9 zvláštních věcí, které dělá vaše tělo a dosud jste nevěděli, že...

9 zvláštních věcí, které dělá vaše tělo a dosud jste nevěděli, že jsou to ve skutečnosti obranné mechanismy

Naše těla jsou komplexní soustavou mnoha biologických procesů a systémů, které se občas dají jen těžko pochopit. Obranné mechanismy našeho těla jsou jedním z nich. Chrání nás před celou řadou věcí, které by nám mohly ublížit a to 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

Zde je devět fascinujících věcí, které dělá vaše tělo a vy jste si nikdy neuvědomili, že se jedná o obranné mechanismy.

zívánízivanie
Hlavním úkolem zívání je ochladit mozek poté, co byl přehřátý nebo přetížen. Mnozí z nás to ale dělají i tehdy, když zívá někdo v jejich okolí. Zívání je nakažlivé.

kýchání
kychanie
Většinou kýcháme tehdy, když se naše nosní dutiny naplní příliš velkým množstvím mikrobů, alergenů, prachu nebo jiných dráždivých částic. Kýcháním se naše tělo jen zbaví těchto „smetí“.

natahování
vystieranie


Když se člověk ráno probudí, většinou se začne natahovat, jako kočka. Děláme to instinktivně, abychom připravili naše tělo na zátěž, kterou utrpí během dne. Natahování ale zároveň procvičí svaly, obnoví tok krve po spánku a zlepší nám náladu.

škytavka
stikutanie
Když jíme velmi rychle, polykáme velké kusy jídla, nebo se prostě přejídáme, začne reagovat náš bloudivý nerv, který je propojen is bránicí a žaludkem. Výsledkem je záchvat škytání. Takže to, že na vás někdo myslí, není pravým důvodem.

myoklonické záškubymyoclonicke-krce

Určitě to znáte. Je to ten zvláštní pocit, když si večer lehnete a když už konečně začnete usínat, vaše tělo se náhle trhne, jakoby dostalo elektrický šok a vy se okamžitě proberete. Tento fenomén je výsledkem toho, že když usínáte, frekvence vašeho dýchání se rychle sníží, váš puls se mírně zpomalí a všechny vaše svaly jsou uvolněné. Váš mozek, vždy takový pečlivý, tyto znaky interpretuje jako předzvěst blížící se smrti. Tak vám pro jistotu uštědří šok, aby vás zachránil.

vrásčitost kůže
vraskavenie-koze
Záhyby, které se objevují na pokožce vašich prstů, jsou velmi důležité. Vznikají v době, kdy vaše tělo přijde do styku se zvýšeným množstvím vlhkosti a pochopí, že vaše okolí by mohlo být kluzké. Proto bříška vašich prstů změní tvar, aby vám usnadnili uchopení hladkých povrchů.

ztráta paměti
strata-pamate
Tento obranný mechanismus se může občas ukázat více než škodlivý, než prospěšný. Ke ztrátě paměti dochází po přežití těch nejnepříjemnějších zážitků. Náš mozek si z paměti doslova vymaže ty nejstrašnější vzpomínky. Škoda, že to neplatí i na trapasy, kterými jsme si prošli.

husí kůže
husia-koza
Husí kůže se neobjevuje pouze tehdy, když posloucháme dobrou hudbu nebo díváme epickou scénu v Pánu Prstenů. Její primární funkcí je snížit množství tepla, které ztrácíme přes kůži a díky tomu se snadněji zahřejeme na studených místech.

slzy
slzy
Kromě toho, že slzy slouží jako zvlhčovač pro povrch oka a starají se o vymývání cizích předmětů a vašich řas, slzy jsou formou jakési „emocionální obrany“. Vědci věří tomu, že ve stresových situacích si naše tělo vytvoří nový zdroj podráždění, který odvede naši pozornost od bolesti, kterou právě zažíváme, takže na ni na chvíli přestaneme myslet.

Toto bylo jen pár z mnoha důvodů, za které bychom našim tělům měli být vděční za to, že nás každý den chrání. Jen klid – vaše tělo to má všechno pod kontrolou.

Tisk
ZDROJhttp://www.babskeveci.sk/
Loading...
Sdílejte

Kam dál?

Věnujte se naplno svým dětem! Jejich emoce možná nejsou vidět, ale představují důležitý element v jejich vývoji!

Také rádi spíte s dekou, nebo polštářem mezi nohama? Přečtěte si, co to o Vás vypovídá!

Mysleli jste si, že orgasmus je vyvrcholením? Tak zkuste pozorovat, co se děje s Vaším tělem i následující dva dny potom!

Máte v práci otravného šéfa, který Vám nedá pokoj ani o víkendu? Pak se Vám bude líbit zákon, který byl přijat ve Francii!

POZOR! Vaše tělesná vůně může vypovědět hodně o Vašem zdravotním stavu!

Další články