Jak správně vyndat klíště? Zapomeňte na kroucení, mazání různými mastmi a další velmi rizikové postupy. Vyndání klíštěte není žádná věda. Stačí pouze dva jednoduché kroky a je venku

Jednou z nepříjemností spojených s létem a pobytem v přírodě je hmyz, v čele s klíšťaty a komáry, kteří dokáží i ty nejhezčí chvíle pěkně znepříjemnit. Proto většina lidí hledá ten nejlepší způsob, jak se před jejich „útoky“ účinně bránit. Možností je hned několik – od klasických repelentů ve spreji, přes hmyz odpuzující náramky až po speciální mobilní aplikace, které hmyz zaručeně zaženou. I tak se ale někdy může stát, že si přes veškerou snahu, klíště domů přinesete. Víte v tomto případě, jak klíště správně vyjmout? Internet je plný nejrůznějších rad a návodů, ale ne všechny jsou zcela správné. My vám dnes přinášíme snadný a osvědčený postup, jak se klíštěte rychle, správně a bezpečně zbavit.

Důležitý je čas

Po procházce v přírodě je předně důležité podívat se, zda na sobě nemáte klíště co nejdříve. U některých nemocí, které klíšťat mohou přenášet, především lymské boreliózy, proti které neexistuje očkování, a klíšťové encefalitidy je totiž čas velmi důležitý. Tím, že případné klíště odstraníte co nejdříve, můžete velmi zásadně snížit případné riziko, že na vás infikované klíště nemoc přenese.

Při prohlížení je samozřejmostí prohlédnout celé tělo, přesto je ale dobré věnovat zvýšenou pozornost několika místům, která mají klíšťat v oblibě. Jsou to především místa, na kterých je slabší a jemnější kůže, jako podkolenní jamky, třísla, podpaží či místa za ušima. Prohlídku je dobré opakovat i následující den ráno, protože klíště se po našem těle může pohybovat i několik hodin, než se přechytí, a běžným osprchováním se jich nezbavíte.

Čtěte také: Tato kombinace 2 surovin vám pomůže při hubnutí, vysokém tlaku a dokonce i zánětech. Odkdy tento domácí lék užívám, netrápí mě žádné zdravotní potíže

Zapomeňte na sirky, líh či mýdlo

Mezi jeden z velmi nevhodných, ale mezi lidmi stále ještě rozšířený způsob, jak klíště odstranit, patří jeho spálení sirkou ještě na vaší kůži. To je ale velmi nevhodné, protože v takovém případě vám umírající klíště do vašeho krevního oběhu vypustí obsah svých útrob i se všemi viry a bakteriemi. Podobně nevhodné je klíště udusit pomocí krému, laku na nehty, mýdla, lihu či oleje. Všechny tyto látky totiž způsobí, že klíště se v rámci své sebezáchovy bude snažit uniknout, a zavrtá se vám tak do kůže hlouběji, opět navíc hrozí to, že dusící se klíště bude obsah svých útrob vypouštět do vás. Důležitá není ani odpověď na často kladenou otázku, zda klíště správně odstraňovat proti či po směru hodinových ručiček. Proč? Hned uvidíte.

Jaký je to tedy správný postup?

Jediným správným postupem, který je doporučovaný lékaři, je vyjmutí klíštěte za pomoci speciální pinzety na klíšťata, kterou zakoupíte v jakékoli lékárně či drogerii. Tato pinzeta zaručí, že klíště vyndáte rychle a bezpečně, bez hrozby toho, že ho například nevyndáte celé či že ho právě zadusíte a ono do vás vypustí nebezpečné látky.

Pokud jste na sobě objevili přisáté klíště, vezměte speciální pinzetu a s její pomocí se snažte klíště zachytit co možná nejblíže k vaší kůži. Pevně ho uchopte, ale ne natolik silně, abyste ho například rozmáčkli, to by nebylo dobré. Následně se snažte klíště pomalu tahat vzhůru a částečně při tom můžete použít i mírné pohyby ze strany na stranu, aby klíště lépe uvolnilo kusadla. Po chvilce ucítíte, že klíště povolilo, a vy ho bez problémů vytáhnete. Když klíště odstraníte, ranku vydezinfikujte za pomoci běžné dezinfekce či v případě nouze alespoň za pomoci vody a mýdla. Poté je také vhodné ranku na nějaký čas zalepit. Místu, kde jste měli klíště přisáté, věnujte pozornost i během následující týdnů, především z důvodu, zda se zde nevytváří skvrna typická pro infekci boreliózou. Pozornost věnujte ale i dalším případným zdravotním problémům, jako je zvýšená únava či teplota, které mohou s případnou nákazou klíštětem souviset. 

Jak se zbavit vyjmutého klíštěte?

Klíště se vám úspěšně podařilo vyjmout a teď vyvstává další otázka, tak zvaně kam s ním. Klíště je totiž po vyjmutí za pomoci pinzety stále živé. Pokud je pinzeta, kterou jste k jeho vyjmutí používali, kovová, můžete teď opravdu učinit to, co radí babské rady, a klíště pomocí zapalovače či sirky zapálit. Spálené klíště potom zabalte do papíru a vyhoďte. Pokud nemáte kovovou pinzetu nebo pokud nemáte zrovna k dispozici oheň, je nejjednodušší klíště zabalit do lepicí pásky. Takto klíště jednoduše uvězníte, znemožníte mu pohyb a můžete ho bez starostí vyhodit do odpadu.

Co dělat, když se vám klíště nepodaří vyjmout celé?

Někdy se může stát, že kvůli špatným pohybům či příliš velké síle klíště lidově řečeno přetrhnete, jeho část, obvykle hlavička, vám tak zůstane v kůži. Pokud se to stane, zkuste stejným, výše popsaným postupem za pomoci pinzety odstranit i zbylou část. Pokud se vám to nedaří, rozhodně zbytek klíštěte v těle nenechávejte a nevěřte nejrůznějším větám typu, že si s tím tělo samo poradí či že zbytek po nějaké době sám odpadne, ale navštivte lékaře, který vám zbytek klíštěte odborně vyndá.