Kdo je tou nejdůležitější osobou ve vašem životě? Není to ani váš nejlepší přítel, není to ani váš partner, ale někdo úplně jiný. Osoba, která vás zná nejlépe – vaše matka. Proč je mateřská láska nejsilnějším citem? -
Menu

Kdo je tou nejdůležitější osobou ve vašem životě? Není to ani váš nejlepší přítel, není to ani váš partner, ale někdo úplně jiný. Osoba, která vás zná nejlépe – vaše matka. Proč je mateřská láska nejsilnějším citem?

a snažila se nám vždy dát do našeho života to nejlepší. Vždy tu pro nás byla, vždy při nás stála. A i když dospějeme, zůstává to tak stále. Nikdo pro nás toho obvykle v našem životě neudělal tolik jako naše matka.

Mateřská láska, jedinečné pouto, které mezi dítětem a jeho matkou existuje, je často označováno jako jeden ze zázraků přírody, který je společný všem živým bytostem na naší planetě. Mateřské lásce se nedá naučit, představuje nezištné obětování a odevzdání se svému potomku. Tato láska je věčná, nikdo nám neodpustí tolik špatných věcí, jako naše matka. Pokud se z nějakých, většinou psychologických a sociálních důvodů stane, že dítě trpí nedostatkem mateřské lásky, má to obvykle velmi negativní dopad na jeho budoucí život, především na schopnost budovat své vlastní citové vazby.

Nejsilnější pouto na světě

Vztah, pouto mezi dítětem a matkou je právem označováno jako nejsilnější a nejtěsnější pouto na světě. První tři roky života je matka pro své dítě jednoduše řečeno celým světem, jedině matka dokáže dát dítěti jedinečný pocit bezpečí. Okolo věku tří let se u většiny dětí objeví jakési první období vzdoru a dochází i k uvědomění si existence vlastního „já“, ale pouto mezi matkou a dítětem stále existuje a existovat bude.

Když je nám v životě nejhůř, když si nevíme rady, první a často i poslední člověk, za kterým jdeme, je právě naše maminka, je naší nejlepší přítelkyní i rádcem. Být matkou totiž v sobě ukrývá spoustu rolí, matka je často nejen naším rádcem, přítelem, ale také psychologem. Zná nás nejlépe na světě, nikdo nás nezná lépe než naše matka. Matka je člověkem, kterému na nás opravdu záleží, vždy pro nás udělá to nejlepší, ale zároveň za to nic neočekává, nechce po nás nic na oplátku. Ať máte sebelepší přátele, v tomto se vaší matce nikdy nevyrovnají.

Vždy s námi, vždy při nás

Naše matka s námi také od našich prvních okamžiků na tomto světě prožívá všechny naše radosti i starosti, všechno dobré i zlé. Raduje se s námi z našich úspěchů, pomáhá nám a stojí při nás, když se nám nedaří a ocitneme se v problémech. Matky jsou pro své děti, především pro dcery, také důležitým životním vzorem. Matky totiž svým dcerám ukazují, co to vlastně znamená být ženou a svým postojem k sobě jim pomáhají utvářet i jejich vlastní identitu a přijmout samu sebe. Pokud se matka přijímá i se svými chybami a nedokonalostmi, ale zároveň zná i svoji jedinečnost, je velká pravděpodobnost, že její dcera se bude projevovat a vnímat stejně. U synů zase matky ovlivňují to, jak budou přistupovat k ženskému pohlaví obecně, jaké vlastnosti budou hledat u svých budoucích partnerek.

Projevte své city i vy

Každý člověk pro to někde uvnitř svou matku hluboce miluje, někteří z nás jí to bohužel ale příliš často neříkáme nebo nedáváme najevo, a teď nemáme na mysli jen to přinést mamince druhou květnovou neděli květinu. Zamyslete se někdy v klidu nad tím, co pro vás vaše maminka za mnoho let vašeho života udělala, budete překvapeni, kolik maličkostí i větších věcí vám přijde na mysl. Přestaňte to brát jako samozřejmost a dejte jí najevo, že ji máte rádi a že i vy tu pro ni vždy jste a budete.

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

1
2

Líbil se vám článek?

Tisk
ZE ŽIVOTA

Naše životy se mohou změnit nejenom ze dne na den,…

V současné době je to tak, že se lidé do rodičovství příliš neženou. Jejich rodiče již začínají být nervózní a mají…
ZE ŽIVOTA

Pamatujete, jak se žilo v 70. a také v 80.…

Třeba jste tuto dobu zažili, třeba jste se narodili až později. Ať tak nebo onak, je zajímavé ohlédnout se zpět…
ZE ŽIVOTA

Přesvědčte se o tom, že mateřská láska nezná hranic! Žena…

Mateřská láska je to, co spojuje všechny savce. Každá maminka, která svého potomka kojí, si k němu vytvoří velice silný vztah.…
ZE ŽIVOTA

Nebudete věřit tomu, co jedna žena udělala pro zraněného psa.…

Jedno známé rčení říká, že pes je nejlepší přítel člověka. V České republice to platí zcela jednoznačně, neboť psi jsou u…
ZE ŽIVOTA

Tohle musíte vidět! Tento mladý muž si zaslouží obdiv nás…

Tohle je dojemný příběh chlapce, který miluje svoji babičku. Ta se o něj starala, když byl malý, on ji teď…
ZE ŽIVOTA

Česká paterčata vyvolala poprask ve chvíli, kdy spatřila náš svět.…

Česká paterčátka rostou jako z vody! Druhého června už oslavily šesté narozeniny. Do školy se ale zatím nechystají, a ještě si…