9 vědecky osvědčených pravd, které se až po dlouhých letech ukázaly být oficiálně falešnými!

Co si myslíte, že je více pravděpodobné – být zasažen bleskem, nebo se zabít skokem z letadla? Možná Vás to překvapí, ale pravděpodobnost smrti způsobená asteroidem je téměř dvakrát vyšší. Ve knize o obecné nevědomosti od Stephen Fry, John Lloyd a John Mitchinson říkají, že blesk zasahuje Zemi v počtu 17 milionů denně, což je 200 úderů za sekundu. Riziko „elektrického“ úmrtí za rok je však jeden ku deseti milionů, což je stejně pravděpodobné, jako že se uškrtíte!

Protože nevěříme rčení, že nevědomost je blaženost, rádi s Vámi dnes budeme sdílet fakta o pravdách, jež byla dlouhá letá považována veřejností za pravdivá.

1. Chameleoni nemění barvu podle okolního prostředí.

Čtěte také: Zeleninový základ na vývar, polévku i omáčku nemusíte kupovat. Ten nejzdravější a nejchutnější vyrobíte doma. Stačí na to pár desítek minut a získáte zásoby na roky dopředu

V mnoha případech by to mohlo být užitečné, protože chameleoni nejsou řádně vyzbrojeni proti každému, kdo by je chtěl sníst, ale ne. Nikdy nemění a nikdy ani nebudou měnit barvu podle prostředí, ačkoli tato víra je velmi populární. Pravdou je, že barva chameleonů zcela závisí na jeho emocionálním stavu. A pokud je to stejné jako místo, kde je v současné době, je to naprosto náhodné.

2. Modrá velryba není největším živým tvorem na Zemi.

Je obrovská, nepochybujte o tom, ale není největší. Trik je ve významné nuanci – největší živá bytost na Zemi je ve skutečnosti houba. Její jméno je Armillaria Ostoyae, nebo jak je známo, Humongous Fungus.

3. Švábi nepřežijí jadernou válku.

Mnoho lidí si myslí, že šváby jsou nezničitelní. Ano, žijí déle než lidé (přibližně 280 milionů let) a je velmi těžké se jich zbavit jakožto domácích škůdců. Navíc mohou po nějakou dobu žít i bez hlavy. Vědecký experiment, který se konal v roce 1959, však ukázal, že šváby budou mezi prvními druhy hmyzu, které zemřou v případě jaderné katastrofy.

4. Konzumace velkého množství mrkve nezlepší Váš zrak.

Mrkev je dobrým zdrojem vitamínu A, jehož nedostatek vede k noční slepotě, což způsobuje, že se Vaše oči přizpůsobují temnotě velmi pomalu. Nejjednodušší způsob, jak zlepšit tento stav, je zvýšit příjem vitamínu A, který se nejčastěji vyskytuje v karotenu. Mrkev má samozřejmě karoten, ale marhule, borůvky, špenát a další zelenina s tmavými listy ho mají ještě víc!

5. Doporučené množství spánku je méně než 8 hodin.

V roce 2004 profesor Daniel Kripke publikoval článek, ve kterém uvedl, že dospělí, kteří spí osm hodin, umírají mladší než ti, kteří spí 6 až 7 hodin. Jeho studie trvala 6 let a zahrnovala 1,1 milionu účastníků. Více lidí, kteří spali méně než 8 hodin, ale ne méně než 4, zůstali naživu až do konce studie.

6. Lidé mají více než 5 smyslů.

My všichni známe našich 5 smyslů: zrak, čich, hmat, chuť a sluch. Všechny byly uvedeny již před sto lety Aristotelem. Ale podle společného názoru existují nejméně 4 další smysly, jež lidé mají.

Thermoception: pocit tepla (nebo jeho absence) na pokožce.

Rovnováha: pocit rovnováhy ve Vašem vnitřním uchu, které je naplněné tekutinou.

Nociception: pocit bolesti na naší kůži, kloubech a orgánech.

Vlastocepce: smysl pro tělo. Uvědomuje si, kde jsou naše části těla, aniž bychom je viděli, nebo cítili.

7. Voda není průhledná – má barvu.

Lidé si zvykli na to, že voda je jasná a průhledná a důvod, proč moře a oceány vypadají modře, je způsobeno odleskem oblohy. Ale voda je vlastně modrá. Uvidíte, že je to velmi lehký odstín modré, pokud se podíváte na hlubokou jámu ve sněhu nebo přes hustý led ve zmrzlém vodopádu.

8. Kyslík není nejběžnější látkou na světě.

Pokud jste zvědaví, co je na tomto obyčejně vypadajícím kameni tak výjimečné, nejste sami. Jedná se o oxid vápenatý, který je složen z titanátu vápenatého a nazývá se perovskitem. Obsahuje téměř polovinu celkové hmotnosti naší planety. Vědci si myslí, že plášť Země se skládá z perovskitu, ale tato hypotéza musí být ještě prokázána.

9. Nachlazení není obyčejné.

Statistiky jsou znepokojivé, ale deprese je podle statistik jedním z nejčastějších onemocnění na světě – mnohem častější než běžné nachlazení. Před deseti lety došlo k prognóze o tom, že deprese se do roku 2020 stane extrémně rozšířenou a bohužel se šíří mnohem rychleji.

Zatímco lidé mají tendenci se obrátit na lékaře u prvních příznaků nachlazení, většina bude odkládat léčbu známky znepokojujícího duševního stavu tak dlouho, jak jen budou moc. Mnoho lidí, kteří trpí depresemi, má pocit, že jejich smutek je něco, co by mělo zůstat skryto před ostatními. Mohou se dokonce stydět za to, že jsou v depresi, zatímco ostatní nejsou.

Naším společným úkolem ve společnosti je propagovat povědomí o tomto onemocnění a povzbuzovat lidi trpící touto nemocí, aby vyhledávali odbornou pomoc.

Znáte nějaké další zajímavosti, jež byla dlouhá léta veřejností považována za pravdivá? Podělte se o ně s námi níže v komentářích.