David Hampl
1 března, 2019

Marihuanu vnímá každý jinak. Jsou lidé, kteří ji berou jako drogu a chtějí ji vymýtit. Potom tu jsou lidé, kteří ji občas využijí na zlepšení nálady. A potom tu jsou lidé, kteří ji vnímají jako lék. Samozřejmostí je, že různých článků na toto téma je celá řada. A také se objevilo mnoho lidí s důkazy, že jim opravdu pomáhá. Vesměs šlo ale o argumenty spojené s využitím na pokožku. Nyní přišli němečtí vědci s novinkou, kdy uvedli, že marihuana dokáže prospívat imunitního systému. Je marihuana lék na rakovinu?

Co prokázaly pokusy?

Podívejme se také na výsledky testů, které provedli němečtí vědci. I ty jsou poměrně zajímavé a ukazují, že marihuana skutečně dokáže pomáhat imunitě. A to tak, že dokáže efektivně cílit na špatné buňky, které pomáhá eliminovat a zároveň se její působení nijak nedotýká zdravých buněk. Vlivem toho dochází k situaci, že se počet špatných buněk snižuje a počet dobrých je stále stejný. K tomu dochází až do doby, kdy budou mít ty dobré takovou sílu, že si tělo s nemocí dokáže poradit samo, s využitím své imunity. V praxi se dá mluvit o tom, že je tedy posilována.

Pokusy na myších

Jednalo se o celkem velký výzkum, který byl prováděn na myších. Ty jsou v laboratořích celkem běžné. A právě u nich se zjistilo, že marihuana dokáže v případě téměř jakéhokoliv problému eliminovat buňky nezdravé a špatné, a zároveň nedojde k tomu, že by poškozovala ty dobré. Následně se zjistilo, že myším pomůže zbavit se nemocí jak tím, že eliminuje špatné buňky, tak tím, že následně už zakročí samotná jejich imunita, která zbytek problémů vyřeší. A v tu chvíli se také začalo mluvit o tom, že marihuana je lék na rakovinu.

Co vše by mohlo dokázat vyléčit?

Profesor biologie Robert Melamed uvádí, že jde o jedinečný průlom ve vědě. A dodává, že se rázem mluví o léku, která by dokázal vyléčit rakovinu v různých místech lidského těla. Dodal, že testy jsou poměrně úspěšné, pokud jde například o rakovinu žaludku, plic, prsou, ale i různé nádory na řadě jiných míst.

Druhým dechem ale dodává, že léčba také stále ještě není stoprocentní. Proti klasické má však jednu velkou výhodu. Není negativní. Marihuana buď pomůže, nebo se stav rakoviny v těle nezmění. Robert Melamed tím chtěl jasně říci, že pacient nemá co ztratit. Jenom získá a neriskuje.

Jsou tu i vedlejší pozitivní účinky

Nutno říci, že i kdyby marihuana přímo nezabrala na samotnou rakovinu, dá se stále mluvit o takzvaných vedlejších pozitivních účincích. Ty jsou spojené například s tlumením bolesti, se zlepšením psychického stavu, stejně jako nelze zapomínat na zmírnění příznaků nevolnosti, nebo eliminaci zánětů. A v tu chvíli můžeme o marihuaně mluvit i jako o dobrém pomocníkovi při klasické léčbě. Tou je chemoterapie, o které je, jak je známo, poměrně náročná po všech stránkách a pro lidský organismus jde o nadměrnou zátěž.

Kanabinoidy jako účinná látka

Kanabinoidy jsou látky, které jsou v marihuaně obsaženy. A jedná se právě o tyto látky, které jí zajišťují ony výjimečné vlastnosti. Vše funguje velmi jednoduše. Tyto látky totiž dokážou působit na špatné buňky a zajistí, že takový buňka sama zanikne. Tím je nejprve zastaven růst nádorů a potom dochází také k tomu, že celý nádor může být zahuben. Přitom tyto látky nijak nenapadají buňky zdravé. To je jejich velké plus. Tím nejdůležitějším je tetrahydrokanabinol a kanabidiol.

V praxi tak mluvíme o situaci, kdy je špatným, tedy rakovinotvorným buňkám zamezen přístup ke krvi. Právě v ní mají kyslík a živiny. Když se nedostanou kam mají, tak daná buňka jednoduše zanikne. A později už nastoupí imunitní systém, jehož boj s nemocí tak bude moci být mnohem efektivnější.

Jeden poslední problém

Jaký je? Samozřejmě legálnost. Není mnoho zemí, kde by byla koupě a kouření marihuany legální. A pokud už ano, má to svá omezení a své požadavky. Možná i proto je rakovina stále velmi zákeřnou nemocí, která vítězí. Co si myslíte vy?

Sdílejte článek