Chcete omládnout o několik let? Chcete si příjemně odpočinout? Či potřebujete prospět svému zdraví a eliminovat jakékoliv bolesti? Pomůže vám jedna jediná bylina. O jakou se jedná a proč je tak zázračná?

Slyšeli jste už meduňce? Pokud ano, pravděpodobně ji dobře znát jako bylinku, která se používá ke zklidnění a k zajištění dobrého spánku. Možná si ji dáte rádi občas před spaním a doufáte, že vám přinese hluboký a klidný spánek bez divokých snů a častého buzení. Toho je meduňka skutečně schopná a řad lidí na ni nedá dopustit. To ale není zdaleka všechno!

Oficiální latinský název rostliny je melissa, což znamená včela. Je to proto, že vůně jejich květů velmi silně vábí právě včelstva, která z jejího nektaru vyrábí velice chutný med. Z jednoho hektaru meduňky je prý možné získat až 150 kg medu. Ten vyniká velmi jemnou chutí a příjemnou vůní.

Meduňka je skutečně klenotem mezi bylinkami. Příjemně voní a je i krásným doplňkem na každou zahradu, ale především obsahuje ohromné množství vitamínů a biologicky aktivních látek. Meduňka obsahuje i taniny, které skvěle působí proti otravě a střevním poruchám a mají hemostatický účinek. Dále v ní najdete vitamíny B, C, hořčík, železo, vápník, zinek a měď. To jsou všechno látky, které naše tělo nezbytně potřebuje a bez nichž nemůže organismus správně fungovat.

Čtěte také: Slané palačinky, které jsou nejen vynikající, ale také zdravé. Tento recept si zamilujete. Jestliže už máte dost sladkých klasických variant, je tu nejvyšší čas ne změnu. Jaké ingredience budete potřebovat?

Užitečné vlastnosti meduňky

Meduňka umožňuje člověku relaxovat, zmírňuje mnohé choroby, zlepšuje i paměť a omlazuje celý organismus. Dále pomáhá při těchto obtížích:

  • U pacientů se srdečním onemocněním zmírňuje dýchavičnost, zastavuje tachykardii a zmírňuje bolesti v oblasti srdce i vysoký krevní tlak.
  • Upravuje ženské hormony a zmírňuje nepříjemné projevy během cyklu. Při pravidelném používání prakticky eliminuje výskyt PMS a významně pomáhá redukovat bolesti a pocity nevolnosti během menstruace.
  • Pomáhá vyrovnávat se se stresem a úzkostmi. Je běžnou součástí řady léků na uklidnění a pomáhá tělu relaxovat a čerpat novou energii.
  • Bojuje proti nespavosti a zaručuje dlouhý a klidný spánek. Na rozdíl od jiných léků nezpůsobuje žádné vedlejší účinky a po probuzení jste v pohodě a bez bolesti nebo nevolnosti.
  • Zmírňuje nadýmání a uvolňuje oblast střev.

Kromě toho pomáhá také při potížích s imunitním systémem, které se projevují častou nemocností. Posiluje obranyschopnost těla a zabraňuje rozvoji infekcí. Chrání mozkové cévy. Mnoho lidí ji také využívá k úpravě svého apetitu. Pomáhá totiž budovat normální chuť k jídlu a eliminuje případy přejídání, ale také podporuje správné stravování.

Při vnějším použití se dá využít k oplachování popálenin a k péči o revmatismem zasažené oblasti na těle. Urychluje hojení a působní uklidňujícím efektem. Na pleť má tonizující účinek, čímž přirozeně omlazuje a dodává svěžejší a zdravější vzhled pleti.

Jak meduňku konzumovat

Nejtypičtějším způsobem konzumace bude samozřejmě pití čaje. Ten připravíte snadno ze sáčků čaje nebo můžete využít i sypaný čaj či si dokonce připravit nálev z čerstvých listů. Ideální je zalít čaj 250 ml vroucí vody a nechat přibližně 10 minut louhovat v zakryté nádobě. Poté můžete pít teplý i studený dle vaší volby. Chcete-li jej dochutit, použijte med, ideálně třeba ten z meduňky. Můžete jej bez obav konzumovat každý den, ale až ve večerních hodinách.

Silnější koncentraci léčivých látek získáte z tinktury. Tu vytvoříte tak, že použijete čerstvé nebo sušené listy a zalijete je půl litrem vroucí vody. Necháte louhovat minimálně třicet minut v zakryté nádobě. Poté slijete a necháte ještě několik dní ustát ve skleněné nádobě. Tinkturu poté aplikujete zevně na poškozená místa nebo jako čisticí vodu na pleť. Můžete ji aplikovat i vnitřně, ale jen po lžičkách v případě nadýmání či koliky.

Řada lidí připravuje i alkoholovou tinkturu, protože alkohol pomáhá konzervovat účinné látky a déle vydrží. Na 100 g sušené meduňky potřebujete půl litru vodky nebo jiného silného alkoholu bez příchuti. Ve vodce nechte meduňku louhovat na chladném a tmavém místě po dobu tří týdnů. Poté můžete užívat ve formě kapek při obtížích nebo každý večer preventivně. Ideální dávkování je 15-20 kapek pro dospělého.

Pomleté čerstvé listy meduňky jsou pak ideální na obklady a zábaly. Můžete je využít na obklady bolestivých kloubů nebo i jako masku na akné nebo podrážděnou pleť. V hmoždíři jednoduše rozmačkejte několik čerstvých listů, aby vznikla hutná kaše, kterou pak aplikujte dle potřeby. Nechte působit asi půl hodiny, aby se všechny účinné látky do kůže vstřebaly.

A co víc, meduňka se dá konzumovat i jako bylinka v pokrmech. Má totiž příjemné aroma a jemně nakyslou citronovou chuť, čímž nádherně doplní zejména svěží letní dezerty, omáčky nebo koktejly. Musíte ale pamatovat na to, že výrazná chuť meduňky při tepelném zpracování mizí (proto také čaj nechutná nijak výrazně), a proto lístky meduňky přidávejte až těsně před servírováním.