Děláte to? Tak s tím ihned přestaňte! Právě umýváním kuřete se nejvíce šíří bakterie, díky nimž Vám hrozí smrtelná nákaza!

Je všeobecně známo, že se nedoporučuje umývat syrové maso, protože to zdvojnásobuje riziko bakteriální infekce nebo nákazy! Cílem tohoto doporučení je zabránit šíření bakterií, které se nacházejí právě v mase.

Problémem není mytí kuřete, ale to, že to děláme nesprávně!

Mnoho uživatelů o tomto typu otravy neví. Britská potravinová kancelář provedla však online průzkum, podle kterého 44 % z 4.500 zúčastněných kuře před vařením myje.

Mytí syrového kuřecího nebo krůtího masa pod tekoucí vodou ve Vašem dřezu tedy není však zrovna ten nejlepší nápad. Právě tehdy se všude kolem v kuchyni „roztrousí“ ​​nebezpečné bakterie z masa. Mohou se dostat na kuchyňskou desku, umyvadlo, kuchyňské ručníky i jídlo, které máte v blízkosti.

Čtěte také: Vyrazí vám dech, jak můžete snadno vypěstovat až 40 kg brambor na jednom metru čtverečním! Nevěříte? Tento muž odtajnil svůj návod, který sklízí úspěchy

Podle expertů se z kapek vody vytváří prostředí vhodné k šíření Campylobacterie. Je to bakterie, která se šíří dotykem, tedy přes ruce, oblečení, kuchyňské utěrky a desky či spotřebiče.

V online průzkumu bylo zjištěno, že přibližně 280.000 lidí ročně je nakaženo v Británii touto bakterií. Na druhé straně, pouze 28 % lidí o této bakterií vůbec ví. Převážně chytíme Campylobacterii z drůbeže. Je to nejběžnější druh otravy jídla.

Britská agentura proto doporučuje vyhnout se kontaktu se syrovou drůbeží. Přestože příznaky otravy jídla trvají přibližně jen týden, bakterie mohou být smrtelné a to hlavně pro děti mladší 5 let. Mezi hlavní příznaky patří průjem, bolesti břicha, křeče, malátnost a horečka.

Infekce může vést k dlouhodobým zdravotním problémům, jako jsou například střevní potíže a syndrom Guillan Barré.

Jak tedy správně postupovat?

  • Vyhýbejte se mytí syrového masa.
  • Skladujte zabalené maso chladem nebo mrazem.
  • Skladujte ho v chladničce na nejnižší poličce, aby kapky z masa nepadaly na ostatní potraviny.
  • Při vaření dbejte na to, aby bylo maso pořádně uvařené, nebo upečené.
  • Pořádně omyjte všechno nádobí, desku a nástroje, které jste na přípravu masa použili.