Navštivte CHKO Český kras, místní jeskyně, zatopené lomy a Karlštejn

CHKO Český kras

CHKO Český kras patří k nejvyhledávanějším lokalitám v České republice. Nabízí téměř nedotčenou přírodu, ideální podmínky pro jízdu na kole nebo běhání, v zatopených lomech se můžete vykoupat, nebo se vydat do nejrozsáhlejšího jeskynního komplexu u nás. Nedaleko je také známý hrad Karlštejn, kde se můžete zúčastnit okruhu s průvodcem, který vám představí známou i neznámou historii hradu.

CHKO Český kras

Nedotčený Český kras, domov divoké přírody

Jen pár desítek kilometrů od našeho hlavního města na barrandienské pánvi se rozkládá 128 km2 velká oblast tvořená rozmanitou přírodou, která si i po letech zachovala jistou dávku divokosti, za což vděčí zejména zařazení mezi chráněné krajinné oblasti. Řeka Berounka zde protíná skalnaté útvary, v nichž se nachází řada známých jeskyní.

Čtěte také: Jak spát ve Vaší oblíbené poloze bez ohrožení Vašeho zdraví? Víme jak na to!

CHKO Český kras - příroda

V lokalitě můžeme narazit na velice vzácné bylinky, které jinde v republice nerostou; v jeskyních zase potkáme netopýry, jimž poskytují přirozené prostředí. Dominantou mezi kulturními památkami je bezpochyby Karlštejn, nejslavnější hrad v Česku. Kras doposud čítá 21 zvláště chráněných maloplošných území.

Cyklostezky v Českém krasu

Cyklostezky vedou skrz naskrz Českým krasem, podívat se tak můžete i na zcela nedotčenou přírodu. Vydat se můžete po následujících trasách:

  • Trasa A – z nádraží v Berouně na hrad Karlštejn (10,5 km)
  • Trasa B – z nádraží v Berouně na hrad Žebrák (19 km)
  • Trasa C – z nádraží v Berouně do Loděnice (8,5 km)
  • Trasa D – z nádraží v Berouně do Nižbora (10,5 km)

CHKO Český kras - cyklostezky

Ačkoliv vedou všechny trasy z velké části skrze panenskou přírodu, každá vám dá naprosto originální zážitky.

Kam vyrazit za koupáním v Českém krasu

Během horkých letních dnů nabízí Český kras útočiště pro stovky až tisíce lidí každý den. Asi nejznámějšími místy pro koupání jsou zatopené lomy Malá a Velká Amerika, v nichž je krásně čistá voda. Ačkoliv jsou tahle přírodní koupaliště v Českém krasu poměrně známá, moc lidí je nenavštěvuje. Máte tak reálnou šanci, že si zaplavete v relativním soukromí. Rozhodně to ale není koupačka na celý den, okolo vody nejsou žádné stánky s občerstvením ani atrakce. Trochu živější je potom přírodní koupaliště Podtraťovka, kam se sjíždí jednotlivci i celé rodiny.

Velká Amerika - CHKO Český kras

Turismus v Českém krasu a poznání místního života

Turisté si v rámci Českého krasu bezesporu přijdou na své. Určitě stojí za to navštívit Černou rokli, Klonk, Zlatého koně, Tetínské skály, Radotínské údolí, Kulivou horu, Hvížďalku, Lom u Kozolup, Špičatý vrch nebo Kobylu. Přírodní reliéf tvoří skalní stepi, lesostepi, xerotermní trávníky a habrové doubravy. Hojně se zde vyskytují hlaváčky jarní, včelníky rakouské nebo rudohlávky jehlancovité. Český kras je domovem mnoha živočichů, vidět tu můžete netopýra, ježka západního i východního, tetřeva hlušce, pěnici vlašskou a mnohé další.

CHKO Český kras - mapa

Geologie a horniny v Českém Krasu

Mírně zvlněná pahorkatina v Českém krasu je velice důležitá z hlediska geologie a paleontologie. Krasové procesy zde byly ovlivněny velkou pestrostí ve složení hornin, mezi něž se počítá například černá břidlice, písčité a jílovité horniny, nebo devonské vápence. Kromě toho bylo v Českém krasu objeveno mnoho zkamenělin trilobitů, tentakulitů, graptolitů, ostnokožců, ramenonožců a dalších.

CHKO Český kras - zima

Český kras má největší jeskynní komplex v ČR

Návštěvníci České krasu by si rozhodně neměli nechat ujít Koněpruské jeskyně, které jsou dosud největším objeveným jeskynním útvarem v Čechách. Jejich vznik se datuje do období před 400 miliony let, a jejich celková délka přesahuje 2 km; pro turisty je ovšem zpřístupněno pouze 620 m, které můžete v sezóně navštívit od 8:00 do 16:00. Čekají na vás mj. krápníky známé jako Koněpruské růžice nebo fascinující sintropády.

CHKO Český kras - jeskyně

Karlštejn je při návštěvě CHKO Český kras povinností

Státní hrad Karštejn, který nechal v roce 1348 postavil Karel IV., byl původně domovem korunovačních klenotů; ty musely být ovšem během husitských válek převezeny. Známá pověra tvrdí, že směli mezi jeho zdmi přebývat pouze muži – z pohledu historie to však nelze potvrdit ani vyvrátit. Hrad se stal předmětem mnoha tuzemských filmů a pohádek, a pravidelně jej navštěvují turisté ze všech koutů světa. V doprovodu průvodce se můžete vydat po dvou okruzích CHKO Karlštejn, úřední hodiny vypadají během sezóny následovně:

  • Základní okruh – 9:30 až 17:30
  • Exkluzivní okruh – 9:30 až 17:05

CHKO Český kras - Karlštejn

Stručná historie Českého krasu

Český kras byl oficiálně prohlášen za chráněnou krajinnou oblast v roce 1976. Geologickou historii oblasti však můžeme sledovat už od starších prvohor před zhruba 500 miliony let, kdy podstatnou část kontinentu pokrývalo moře. Právě proto se dodnes v hlubinách Českého krasu nacházejí různé zkameněliny mořských živočichů té doby. Před 370 miliony let pak moře ustoupilo a krajinu pokrývalo velké množství říčních toků. Před čtyřmi až pěti miliony let se začalo postupně budovat rozsáhlé údolí, a v průběhu čtvrtohor už oblast vzdáleně začala připomínat krajinu, kterou se můžeme kochat dodnes.