Kloktání slané vody je známý lék, ale pomůže proti COVID-19?

Vědci chtějí zkoumat nový neobvyklý lék, který by mohl pomoci lidem s onemocněním COVID-19. Slaná voda by mohla snížit příznaky a také zkrátit nemoc. Kloktání slanou vodu je účinné při snižování příznaků nachlazení a kašle, vědci nyní chtějí studovat, jestli může slaná voda pomoci i proti této zákeřné nemoci, kterou se nakazili již statisíce lidí.

COVID-19  se jeví jako klasická chřipka

Mírné příznaky lidí, kteří onemocněli COVID-19 se jeví jako klasické nachlazení a kašel. Virus infikuje dýchací cesty podobným způsobem jako chřipka. I proto chtějí vědci otestovat účinnost slané vody proti novému typu koronaviru.

Lidé jsou přijímáni vědci z univerzity v Edinburghu ke studii, která otestuje, jestli je slaná voda schopna potlačit nebo zmírnit příznaky nemoci COVID-19.  Lékaři si s tímto onemocněním nevědí rady a lidem, kteří nemají těžké příznaky, doporučují stejně jako u chřipky a nachlazení ibuprofen a paracetamol. Vědci chtějí najít levný lék na koronavirus, který by byl dostupný pro každého a jeho výroba by byla co nejrychlejší.

Čtěte také: Takto váš jazyk naznačuje, že na vás číhá nemoc!

Lék na koronavirus zatím nebyl vědci vyroben

Každý, kdo sleduje situaci kolem koronaviru, ví, že lék, který by opravdu pomohl v boji s nemocí, stále neexistuje. Pokud nemocnice přijde kriticky nemocného člověka, mohou mu lékaři podat dvě antivirotika, která byla schválena:

  • Lék proti ebole remdesivir
  • Steroid dexamethason

Ani jeden z těchto léků ale nemůže zaručit úplné vyléčení z nemoci COVID-19.

Myšlenka zkusit slanou vodou přišla z výzkumu

Během výzkumu infekcí horních dýchacích cest, který probíhal, vědci přišli na myšlenku vyzkoušet slanou vodu také na COVID-19. Infekce způsobovaly nachlazení a kašel, což je stejný příznak jak u chřipky, tak u koronaviru. Pokud byli lidé nemocní a měli slabé příznaky, kloktání slané vody jim pomohlo ke zlepšení zdravotního stavu.

Výsledky studie zveřejněné v loňském zaznamenaly, že lidé, kteří slanou vodu kloktali, měli méně silný kašel. Dokonce se zkrátila doba nachlazení a testovaní lidé měli také menší zácpy. Zároveň ti, kteří se nemuseli léčit léky z lékárny, pravděpodobně ani nepřenesli virus na ostatní členy rodiny. Slaná voda může posílit organismus v boji s touto nemocí a viry v těle.

Toxický účinek na viry má přímý kontakt se solí. Buňky našeho těla mohou používat sůl k vytvoření chemické látky kyseliny chlorné, která může viry zabíjet. Tato látka se běžně používá v čisticích prostředcích jako například bělidlo.

Zkuste použít sůl i na roušky

Sůl můžete použít i na roušky nebo ústenky. Stačí vám k tomu horká voda a kuchyňská, nejlépe mořská sůl. Míchejte sůl ve vodě, dokud se nerozpustí. Roušku namočte, a nechte ve vodě, dokud nevystydne. Poté roušku vyndejte, vymačkejte vodu, ale neždímejte, a nechte volně uschnout. Po uschnutí bude rouška naškrobená, ale nemělo by to ničemu vadit. Slaná rouška vám neodře nos ani nijak nezapáchá.