Když mi sousedka ukázala, jak dokonale vyčistit troubu, věděla jsem, že takhle to budu dělat již vždy. Levné a snadné!

Pokud rádi pečete, víte dobře, o čem mluvíme. Čas od času je třeba troubu vyčistit a odstranit z ní veškerou nečistou a mastnotu. Možností, jak tyto nečistoty vyčistit, je hned několik a my vám dnes několik užitečných typů přinášíme. Pamatujte, že u všech způsobů platí, že čím častěji je používáte, tím lépe. V ideálním případě by se měla trouba čistit dokonce po každém pečení, kdy ještě než vychladne, stačí vnitřek vyčistit pomocí vody s trochou saponátu. To ale samozřejmě dělá jen málokdo. Proto je pak nutné přikročit k intenzivnějším metodám. Zde je malý přehled ryze přírodních metod, tedy bez pomoci chemie.

Jak vyčistit troubu jedlou sodou a octem?

Jedním z velmi účinných způsobů je ten, který využívá skvělých čisticích vlastností jedlé sody. Stačí smíchat přibližně půl hrnku jedlé sody s teplou vodou a vytvořit směs, která se svou konzistencí podobá pastě. Tuto pastu poté naneste do předehřáté trouby a nechte působit několik hodin, v případě více znečištěné trouby i přes noc. Poté vnitřek trouby s pastou postříkejte octem. Jedlá soda s octem bude reagovat a vytvoří pěnu, kterou následně za pomoci hadříku stírejte, až do té doby, než jste s výsledkem spokojeni.

Mnoho lidí si také chválí kombinaci osmi čajových lžiček jedlé sody, šesti čajových lžiček octa a osmi čajových lžiček saponátu. Vzniklou směs pomocí houbičky naneste do vnitřku trouby a po patnácti minutách setřete za pomoci hadříku. Druhou možností je k padesáti gramům jedlé sody přidat lžičku kyseliny citronové a jednu polévkovou lžíci potravinového škrobu, další poté ke stejnému množství jedlé sody přidat minerální vodu. Jejich směsí následně potřít vnitřek trouby a zahřát přibližně na sto stupňů Celsia.

Čtěte také: Pes zůstal věrný svému chovateli až do konce, pozůstalí se obávají jeho útěků na hřbitov

Jak vyčistit troubu čpavkem?

Další možností je čistění trouby pomocí čpavku. I v tomto případě je nutné troubu předehřát, doporučuje se sto padesát stupňů Celsia. Následně na horní rošt umístěte misku, do které nalijete dvě stě padesát mililitrů amoniaku, na dolní rošt položte větší misku s litrem vroucí vodou. Troubu zavřete a nechte takto působit přes noc. Je dobré zároveň nechat v kuchyni otevřené okno, aby se mohlo větrat. Následující den misky z trouby vyjměte a troubu umyjte za pomoci vlhkého hadříku či houbičky. Podobným způsobem můžete vyčistit i rošty z trouby. Jednoduše je vyjměte a ponořte do roztoku čpavku a teplé vody, například do vany či kbelíku. Po přibližně dvaceti minutách rošty z roztoku vyjměte a opět dočistěte za pomoci čisté vody.

Jak vyčistit sklo trouby?

Na skle se obvykle usazují poměrně odolné vrstvy mastnoty. Snadno je lze odstranit pomocí sto mililitrů octa, ve kterém rozpustíme jeden sáček prášku do pečiva a trochu soli. Poté směsí sklo trouby jednoduše potřeme a necháme přibližně čtyřicet pět minut působit. Následně setřeme pomocí vlhké houbičky.