Kdo je tou nejdůležitější osobou ve vašem životě? Není to ani váš nejlepší přítel, není to ani váš partner, ale někdo úplně jiný. Osoba, která vás zná nejlépe – vaše matka. Proč je mateřská láska nejsilnějším citem? -
Menu

Kdo je tou nejdůležitější osobou ve vašem životě? Není to ani váš nejlepší přítel, není to ani váš partner, ale někdo úplně jiný. Osoba, která vás zná nejlépe – vaše matka. Proč je mateřská láska nejsilnějším citem?

a snažila se nám vždy dát do našeho života to nejlepší. Vždy tu pro nás byla, vždy při nás stála. A i když dospějeme, zůstává to tak stále. Nikdo pro nás toho obvykle v našem životě neudělal tolik jako naše matka.

Mateřská láska, jedinečné pouto, které mezi dítětem a jeho matkou existuje, je často označováno jako jeden ze zázraků přírody, který je společný všem živým bytostem na naší planetě. Mateřské lásce se nedá naučit, představuje nezištné obětování a odevzdání se svému potomku. Tato láska je věčná, nikdo nám neodpustí tolik špatných věcí, jako naše matka. Pokud se z nějakých, většinou psychologických a sociálních důvodů stane, že dítě trpí nedostatkem mateřské lásky, má to obvykle velmi negativní dopad na jeho budoucí život, především na schopnost budovat své vlastní citové vazby.

Nejsilnější pouto na světě

Vztah, pouto mezi dítětem a matkou je právem označováno jako nejsilnější a nejtěsnější pouto na světě. První tři roky života je matka pro své dítě jednoduše řečeno celým světem, jedině matka dokáže dát dítěti jedinečný pocit bezpečí. Okolo věku tří let se u většiny dětí objeví jakési první období vzdoru a dochází i k uvědomění si existence vlastního „já“, ale pouto mezi matkou a dítětem stále existuje a existovat bude.

Když je nám v životě nejhůř, když si nevíme rady, první a často i poslední člověk, za kterým jdeme, je právě naše maminka, je naší nejlepší přítelkyní i rádcem. Být matkou totiž v sobě ukrývá spoustu rolí, matka je často nejen naším rádcem, přítelem, ale také psychologem. Zná nás nejlépe na světě, nikdo nás nezná lépe než naše matka. Matka je člověkem, kterému na nás opravdu záleží, vždy pro nás udělá to nejlepší, ale zároveň za to nic neočekává, nechce po nás nic na oplátku. Ať máte sebelepší přátele, v tomto se vaší matce nikdy nevyrovnají.

Vždy s námi, vždy při nás

Naše matka s námi také od našich prvních okamžiků na tomto světě prožívá všechny naše radosti i starosti, všechno dobré i zlé. Raduje se s námi z našich úspěchů, pomáhá nám a stojí při nás, když se nám nedaří a ocitneme se v problémech. Matky jsou pro své děti, především pro dcery, také důležitým životním vzorem. Matky totiž svým dcerám ukazují, co to vlastně znamená být ženou a svým postojem k sobě jim pomáhají utvářet i jejich vlastní identitu a přijmout samu sebe. Pokud se matka přijímá i se svými chybami a nedokonalostmi, ale zároveň zná i svoji jedinečnost, je velká pravděpodobnost, že její dcera se bude projevovat a vnímat stejně. U synů zase matky ovlivňují to, jak budou přistupovat k ženskému pohlaví obecně, jaké vlastnosti budou hledat u svých budoucích partnerek.

Projevte své city i vy

Každý člověk pro to někde uvnitř svou matku hluboce miluje, někteří z nás jí to bohužel ale příliš často neříkáme nebo nedáváme najevo, a teď nemáme na mysli jen to přinést mamince druhou květnovou neděli květinu. Zamyslete se někdy v klidu nad tím, co pro vás vaše maminka za mnoho let vašeho života udělala, budete překvapeni, kolik maličkostí i větších věcí vám přijde na mysl. Přestaňte to brát jako samozřejmost a dejte jí najevo, že ji máte rádi a že i vy tu pro ni vždy jste a budete.

1
2

Líbil se vám článek?

Tisk
ZE ŽIVOTA

Srdcervoucí detaily tragédie 3leté dívky, která zemřela při včerejší auto…

Při tragické nehodě u města Csobánce byla zraněna malá tříletá holčička. Záchranářům se jí podařilo převézt do nemocnice, nicméně zranění…
ZE ŽIVOTA

Po 9 letech konečně otevřeli svatební dar od tety, který…

Svatby se dějí kolem nás každou chvíli. Den, na který se těší mnoho lidí, ale především snoubenci, neboť spojí své…
ZE ŽIVOTA

Když hasič vykopal 9letou holčičku, byla už mrtvá. Ale to,…

Před třemi lety se v Itálii stalo něco, co nikdo nečekal. Proběhlo zde strašlivé zemětřesení, které zasáhlo osudy lidí po celém…
ZE ŽIVOTA

Tento dopis matky ze smrtelné postele pro dceru nenechá nikoho…

Tento dopis zanechala matka na smrtelné posteli své dceři. Je tak dojemný, a tak pravdivý, že jej dcera nyní šíří…
ZE ŽIVOTA

Matka při porodu ztratila dítě, pak jí sestřička řekla něco…

Potraty jsou na světě velmi častým jevem. Mnohem častějším, než si lidé dokáží představit. Ženy o tom celkově ovšem nechtějí…
ZE ŽIVOTA

Smutnější svatbu nikdo nezažil. Oba novomanželé si řekli ANO. Druhý…

Svatba je obvykle událost, kde se hosté baví a také radují. Událost, kde si budoucí novomanželé řeknou své ano, a…