Naučte se vrátit parketám lesk a krásu

Dřevěné parketové podlahy byly v minulosti jednou z nejčastějších podlahových krytin, kterou jste v bytech či rodinných domech mohli najít. Není se čemu divit, že pro jejich skvělé vlastnosti se jich řada lidí nechce zbavit ani dnes, když je na trhu řada jiných, modernější alternativ. Pokud se i vy nechcete s vaší parketovou podlahou rozloučit, i když jsou parkety již mírně opotřebované, máme pro vás radu, jak jim vrátit jejich lesk a luxusní vzhled.

Výhody parketové podlahy

Jednou z největších výhod dřevěných parketových podlah je jejich dlouhá životnost, tedy zejména za předpokladu, že se o ně dobře staráme. Další výhodou je, že se jedná o ryze přírodní, obnovitelný materiál, který tak nepřináší žádné riziko například pro alergiky a astmatiky. Parkety jsou navíc velmi příjemné na pohled i na omak, na rozdíl od některých jiných podlahových krytin nestudí a působí luxusním dojmem. Pokud jsou vyrobeny z tvrdých dřevin, jsou velmi odolné proti poškození, a obecně v případě poškození je možná jejich renovace.

Pravidelná péče se vyplatí

V ideálním případě bychom renovovat parkety měli podle míry jejich opotřebení každých pět a deset let. Pokud se touto radou budeme řídit, vydrží údajně dřevěné parkety několik generací. Nejjednodušším příkladem, jak se o parkety správně starat, je pravidelně je natírat ochrannou vrstvou laku. Na výběr máme z velkého množství akrylových či epoxidových laků, které stačí na podlahu jednoduše nanést, nechat zaschnout po dobu dvaceti čtyř hodin a podlaha bude zase jako nová. Před nanesením laku se doporučuje z parket pomocí několika kostek ledu, které umístíte do silonek, odstranit veškeré nečistoty, které by pod vrstvou laku byly více patrné. Pokud vás trápí nějaké poškrábání, zejména pokud jde o parkety vyrobené z měkčích dřevin, před nalakováním dané místo ošetřete pomocí speciálního tmelu. V případě většího poškození podlahy se doporučuje celou podlahu před nanesením laku přebrousit.

Čtěte také: I malý dům může poskytovat vše, co velký