Dopady digitální éry na děti jsou stále horší. Až si toto přečtete, dost možná omezíte, nebo dokonce zakážete mobily, tablety nebo počítače i svým potomkům. Jaká negativa jejich používání přináší?

Posledních několik let se výrazně zvyšuje počet dětí, kteří mají určité vývojové problémy. Pokud jde o ty hlavní, je to například porucha osobnosti, jsou to problémy s pamětí, jedná se o potíže s ovládáním a soustředěním, jsou ti kognitivní poruchy, ale i psychické problémy. Je jasné, že toto musí mít jednu příčinu. Ta se nakonec povedla odhalit. A je velmi blízko i vašich potomků.

Moderní technologie jako důvod problémů

Co je důvodem daných zmíněných problémů? Jsou to především moderní technologie a s nimi spojené výrobky. Chytré telefony, notebooky, nebo také tablety. Právě ty jsou v rukou dětí více, než by bylo zdrávo. Ostatně říkají to i statistiky, kde dítě v sedmi letech věku dokáže sedět u obrazovky i více než rok svého života. S postupem času se daná lhůta zvětšuje a v osmnácti již statistiky říkají, že to jsou celkem 4 roky života. Není divu, že odborníci bijí na poplach.

Co bylo u dětí pozorováno?

Důvodem, proč odborníci bijí na poplach je také to, že jsou u dětí pozorovány prvotní příznaky demence. Té, která se objevuje většinou až ve stáří. Vlivem používání moderních technologií přichází podobné stavy mnohem dříve. Jejich mozek zkrátka a jednoduše nezvládá tolik nových věcí, které se na něho chrlí z moderních přístrojů. Vyvíjel se velmi dlouho a takto rychlá změna je prostě nemožná. To má následně tento negativní vliv na zdraví jakéhokoliv dítěte.

Čtěte také: Co předpověděl Nostradamus pro rok 2023? Nic dobrého to není!

Co se děje s dětským mozkem?

Laicky řečeno se dá říci, že zakrňuje a dále se nevyvíjí. Aby dobře fungoval a byl v dobré kondici, je třeba ho stále rozvíjet a udržovat v chodu. Je třeba mít nové zážitky, je třeba prožívat nové věci, mít fantazii, představovat si, ale i řešit různé složitější věci. Toto všechno je pro lidské a samozřejmě i dětský mozek zaručeně to nejlepší, co se mu dá jenom dát. Když ale dítě nic z toho nerealizuje a jenom sleduje obrazovku, má to velmi negativní dopad na jeho zdraví. To potvrzuje i profesorka psychologie Tanya Byron.

Jak se baví dnešní děti?

Když porovnáme děti současné s těmi, které žili před několika desítkami let, tak se rapidně změnila jejich aktivita. Zkoumalo se, v jakém průměru okolo domu se děti pohybovali zmenšil až o 90 procent. Zatímco dříve to byla hlavně venkovní aktivita dále od domu, dnes není nic výjimečného, že jsou děti zavřené doma, v lepším případě sedí na zahradě. Mají v roce zařízení, mají předkloněnou hlavu a stále jenom sledují displej.

Problémem je především monotónnost

Může se zdát, že i činnost na mobilu nebo tabletu dítěti něco dává. Pravdou však je to, že úplné minimum. jedná se totiž o činnost velmi monotónní, stejnou a opakující se. Nových podnětů, které jsou venku, je skutečné minimum. A problém není jenom s mozkem, jelikož když dítě jenom sedí, tak mu chabnou svaly a celkově se hůře vyvíjí i jeho pohybový systém.

Zdání vyšší inteligence

Mnoho lidí si myslí, že současné děti jsou chytřejší. To ale není pravda. Jediné, co umí, je vyhledání dané informace na internetu. Když by měli problém sami vyřešit, bez pomoci, tak to nezvládnou. Přirozená inteligence klesá a co zvládly děti v rozmezí 8 – 9 let dříve, s tím mají dnes problém děti, kterým je v rozmezí 10 – 11 let. A jak říkají vědci, má být ještě hůř.

Buďte odpovědným rodičem

Dá se nějakým způsobem zakročit? Rozhodně ano. Můžete být odpovědný rodič a omezíte čas, po který bude dítě na takovém zařízení. Nedoporučujeme brát mu ho úplně, jelikož získané dovednosti se mu budou hodit později. Bez výpočetní techniky se dnes už nikdo nechytá. Omezení na určitý počet hodin v týdnu je ale nutností. A aby se dítě nenudilo, vymyslete zábavu, u které bude jeho mozek skutečně pracovat co možná nejvíce.