David Hampl
7 října, 2021

Smrt může nastat v důsledku patologie, objevit se ale může také bez zjevné příčiny. Než člověk přestane dýchat, můžete pozorovat několik znamení, která zvěstují smrt. Je důležité, aby taková znamení člověk neignoroval, protože je nutné se na ně připravil. Jedině pak bude smrt přijatá a nebudete se muset ničeho obávat.

Znamení se objevují hlavně při klinické smrti

Lékaři upozorňují, že znamení, které mohou znamenat smrt, by se rozhodně neměly ignorovat. Většina příznaků se objeví v případě klinické smrti, je nutné se připravit na veškeré alternativy, které mohou nastat. Pro zástavy pulsu se mohou objevit ještě jiné věci, kterým je nutné věnovat pozornost. Některé signály vás upozorní na bezprostřední smrt. Klinická smrt je termín, který se v poslední době používá velmi často.

Jedná se stav, kdy jste opravdu mrtví. Trvá několik sekund nebo dokonce minut. Lidé, kteří se pak znovu navrátili mezi živé, mohou vyprávět příběhy, které ve stavu klinické smrti viděli. Někteří se shodnou na tom, že to byla skvělá podívaná a rozhodně se smrti nebojí, jiní ale viděli ošklivé věci a tento stav už by nikdy zažít nechtěli. Některá znamení se ale mohou objevit dlouho předtím, než samotná smrt nastane. Může se jednat o dny nebo týdny. Než se lékaři ubezpečí, že je pacient opravdu mrtvý, musí prověřit několik bodů.

Smrt naznačuje nejen bolest, ale také dušnost nebo úzkost

Bolest může značit, že se rychle blíží smrt. Je to předzvěst toho, že se člověk pohybuje mezi životem a smrtí. Platí to hlavně pro onkologické pacienty. Pokud je pacient v nemocnic a podá se mu správný lék, bolest na chvilku ustane. Je ale nutné se pacientovi věnovat i v jiných oblastech a zjistit, jaké další má bolesti.

Biologickou smrt může předznamenat také dušnost. Pacienti, kteří umírají, budou mít problém se zhluboka nadechnout. Lékaři mohou pacientovi ulevit pomocí kyslíků, léků a také relaxačních technik, které pacientovi budou příjemné. Objevit se mohou také úzkostné stavy. Je to pouze reflex člověka na blížící se smrt a uvědomí si, že je opravdu konec se životem. Následují většinou po dušnosti a ostré bolesti.

Nemáte chuť k jídlu? Je možné, že se blíží smrt

Pacienti, kteří jsou ohroženi na životě, většinou nemají vůbec chuť k jídlu. Je to způsobeno tím, že se zastaví fyzické funkce těla, a to pak nevyžaduje žádný kalorický příjem. Proto je třeba dbát i na tohle znamení, které nemusí znamenat, že člověka jen nemá hlad. Může to znamenat blížící se smrt a není dobré tento příznak ignorovat, stejně jako ostatní.

Pokud je pacientovi špatně od žaludku, zvrací nebo trpí nevolnostmi, může to být znamení, že se blíží konec jeho života. Jsou to fyzické příznaky, za které občas mohou léky, které jsou mu podány. Aby lékaři pacientovi ulevili, mohou mu omezit přísun jídla nebo otevřít na chvíli okno, aby se mu lépe dýchalo. Umožní mu to cítit se lépe. Mnoho starších lidí trpí na zácpu. Samozřejmě to pokaždé nebude znamenat blížící se smrt. V mnoha případech tomu tak ale skutečně je. Je to důsledkem používá léků, záleží ale na jejich specifikaci. V případě zácpy je nutné podávat více vlákniny, aby se urychlilo trávení a také je důležitá hydratace.

Jestli máte doma člověka, který nemá po většinu dne žádnou energii a je velmi, a hlavně často unavený, může se jednat o příznak, který znamená, že s ním bude brzy konec. Takový příznak se objeví klidně několik měsíců před samotnou smrtí. Je to důsledek nedostatku energie k tomu, aby životní funkce správně fungovaly. Je to varovný signál, který nesmí být opomíjený. Poslední chvíle mohou být charakterizovány také nespavostí, protože se pacient bojí, že jakmile zavře oči, už je nikdy neotevře.

Sdílejte článek