Naučte se připravovat úžasné želé dezerty. Až je ochutnáte, již nikdy nebudete chtít jiné. Nevěříte? Dejte jim šanci a příště už nebudete jako dezert chystat nic jiného

Příprava studeného želatinového dortíku ale i slaného aspiku je snadná a výsledek stojí za to. Ze želé můžeme dochucováním vytvářet mnoho různých dezertů a pokrmů. Postup by určitě každý správná kuchařka měla znát. Pojďme se ho proto nyní naučit a prozradit si ty nejoblíbenější sladké pochutiny, které takto můžeme připravit.

Příprava samotné želatiny

Základem pro všechny níže uvedené recepty je želatina. To je gelovitá hmota, která sice pro začátečníka vypadá jako náročný recept, ale její příprava je velice snadná a zvládne ji úplně každý. Návod na obalu vždy považujte za směrodatný, čtěte ho a řiďte se podle něho. Může se někdy u konkrétních výrobců lišit v detailech. Hlavní rozdíl však záleží na druhu, se kterým pracujeme. Kupovanou želatinu dělíme na dva typy:

  • V prášku
  • V plátcích

Návod na želatinu v plátcích

Plátková želatina je používána spíše jako poleva pro dezerty. Slouží především k přelití a tím zakonzervování ovoce, aby vydrželo dlouho čerstvé. Přesto by ji měl každý, kdo chce péct, umět připravit. Plátky necháme asi 30 minut nabobtnat ve studené tekutině a následně z ní jemně vymáčkneme zbytky vody nebo šťávy. Poté želatinu zahřejeme asi na 60 stupňů a necháme zatuhnout. Plátková želatina nesmí přejít varem, aby neztratila své želírovací schopnosti.

Čtěte také: Psycholog, který pomohl již více než 1000 párům, prozradil, která jedna věc je ve vztahu ta nejdůležitější!

Návod na želatinu v prášku

Želatina v prášku je využívaná pro bábovičkovité dezerty. Obvykle u ní platí, že na 10 gramů se používá 250 mililitrů tekutiny. Směs se ve většině případů povaří asi minutu, poté se do ní vmíchají všechny další ingredience a je hotovo – po vlití do formiček ztuhne. Konzistenci předem neodhadneme, a proto je třeba dodržovat správný poměr. Aby se dezert lépe vyklápěl, můžeme misku ponořit na chvíli do horké vody. Vaření želatiny z prášku je velice snadné a lze díky ní vytvořit mnoho lahodných dortů. My se nyní povídáme na tři nejoblíbenější:

  • Ovocný želé dortík
  • Čokoládové suflé
  • Panna cotta

Ovocný želé dortík

Bábovičky z želé jsou typickým a nejjednodušším dortíkem, který si můžete vyrobit. Stejně jako u všech dezertů, i zde se řídíme návodem na výrobu želatiny, jež je vždy uvedený na obalu. Jen ji místo ve vodě rozmícháme ve sladké ovocné šťávě. Ideální je nálev z kompotu. Pokud jej nemáme, je možné ho nahradit klasickou šťávou do pití. Tu zředíme s vodou ve vyšší koncentraci, než když připravujeme nápoje. Šťávu povaříme s želatinou, nalijeme do formiček a po chvíli, dokud je hmota ještě tekutá, přidáme na kousky nakrájené ovoce.

Čokoládové suflé

Vezmeme 8 vajec a oddělíme žloutky od bílků. Žloutky smícháme s 1 l mléka, 200g moučkového cukru a 50g kakaa. Směs vaříme pozvolna na mírném ohni a neustále mícháme. Krátce před koncem vaření přidáme želatinu a necháme dojít. Mezitím si z bílků, které nám zbyly z vajec, našleháme sníh. Můžeme do něj přidat i vanilku nebo vanilkový cukr. Nakonec sníh dobře smícháme s kakaovou teplou želatinou a dáme na chladné místo, aby dobře ztuhla.

Panna cotta

Mezi trojici nejznámějších a nejoblíbenějších dortů patří bezesporu italská panna cotta, která má velice jednoduchou přípravu stejně jako ostatní deserty. Základem je želírovaná smetana uvařená s cukrem. Smetanu můžeme chvíli povařit i s vanilkovým luskem, aby získala ještě lahodnější chuť, nebo použijeme vanilkový cukr – na půl litru smetany budeme potřebovat dva sáčky, tudíž 40g. Typická panna cotta je podávána s ovocem, nejčastěji s malinami, známá je však také verze s ostružinami, meruňkami nebo rebarborou. Ovoce můžeme použít čerstvé, kompotované nebo také želírované. Ve fantazii se meze nekladou a jako dochucení smetanového základu bude zajisté skvělé použít i karamel, med, oříšky, kakao, nebo třeba mátu.