Češi, pozor! Spála se rychle šíří v Česku. Rodiče by měli hlídat příznaky.

Šíření spály a spálové angíny v České republice stále pokračuje. Mateřské školy po celé zemi upozorňují rodiče na nové případy nemocných dětí a vyzývají je, aby pečlivě sledovali příznaky a včas konzultovali lékaře. Počet pacientů s touto infekční nemocí dosáhl nejvyššího bodu za posledních deset let.

Varování na webových stránkách mateřských škol

V květnu mateřské školy zveřejnily varování ohledně výskytu nemoci na svých webových stránkách. Varování bylo vydáno v různých lokalitách, například v Hrušovanech nad Jevišovkou, Husincích, Čebíně a ve Frýdku-Místku.

Čtěte také: Domácí recepty, které pomáhají léčit blokaci či zánět sedacího nervu

Zvýšený výskyt nemoci v některých lokalitách

Ředitelka MŠ Mateřídouška ve Frýdku-Místku, Jana Poulíčková, uvádí, že jedno varování nestačí, protože se infekce šíří ve skupinách. V této lokalitě bylo zaznamenáno více případů nemoci.

Odpovědnost rodičů a výzva k sledování příznaků

Většina odpovědných rodičů informuje školu, když u jejich dětí vypukne nemoc. Škola následně informuje rodiče o situaci a vyzývá je, aby pečlivě sledovali příznaky.

Příznaky spály a průběh nemoci

Typickým příznakem spály je výskyt jasně červené vyrážky. Nemoc začíná jako zánět mandlí a hltanu, který doprovází horečka, bolest v krku, únava a obtíže při polykání. Vyrážka na kůži se objevuje obvykle 12 až 48 hodin po těchto příznacích, nejčastěji v záhybech podpaží a třísel.

Omezené možnosti režimových opatření ve školkách

Ředitelka MŠ Mateřídouška ve Frýdku-Místku však tvrdí, že v mateřské škole není možné uplatňovat režimová opatření. Škola nemá dostatek personálu ani volné prostory, do kterých by mohly být děti rozděleny do menších skupin. Hygienici zatím nevyžadují taková opatření, ale dodržují se zvýšená hygienická pravidla.

Globální výskyt spály a vliv pandemie covidu-19

Zvýšený výskyt spály a infekcí způsobených streptokoky je pozorován nejen v České republice, ale i ve světě. Lékaři vysvětlují, že to lze přičítat dvouletému období ochranných opatření a minimalizaci infekcí, které byly provedeny v souvislosti s pandemií covidu-19.

Zdroj: novinky.cz