Máte v práci otravného šéfa, který Vám nedá pokoj ani o víkendu? Pak se Vám bude líbit zákon, který byl přijat ve Francii!

Během uplynulého roku, se ve světovém společenství intenzivně diskutovalo o organizaci pracovních vztahů mezi Francouzi. V různých částech světa zaměstnanci a odbory vyžadují, aby následovali jejich příkladu a zavedli inovace i do vlastních společností.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Od 1. ledna 2017 ve Francii nabyl účinnost zákon o zaměstnanosti. Na legislativní úrovni je zakázáno volání zaměstnancům mimo jejich pracovních hodiny. To platí i pro e-maily, které lze ignorovat, pokud je dostanou v době, kdy nepracují. Ve společnostech, kde počet zaměstnanců přesahuje více než 50 osob, je management povinen zahájit jednání o změně vnitřních nařízení a snížit narušení osobního života každého zaměstnance.

Čtěte také: Skvělou ruskou zmrzlinu si díky tomuto článku můžete vyrobit i doma! Bude chutnat tak, jako za dob vašeho mládí. A příprava? Nebudete věřit, jak je snadná!

Regulace pracovněprávních vztahů

K přijetí zákona vyzvaly i zdravotnické organizace: „Nadměrné používání digitálních zařízení vyvolává nespavost a emocionální vyhoření, jakož i problémy se vztahy. Mnozí pracovníci jsou neustále vystresovaní, protože nevědí, kdy mohou vypnout své mobilní telefony a začít se věnovat vlastnímu životu.“

Odbory Francie dosáhly flexibility a mobility pro své klienty. Nyní, kromě 35-hodinového pracovního týdne, je společnost povinna zveřejnit chartu s požadavky na zaměstnance, jejich pracovními právy a jasně ji dodržovat.

„Volkswagen a Daimler v Německu, energetická společnost Areva a pojišťovna Axa ve Francii již podnikly kroky k omezení posílání e-mailů mimo pracovní dobu, aby se tak snížilo emocionální vyčerpání jejich pracovníků. Vysvětlují to tím, že se starají o zaměstnance, kteří zvyšují svou produktivitu během pracovní doby.“

[hana-code-insert name=’google‘ /]Některá opatření zahrnují automatické smazání e-mailů, které jsou posílány zaměstnancům během jejich dovolené nebo o víkendech. Pokud si zaměstnanec přeje pracovat mimo pracovní dobu, je to individuálně dohodnuto a zaplaceno jako bonus k jejich výplatě.

Zákon podpořilo 60 % oficiálně zaměstnaných lidí. Všichni si budou před vedením společnosti rovni, čímž se zlepší i celková atmosféra v týmu.

Země také očekává v roce 2018 zvýšení minimální mzdy o 1,24 %, která se pohybovala na 1.498 eurech za měsíc.

Reforma pracovní legislativy však nestanoví sankce pro společnosti, které tato pravidla nebudou dodržovat. Pokuty si teprve vypracují odbory.

Mimochodem, vynikající inovací ve Francii bylo i zrušení používání jednorázových plastových tašek v supermarketech a obchodech. A s cílem ochrany zdraví dětí a boje proti epidemiím se od 1. ledna 2018 počet povinných vakcín pro děti zvýšil na 11 (byly 3). Všechny jsou samozřejmě poskytovány zcela bezplatně.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Francie nám všem ukazuje vynikající příklad toho, jak se to dá! Lidé prostě nechtějí tolerovat šikanu od úředníků. Když se někdo pokouší porušit svobody zaměstnance, jsou ochotni bojovat za svá práva. Lidé rozumějí tomu, že pokud se jim podaří vydobýt si záruky ve změně zákonů, budou je mít navždy.

Určitě i mnozí z Vás budou souhlasit s tím, že sociální a pracovní vztahy ve firmě, by měly budovat ve formě dialogu mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci. Zbývá jen doufat, že i naše vláda se inspiruje od francouzských kolegů a pomůže optimalizovat práci lidí v jejich prospěch, protože jen spokojený zaměstnanec dokáže podat ten nejlepší výkon.

Pokud souhlasíte, podělte se o tento článek i s Vaší rodinou a přáteli!