7 zajímavých věcí, které tělu slouží jako obranná reakce

Divíte se, proč vaše tělo dělá určité úkony a přijde vám zvláštní, že by se tak dělo jen pro nic za nic? Mnoho automatických úkonů má totiž svůj dobrý důvod a fungují jako jakýsi obranný mechanismus lidského těla. Před čím chrání například zívnutí nebo husí kůže? Všechny tyto zajímavé informace se dozvíte v tomto článku.

Zívání

Často zíváte, když jste unavení? Na vině ale vždy nemusí být pouze únava. Zívání je totiž obranným mechanismem, jak do mozku dostat trochu více kyslíku. Právě to pomůže s jeho lepší činností a oživením. Všimněte si tak, že zíváte i ve chvílích, kdy je v místnosti vydýchaný vzduch. To je jasný signál, že se tělo snaží obohatit o další kyslík a snížit teplotu mozku.

Kýchání

Mezi další obranné reflexy našeho těla rozhodně patří také kýchání. Zde je podstata a důvod celého jevu vlastně naprosto jasný. Kýchání bývá průvodním jevem alergie, onemocnění horních dýchacích cest, ale objevuje se také i relativně spontánně a bez vážnějšího důvodu. Tělo se snaží z nosu odstranit následující nežádoucí věci:

Čtěte také: Obyčejná okurka umí eliminovat toxiny, hydratovat tělo i pomoci při hubnutí

  • Bakterie
  • Prach
  • Pyl
  • Drobné nečistoty ve vzduchu

Automatické protahování

Naše tělo není stvořené k celodennímu sezení u počítače a povalování se u televize. Z toho důvodu má většina lidí tendence k automatickému protahování. Díky tomu dochází k lepšímu prokrvení svalů, uvolnění a příjemnému protažení. Stačí si tak trochu více zacvičit a hned budete mít i lepší náladu a další práce půjde lépe a rychleji od ruky.

Husí kůže

Nepříjemný pocit husí kůže je dalším z obranných mechanismů. Tentokrát jde o to, že se tělo snaží opticky zvětšit svou velikost. To pomáhalo se zastrašením podobně, jako to dnes dělávají například kočky. Dalším důvodem je zahřátí během zimy, kdy se pod vztyčenými chlupy vytvoří větší vrstvička teplého vzduchu. Tento přirozený obranný polštář už dnes nemá příliš význam hlavně kvůli ztrátě většího ochlupení. I tak tento reflex zůstal i po staletí aktivní.

Slzy

Slzy jsou projevem emocí i čistě praktickou záležitostí. S pomocí slzných kanálků se oči udržují stále vlhké, aby víčko pohodlně klouzalo při mrknutí. Dalším důvodem je případná reakce na cizí předmět a nečistotu v oku. Zvýšené slzení napomůže vyplavení takové nečistoty, aby oko bylo opět čisté a bez problémů. Děje se tak i při krájení cibule, kdy se zase tělo přirozeně snaží chránit proti silné aromatické látce.

Krabacení prstů při pobytu ve vodě

Typické varhánky na prstech z dlouhého pobytu ve vodě mají také svůj důvod. Jde o nervovou reakci, jejímž účelem je zlepšit úchop pod vodou. Narovnaná hladká kůže je totiž velmi kluzká, ale po zkrabacení se najednou značně zlepší možnost úchopu. Podobný jev se děje u šimpanzů, kde je opět důvod stejný jako v případě lidí.