7 důvodů, proč se každou noc budíte ve stejný čas!

Podle Dr. Jose Colona je normální, že se v průměru lidé probudí každou noc cca 4-6x. To se datuje již ke dnům, kdy jsme se museli probudit, abychom zajistili naši bezpečnost. V rámci těchto krátkých období, kdy zůstáváme vzhůru, bychom se měli snadno vrátit do spánku. Pokud nemůžete okamžitě usnout, jsou zde pravděpodobně některé věci, které Vám brání v získání kvalitního odpočinku.

Protože se zajímáme o Vaše zdraví, sestavili jsme pro Vás dnes seznam nejčastějších důvodů, proč se můžete probudit uprostřed noci a co je příčinou následné nemožnosti usnout.

1. Nesprávná spací pozice

Čtěte také: Vzala misku a postupně do ní přidávala sýr, vejce a mouku. Pak to hodila do rozpáleného oleje. Od té doby nechtějí jíst návštěvy nic jiného

Příznaky, jako je chronická únava, bolesti hlavy, pálení žáhy a bolesti krku, nebo zad, mohou být způsobeny nesprávným držením těla během spánku. Měli byste také věnovat pozornost své posteli – matrace by neměla být příliš tvrdá, ale ani by neměla být příliš měkká. Zkontrolujte, zda Váš polštář podporuje Váš krk i Vaši hlavu.

Co dělat?

Podle Dr. John Douillard může spánek na levé straně zlepšit trávení a krevní oběh, podpořit emoční zdraví, napomáhat správnému fungování lymfatického systému a předcházet onemocněním srdce.

Pokud nemůžete úplně změnit své spánkové návyky, zkuste se řídit některými jednoduchými tipy:

  • Pokud spíte na zádech, položte si pod kolena polštář, abyste odstranili tlak z dolní části zad.
  • Pokud spíte na straně, položte si jeden polštář pod podpaží, abyste podpořili ruku a další mezi nohy, abyste udrželi páteř zarovnanou.
  • Pokud spíte na břiše, použijte tenký polštář, nebo žádný polštář.
  • Pročtěte si kompletního průvodce, jak si vybrat perfektní polštář a matraci, abyste zlepšili kvalitu Vašeho spánku.

2. Hluk v prostředí

Pokud žijete ve velkém městě, víte, jaké to je být vystaven různým zvukům přes den a noc. Zvuky od Vašeho partnera, souseda, který se každé ráno budí rádiem, od autobusů, vlaků a domácích mazlíčků – všechny tyto zvuky mohou výrazně ovlivnit kvalitu Vašeho spánku.

Co dělat?

Používejte sluchátka během spánku, ale nezapomínejte, že pěnové špunty do uší mají velmi krátkou životnost. Měli byste je také pravidelně čistit.

Pokud rušivé zvuky přicházejí od Vašich sousedů, nebo zvenčí, můžete zvukově izolovat stěny svého pokoje a pohodlně spát.

3. Spánková apnoe

Spánková apnoe znamená, že dýchací cesty se částečně, nebo úplně zablokují, což může vést k opakovanému zastavení dýchání během noci. V tomto případě je Vaše probuzení způsobeno poklesem hladiny kyslíku v krvi. Mezi další příznaky apnoe se mohou vyskytnout bolesti hlavy, sucho v ústech, bolest na hrudi, nadměrná ospalost a změny nálady.

Co dělat?

Pokud je diagnóza potvrzena, mohou Vám lékaři poradit, abyste používali kontinuální pozitivní tlakové zařízení dýchacích cest, abyste udrželi své dýchací cesty otevřené, když spíte.

V některých případech může ortognátní chirurgie pomoci zlepšit dýchací proces tím, že napraví polohu jazyka a čelisti.

4. Syndrom neklidných nohou

Pokud se budíte se silným nutkáním pohybovat nohama, pravděpodobně máte syndrom nepokojných nohou (RLS). Tento neurologický problém může způsobit svědění, nebo plíživý pocit v nohou. Někdy můžete dokonce cítit bolestivou, až pulzující bolest v dolních končetinách.

Co dělat?

Masáž nohou, mírné cvičení a teplé lázně mohou zmírnit příznaky RLS. Pokud trpíte významnou deprivací spánku, můžete si dopřát spánek i v průběhu dne.

5. Špatná pokojová teplota

Pokud zjistíte, že se probouzíte uprostřed noci, protože jste buď příliš studení, nebo příliš horcí, bude to vina pokojové teploty. Teplota těla se zpravidla musí snížit, aby Vás dostala do režimu spánku, ale neznamená to, že byste měli v posteli mrznout.

Co dělat?

Podle Národní spánkové nadace se ideální pokojová teplota pro kvalitní noční spánek pohybuje od 15°C do 19°C. Pro děti nebo batolata je to mezi 18°C a 21°C.

Můžete také vyzkoušet teplou lázeň před spaním. Za prvé, zvýšíte teplotu Vašeho těla a poté, co se dostanete z vany, uvidíte mírný pokles teploty, který vysílá signál „spánek“ do mozku.

6. Pití alkoholu

Přestože alkohol má sedativní účinek, který může přivodit spánek docela snadno, může to být také skutečný důvod Vaší neklidné noci. Jak Vaše tělo metabolizuje alkohol ve Vašem systému, kvalita Vašeho spánku se může zhoršit, můžete se dokonce začít budit uprostřed noci.

Co dělat?

Vyhněte se pití alkoholu nejméně hodinu před spaním. Místo toho vypijte šálek heřmánkového čaje – pomůže Vám spát lépe.

7. Trávíte čas online

Procházení Twitteru, nebo chatování na Facebooku může skutečně poškodit kvalitu Vašeho spánku. Jak některé studie ukazují, vystavení očí modrému světlu večer zabraňuje Vašemu tělu produkovat melatonin – spánkový hormon.

Co dělat?

Vypněte všechna elektronická zařízení jednu, nebo dvě hodiny před spaním. Pokud nedokážete vydržet bez kontroly e-mailu, ztlumte telefon, nebo osvětlení tabletu a držte přístroje asi 0,3-0,6 m od Vašeho obličeje.

Bonus: 4 jóga pózy, které Vám pomohou spát celou noc!

Často se probouzíte v noci bez zvláštního důvodu? Jak se s tím vyrovnáváte? Sdílejte své zkušenosti v komentářích níže.