Máte problémy s krčním obratlem, což vám způsobuje mnoho bolestí a komplikuje život? Zapomeňte na medicínské postupy a zkuste alternativu. Co pomůže? Butrimova gymnastika -
Menu

Máte problémy s krčním obratlem, což vám způsobuje mnoho bolestí a komplikuje život? Zapomeňte na medicínské postupy a zkuste alternativu. Co pomůže? Butrimova gymnastika

Sedavý způsob života, jako je práce v kanceláří, sledování televize, kontrolování mobilního telefonu – to vše vede k různým populačním nemocem. Když k tomu přičteme nedostatek pohybové aktivity a nezdravé stravování, pak je jasné, že z toho nemůže vzejít nic dobrého. Ano, právě kombinace těchto faktorů je zodpovědná za různé nemoci. Nejčastější a nejvíce nepříjemná je osteochondróza. Přesněji řečeno, osteochondróza krční páteře. Projevy této nemoci jsou podobné jako projevy únavy: závratě, nevolnost, bolest krku a další.

Jaká je léčba osteochondrózy?

Pro léčbu této nemoci je nejúčinnější metodou terapeutická gymnastika. Pomáhá normalizovat krevní oběh v krční páteři a obnovit správnou polohu obratlů. Jednou z nejúčinnějších je soubor cvičení Dr. Butrimova, který se vyvíjí již 30 let. Níže si tuto metodu podrobně popíšeme.

Gymnastika na krční osteochondrózu

Osteochondróza krční páteře je onemocnění, které je procesem postupné destrukce tkáně chrupavky meziobratlových kloubů a disků cervikální oblasti. Bolesti krku či brnění v rukou cítí každý den tisíce lidí. Ale z nějakého důvodu si těchto příznaků nevšímají nebo jim jen dávají menší důležitost, než například nachlazení. Přitom právě tyto dva projevy jsou začátkem osteochondrózy.

Léčba je nejúčinnější hned na začátku

Pokud se nebudete věnovat prvotním příznakům, to k čemu může dojít, je pouze zhoršení příznaků. Můžete začít pociťovat silné bolesti, bude se vám točit hlava a celý proces léčby bude o to obtížnější, delší a nákladnější. Za zmínku stojí také to, že první známky onemocnění mohou pociťovat osoby již ve věku 25 let.

Co je osteochondróza krční páteře?

Jedná se o onemocnění páteře, při kterém dochází k poškození meziobratlových plotének a další tkáně páteře. Tato nemoc je nejčastější příčinou bolestí v zádech. Osteochodnrózu si můžeme představit jako „scvrkávání“ páteře, jedná se totiž o zmáčknutí plotének. Tento proces způsobuje bolest a otok. Léčbu provádí neurolog nebo ortoped.

Příčina osteochondrózy

Krk obsahuje mnoho krevních cév a nervových zakončení. Při osteochondróze je stlačena vertebrální tepna, která poskytuje  výživu mozečku, dřeni a zadní oblasti mozku. V důsledku toho dochází k následujícím potížím:

  • je narušena koordinace pohybů osoby,
  • je možná ztráta rovnováhy,
  • rozostření zraku,
  • zhoršení sluchu,
  • někdy může dojít k mrtvici.

Takže jakmile cítíte nepříjemný pocit v krku, poraďte se s lékařem.

Butrimova metoda

Vladimir Alexandrovič Butrimov je reflexolog, terapeut a psychoterapeut, instruktor ve fyzioterapii. Léčbou osteochondrózy se zabýval více než třicet let. Během tohoto období zkoumal, které metody jsou pro léčbu nejúčinnější. Výsledkem jeho snažení je speciální soubor cvičení, při kterém dochází k léčbě krku a posilování svalového systému páteře. Jeho technika se rozšířila a vyléčila mnoho lidí. Dnes tuto techniku označujeme jako Butrimovu gymnastiku.

Provádění Butrimovy gymnastiky

Butrimova gymnastika se zaměřuje na procvičení svalů krku a dochází při ní k vyvíjení kloubů krční páteře. Cvičit s pomocí této techniky je velice jednoduché. Aby byla metoda účinná, je potřeba dodržovat jedno důležité pravidlo. Doktor Butrimov považuje za nezbytné dosáhnout úplné relaxace při cvičení. Měli byste být uvolněni a dělat vše velmi pomalu. V žádném případě neprovádějte náhlé pohyby a neprovádějte rychlý přechod mezi cvičeními. To platí nejen pro Butrimovovu gymnastiku, ale i pro cvičení zaměřená na léčbu páteře.

Jak často cvičit?

Butrimova gymnastika by měla být prováděna 2 krát denně a nejlépe častěji. Například na pracovišti místo přestávky na cigaretu. Touto nemocí trpí 90 % pracující populace (zejména té, která pracuje u počítače), takže je opravdu důležité, abyste věděli, co se dá proti ní dělat. Stačí provádět speciální cvičení pro krční páteř. Ale ještě před tím se poraďte s lékařem.

Druhy osteochondrózy

Existuje hned několik druhů osteochondrózy:

  • osteochondróza bederní části,
  • osteochondróza krční části,
  • osteochondróza hrudní části,
  • osteochondróza postihující více částí páteře.

Právě osteochondróza bederní části je nejčastější, protože je nejvíce zatěžována. Jedná se taktéž o velice nebezpečným druhem onemocnění, která může způsobit skoliózu. Právě osteochondróza krční části je druhým nejčastějším z těchto onemocnění. Vzniká nejen prací u počítače, ale také při řízení auta. Hrudní část páteře je nejméně pohyblivá, a tak i osteochondróza hrudní části je nejméně častá. Bývá následkem skoliózy.

Líbil se vám článek?

Tisk
CVIČENÍ

Pět typů tuku na břiše, takto se každého z nich…

Tuk na břiše, tedy velké břicho není nic, na co by byla žena hrdá. Také vás trápí tato partie a…
CVIČENÍ

Chcete zhubnout 5kg za pár dnů? Vše, co potřebujete, je…

Kdo sní o dokonalé postavě, musí nejenom upravit jídelníček, ale měl by také začít cvičit. Řada lidí z toho má obavy,…
CVIČENÍ

Masáž chodidel není jenom oblíbená relaxační procedura, kterou tolik milujeme.…

Masáž chodidel je procedura kterou nejenom každý zná, ale také ji každý doslova miluje. Je skvělou volbou ve chvíli kdy…
CVIČENÍ

Dokonale štíhlé nohy můžete mít i vy! Až zjistíte, že…

Co souvisí s krásou? Rozhodně je to i štíhlá, na první pohled dokonalá postava. Na lidském těle je hned několik míst,…
CVIČENÍ

Tento ruský lékař způsobil revoluci v medicíně. Celý život se…

Tento špičkový ruský lékař se celý život věnoval problémům s páteří a také různým druhům rehabilitace. Během své práce zjistil mnoho…
CVIČENÍ

Zapomeňte na posilovny a kolektivní cvičení. Zlepšit svou kondici a…

Štíhlí bychom chtěli být všichni – ale se cvičením je občas problém. Pokud patříte mezi ty, kterým se nechce oblékat…