Inspirujte se přírodní medicínou Indiánů. Tyhle rostliny se používají odnepaměti a vyléčí skoro vše. O jaké se jedná?

Přírodní a alternativní medicína je v dnešní době velmi oblíbená. Mnoho lidí se totiž nechce svých zdravotních problémů zbavovat prostřednictvím léků, ale dává přednost šetrnější léčbě za pomoci ryze přírodních látek. V mnohém bychom se z hlediska přírodní medicíny mohli učit od původních indiánských kmenů. Ti mají totiž velice hluboké znalosti nejrůznějších přírodních bylin, z nichž mnohé moderní civilizace ani nezná. Naštěstí poslední dobou pronikají některé informace o těchto léčivých rostlinách i k nám. Jedním z indiánských kmenů, který na účinky léčivých rostlin hodně věří a disponuje jejich hlubokými znalostmi, je kmen Cherokee. Základ jejich lékárničky tvoří sedm rostlin – aloe vera, máta, kajenský pepř, ženšen, rozmarýn, zázvor a chmel.

Aloe vera

Rostlina připomínající svým vzhledem kaktus je používána v léčitelství již tisíce let. Její léčebná síla se ukrývá v gelu či husté šťávě uvnitř listů. Tato tekutina je bohatá nejen na různé vitamíny a minerály, ale také na lignin, což je látka, která napomáhá rychlejšímu hojení různých poranění. Proto se aloe používá především k ošetření odřenin, popálenin či kousnutí hmyzem. Gel má nejen protizánětlivé a chladivé účinky, ale napomáhá také likvidaci škodlivých mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry a plísně. V současné době je aloe vera součástí i velkého množství kosmetických přípravků.

Máta

Mátu známe spíš jako bylinu pro kuchyňské použití, především ve formě čajů, například když nás trápí žaludeční nevolnost, překyselení žaludku či pálení žáhy. Většina lidí ale neví, že máta má i velmi pozitivní účinky na snížení krevního tlaku či bolest hlavy. Vzhledem k tomu, že je silným antioxidantem a obsahuje velké množství vitaminu C, pomáhá i při rýmě a nachlazení. Chladivé a antibakteriální účinky máty se využívají v mastech, které pomáhají s různými kožními problémy.

Čtěte také: Zjistěte důvod, proč jsou babičky z matčiny strany pro děti nejdůležitější osobou v jejich životě!

Kajenský pepř

Kajenský pepř obsahuje látku kapsaicin, která se používá jako součást mastí proti různým bolestem, například svalů, ale i proti artritidě. Kapsaicin blokuje pocit bolesti tím, že snižuje tvorbu takzvané substance P, které jinak umožňuje přenos bolesti mezi nervy a mozkem.

Ženšen

Podobně jako aloe vera i kořen ženšenu se používá v léčitelství již několik tisíc let. Ženšen má poměrně široké spektrum použití. Jedním z jeho pozitivních účinků je to, že zvyšuje odolnost organismu proti škodlivým vlivům prostředí, pomůže tedy od stresu i únavy. Zároveň stimuluje činnost nervového systému, zlepšuje metabolismus a urychluje hojení různých kožních onemocnění.  Ženšen může pomoci i při léčbě Alzheimerovy choroby, protože zvyšuje využití kyslíku buňkami, a zlepšuje tak činnost mozku a paměť. V neposlední řadě stimuluje funkci jater a podporuje regeneraci buněk.

Rozmarýn

Drobná bylina s příjemnou vůní pomáhá se zlepšením krevního oběhu a jako jedna z mála rostlin dokáže v případě potřeby zvýšit krevní tlak. Čaj z rozmarýnu se pro své močopudné účinky používá k detoxikaci organismu nebo při různých zažívacích problémech.

Zázvor

Čaj připravený z kořene zázvoru má pozitivní účinky na naši trávicí soustavu, dokáže ulevit nejen při nejrůznějších zažívacích potížích, ale také při nevolnostech, například v těhotenství či při cestování. Zázvor zároveň pomáhá aktivovat náš oběhový systém a snižovat hladinu cholesterolu, čímž přispívá k prevenci před kardiovaskulárními chorobami. Indiáni používali i stonky zázvoru – při bolestech uší.

Chmel

V našich krajích je chmel známý především jako důležitá součást piva, ale tako rostlina má i mnohé léčivé účinky. Čaj z chmele díky svým sedativním účinkům pomůže s nespavostí či při nervozitě. Pro své antibakteriální účinky se chmel využívá i při bolestech v krku a bolestech zubů.