Na dálnici zaznamenal bizarní video páru v autě, které jezdí 100 hodin za hodinu: „Nemohl jsem uvěřit, co dělají“ (VIDEO)

Nedávno se na jedné známé sociální síti objevilo video, na kterém je zachycen samořiditelný vůz Tesla na zpoplatněné dálnici ve státě Massachusetts, USA, v němž jsou dvě spící osoby, řidič a spolujezdec. Automobil jede rychlostí přesahující 100 km/h se zapnutým samořiditelným systémem, tzv. autopilotem, řidič nemá ani ruce na volantu a hlavu má svěšenou.

Není divu, že tento pohled do kolemjedoucího vozu autora videa upoutal a zřejmě i vystrašil a považoval za potřebné je natočit a zveřejnit.

Jsou autopiloty bezpečné?

Obdobná videa vyvolávají novou vlnu pochybností o promyšlenosti a zejména bezpečnosti systémů umožňujících řízení autopilotem. Například v roce 2018 došlo v Arizoně ke sražení chodce vozidlem Uber s touto zapnutou funkcí. V minulém roce navíc došlo ke třem smrtelným nehodám, při nichž hrály roli vozy Tesla, které byly v okamžiku nehody v režimu autopilot.

Čtěte také: Těchto 9 léčivých triků starších přes 500 let je stále účinnějších než dnešní léky

Nejznámějším výrobcem vozů vybavených tímto systémem je bezesporu Tesla, ale přidávají se i další, zejména vyšší modelové řady značek

  • Mercedes-Benz
  • BMW
  • Volvo
  • Cadillac, a
  • Nissan.

Autopilot je dobrý služebník, je třeba mu ale rozumět

V září roku 2019 vydala společnost Tesla oficiální prohlášení, podle kterého podle jejího názoru nešlo v případě videa z Massachusetts o spícího řidiče, ale mohlo jít o nebezpečný prank, tedy obdobu skryté kamery. Společnost dále zdůraznila, že jejich systém sledování řidiče opakovaně upozorňuje, že i při zapnutí autopilota musí řidič vozu zůstat aktivní, a pokud na upozornění nereaguje, autopilot se deaktivuje a systém neumožní jeho opětovné spuštění.

Jednotlivé prvky samořiditelných systémů jsou dnes do nových modelů vozů instalovány již poměrně běžně a zdá se, že i komplexní autopiloty budou stále více využívány, jen je nezbytné, aby řidiči věděli, jak se vůz při aktivaci tohoto systému chová a jaké chování naopak vyžaduje od něj. Přes veškerou technickou vyspělost je zde lidský faktor naprosto nenahraditelný.