Bělí zuby, ničí nádory a dokonce posiluje imunitu. Slyšeli jste už o tom, proč byste měli používat tuto rostlinu?

Potenciál zeleného zázraku oceňují zejména ve středomořské kuchyni, ale i v Americe či dokonce v Africe! Nádherně voní a chuť čehokoliv dovede k dokonalosti, od polévek až po omáčky s masem. Je považován za jednu z nejlepších a zároveň nejúčinnějších rostlin svého druhu.

Petrželka! Tak málo o ní víme a přitom ji tak často používáme. Kromě toho, že ji přidáváme do vařených jídel, dělá se z ní také vynikající čaj, který má účinky k nezaplacení. Nebudete věřit, kolik dobrých věcí dostanete do těla po vypití jen jednoho šálku.

Čaj z petrželky

Pokud jste si mysleli, že čaj z petržele bude chutnat přinejmenším zvláštně, mýlili jste se. Odvar z natě chutná fantasticky a dá se dokonce smíchat s jinými bylinkami, dochutit citronem a medem. Pokud nemáte ani jedno ani druhé, svou roli splní i obyčejný cukr. S čím je však jeho chuť opravdu výjimečná, je bezový sirup.

Čtěte také: Meruňková marmeláda bez chemie a želírovacího cukru

Petrželový čaj se v některých zemích pije jako prevence proti nemoci beri-beri. Obsahuje neuvěřitelné množství vitamínu C, srovnatelné s citronem nebo limetkou. Říká se, že ho obsahuje dokonce čtyřikrát více. Kromě toho má i množství keratinu, vitamínu A a B, kyseliny askorbové a významně posiluje imunitu.

Brání nádorům růst

Výzkumy prokázaly, že pravidelná konzumace petrželky, nebo jejího silného odvaru, výrazně zpomaluje růst rakovinných buněk. Odrazilo se to zejména při nádorech plic a žaludku. Kromě toho pomáhá v boji s artritidou, proto by ho měli pít ve velkém zejména starší lidé náchylnější k tomuto onemocnění. Léčí i akné a pokud Vás píchne vosa, pořádně si místo promněte petrželkou. Zakrátko bude po bolesti. Má totiž vynikající antibakteriální, ale i protizánětlivé účinky. Čaj z petržele ochrání i Vaše nervy a pročistí Vaše tělo od toxinů.

Recept si uchovejte

Na denní dávku petrželového čaje budete potřebovat pouze 50 g petrželky, 500 ml vroucí vody, polovinu šťávy z citronu a polévkovou lžíci medu. Připravíte ho klasicky jako jakýkoli jiný čaj. Nať nasekejte a zalijte vroucí vodou, povařte 5 minut, nebo nechte v nádobě přikryté a 10 minut louhujte. Potom čaj sceďte a dochuťte citronem a medem. Důležité je nechat čaj vychladnout, pak chutná lépe.

Pro příznivce bílých zubů máme ještě jednu dobrou zprávu a sice, že petrželový čaj fantasticky přirozeně bělí zuby. Zesvětlující účinky se však využívají i v kosmetickém průmyslu. Zmrazit si můžete dát kousky petržele i do ledových formiček s vodou a poté je naházet do osvěžující limonády. Krásně ji provoní.