Dnes už je nikdo ani nemá, ani je nikdo nezná. Co? Přece kočárky našich babiček a maminek – v čem se vozily děti dříve? Budete koukat, s čím dokázaly ženy vyjet na ulici

Dnešní děti už mají kočárky vybavené na jakékoli počasí. Výbavu tvoří pláštěnka i síťka proti hmyzu, držák na nápoje a zabudovaný tunel, do kterého si maminka schová v zimě ruce, aby ji nezábly. Nemusí přitom mít rukavice, které by ji mohli v péči o miminko zdržovat. Jsou tak dokonale odpružené, že dítě v nich jede jako na obláčku. Mají ale samozřejmě také nevýhody – nevydrží tolik, co kočárky, které kupovaly naše maminky a babičky a jen těžko bychom si je mohli takovou dobu schovávat na půdě.

Designové kousky

Ačkoli si každý rodič pro své dítě dnes už koupí kočárek nový, retro kočárky jsou moderní a spousta rodičů si starý kočárek, ve kterém jezdil ještě on, dá aspoň do interiéru. Kočárek se tak stane funkčním designovým kouskem – v interiéru jakéhokoli pokoje to vypadá skvěle a navíc ještě dokáže pohoupat a uspat dítě. Bez kočárku se zkrátka a dobře neobešly naše maminka a neobešly bychom se bez nich i my.

Povinná součást výbavy

To, co si nastávající maminka pro své miminko koupí, se může lišit. Avšak kočárek je vždy součástí každé domácnosti, která má doma miminko. Jedná se o neodmyslitelný způsob, jak své dítě rychle a bezpečně přepravit z místa na místo, nebo jej prostě jen dostat ven, na čerstvý vzduch. Pobyt venku je totiž pro miminko nesmírně důležité, buduje si tak například svou imunitu. V dnešní době jsme téměř přehlceni informacemi, co náš kočárek prostě „musí“ mít, aby naše dítě přežilo. Než začnete utrácet zbytečné tisícovky, podívejte se na to, co měly retro kočárky za výbavu. A pak se rozhodněte.

Čtěte také: Přes deset let byl v kómatu. Nikdo ale netušil, že slyší všechno, co se kolem něj děje

Liberta Mělník – legendární kočárky

Svou prohlídku retro kočárku začínáme v roce 1948, kdy se v Libertě Mělníku začaly vyrábět kočárky. Pro místo svého vzniku se jim říkalo „liberty“. Tyto kočárky byly (na rozdíl od těch dnešních) dostatečně prostorné, takže se do nich vešly i ty největší děti i se zimní výbavou. Klasický koženkový plášť kočárků v různých barvách, tvrdá gumová kolečka (nikoli nafukovací), stahovací střecha a pružiny pro lepší pohyb a pohodlí dítěte – to je veškerá výbava, kterou se kočárek může pochlubit.

Kukaň

V padesátých letech se začaly vyrábět kočárky, kterým se říkalo kukaň. Jedná se o nízké kočárky, které vypadají na pohled velice pěkně, protože jsou jakoby z proutí. Když si představíte krajkové peřinky a maličké miminko v nich, musíte uznat, že i dnes by se to leckteré mamince líbilo. Nevýhodou je to, že kukaň je opravdu hodně nízký, takže vysoké maminky by mohly mít problém se k dítěti sklonit nebo jej do kočárku uložit.

Skládací kočárky

Obrovský převrat nastal v roce 1963, kdy se začaly vyrábět kočárky, tzv. „vaničky“. Jednalo se o vůbec první skládací kočárky v Československu. Že by tento vývoj souvisel s rozvojem automobilismu u nás?

Vzhůru k výškám

Péče o dítě je sama o sobě velice náročná na záda. A pokud má maminka ukládat dítě a později jej také vyjímat z nízkého kočárku, trpí tím záda ještě více. Vždyť děti kolem šestého měsíce již mohou vážit okolo sedmi kilogramů! A tak se v druhé polovině šedesátých let začaly vyrábět kočárky vyšší. Zcela zastínily nízké kočárky. Navíc, v tomto období se na silnicích objevovalo stále více aut, jejichž výpary se do nízkých kočárků snáze dostaly. Maminky samozřejmě nechtěly, aby jejich miminka toto dýchaly, a tak sáhly raději po vyšších verzích kočárků.

Barevné kočárky

Zatímco dříve byly dostupné kočárky v bílých a krémových barvách, v sedmdesátých letech přichází revoluce barev. Dostupně byly kočárky v opravdu křiklavých barvách, takže si vybrala jakákoli maminka. Toto období je také převratné v tom, že výrobci začali konstruovat kočárky, které se daly kombinovat.