Chodit spát s mokrými vlasy se nemusí vyplácet. Tento nevinný zvyk s sebou nese řadu zdravotních rizik

Příjemná sprcha či koupel po celém dni pomáhá tělu relaxovat. Některé její následky ovšem mohou být pro zdraví škodlivé. Řeč je o usínání s mokrými vlasy. Delší období vlhkosti způsobuje zvýšenou lámavost vlasů. Zaboření hlavy do polštáře neposkytuje vzduch potřebný k tomu, aby vlasy mohly uschnout přirozeně. Dochází tak k ohrožení nejen vlasů a jejich kvality, ale i pokožky hlavy.

Plísňový zánět pokožky hlavy

Spánek s mokrými vlasy může způsobit nepříjemné podráždění pokožky. Vlhká a teplá pokožka hlavy, která nedýchá a zapařuje se, je ideální živnou půdou pro houby a bakterie. Ty se mohou dále rozvinout a způsobit zánět. Takto vzniklá kožní dermatitida bývá často charakterizována svěděním nebo odlupováním částí vlasové pokožky – lupy. To se může postupně proměnit v chronický stav vyžadující akutní léčbu.

Vlasy se více mastí a mohou i vypadávat

Sušení vlasů od kořínků jejich následné maštění výrazně zpomaluje. Oproti tomu mokré či nedůkladně usušené vlasy se mastí rychleji. S mokrými vlasy je třeba zacházet opatrně, protože se snadno ničí, lámou či vypadávají. Takto způsobená ztráta vlasů je obvykle dočasná. Pokud ovšem trpíte na časté vypadávání vlasů, chození spát s mokrou hlavou byste se měli vyvarovat úplně. Lidé, kteří nějakým problémem vlasové pokožky již trpí, to platí dvojnásob. Riziko je o to vyšší, pokud má daný člověk husté vlasy.

Čtěte také: Vyrobte si hnojivo z kvasnic pro vyšší výnosnost okurek

Kromě lámání a vypadávání může dojít i ke slepení vlasů. Vznikne tak neforemný chuchvalec, který je obtížné rozčesat. Právě ono rozčesávání je dalším možným rizikem – nešetrným zacházením si můžete přivodit další poškození vlasové struktury. Dostavit se může i bolest. Vlasy, které si ještě za mokrého stavu přeležíte, mohou bolet podobným způsobem jako po celém dni v příliš utaženém culíku.