Jak docílit toho, aby váš vánoční stromeček byl co nejdéle svěží

Vánoce jsou za dveřmi a mnoho z vás již jistě přemýšlí o koupi vánočního stromku. Po několika letech mírného útlumu totiž opět většina lidí dává přednost stromkům živým. I když umělé stromečky jsou často velmi podařenou napodobeninou živých smrčků, borovic či jedlí, vůni pravého živého stromečku se vyrovnat nemohou. Nejen z tohoto důvodu vám dnes přinášíme několik rad a triků, jak docílit toho, aby byl váš stromeček po celé vánoční svátky co nejsvěžejší.

Na co si dát pozor při nákupu

I když by se mohlo zdát, že na nákupu stromečku není nic složitého, není to zcela pravda, protože při jeho koupi bychom měli svou pozornost věnovat nejen typu a velikosti stromečku, ale také tomu, zda je čerstvý. Pokud totiž byl stromek pokácen již před delší dobou, projeví se to na jeho kvalitě a životnosti. Jako test se doporučuje následující postup. Uchopte jednu větev stromku blízko kmene a pomalým pohybem následně přitáhněte ruku k sobě. Pokud vám v ruce zůstane poměrně hodně jehličí, byl tento stromek uříznut příliš brzy, nebo případně nebyl správně uskladněn. V případě, že byste si takovýto stromeček koupili, doma vám po několika dnech v teple začne masivně padat. Z hlediska druhu je na padání jehličí nejnáchylnější smrk.

Jak se o stromeček starat doma

Pokud si strom koupíte již na začátku prosince, je nejlepší ho umístit až do doby, než ho budete chtít ozdobit, do chladna, tedy například na balkon, nejlépe do nádoby s vodou. Samozřejmostí by mělo být, aby strom měl přístup k vodě i poté, co ho přemístíte domů a ozdobíte. Z tohoto důvodu jsou tak vhodné stojánky, které umožňují nalití vody. Stromeček totiž potřebuje až dva litry vody denně. V neposlední řadě věnujte pozornost také místu, kam doma stromeček postavíte, místo v blízkosti radiátoru samozřejmě není úplně ideální. Kvalitě jehličí neprospívají ani příliš dlouho rozsvícené žárovičky.

Čtěte také: Vždy měkké ručníky? Je to snadné, stačí přidat ocet!