Do pařezu udělal několik hlubších zářezů, do kterých dal papír. Pokud se naučíte tento trik i Vy, budete moci grilovat kdekoliv a kdykoliv!

Rádi chodíte do přírody a rádi si tam i něco opečete? Otevřená ohniště však nejsou všude a navíc na mnoha místech jsou v letních dnech i zakázána. No mít vlastní ohniště, které je čistě přírodní, přenosné a navíc uzavřené? To chce nápad! Každý gril přece nemusí vypadat takto…

Užít si den ve volné přírodě a odpočinout si na mýtině v lese, kde si ugrilujete maso, nebo opečete buřty? Nic nemůže být jednodušší, hlavně pokud máte po ruce tento malý zázrak! Připravte si jeden pařez a pilku, případně elektrickou pilu. Nezapomeňte si do batohu přibalit maso a můžete se klidně vydat na celodenní rodinný výlet do lesa.

Přenosný a přírodní

Tento gril můžeme klidně nazvat stoprocentním eko ​​grilem. Celkem postačí pokud si cestou před opékáním nasbíráte pár větviček na rozdělání ohně. Celý „vynález“ se nazývá také tzv. švédský hořák. Je ideální ve všech směrech a ocení ho dokonce i strážci přírody. Oheň Vám na něm vydrží přibližně 2-3 hodiny, závisí na velikosti kousku dřeva.

Čtěte také: Moje máma mnohokrát nalila ocet na pánev. Nikdy jsem nevěděla, že by to byl až tak velký zázrak, pak jsem to ale zkusila!

Odřízněte si ze suchého kusu kmene stromu kus o průměru přibližně 20-25 cm, jaký uznáte za vhodné. Doporučujeme však dlouhý zhruba od dlaně po loket.

Postavte ho a s pomocí pilky, nebo elektrické pily do něj udělejte několik hlubších zářezů. Měly by sahat přibližně do dvou třetin délky vyříznutého kmene. V žádném případě kmen nepřepulte úplně.

Dovnitř zářezů nacpěte noviny, nebo suchý papír, můžete jej polít olejem a navrch naskládejte větvičky, případně třísky. Zapalte a počkejte, dokud se ohýnek nerozhoří. Pak ho chvíli udržujte, aby kus ze středu kmene shořel a můžete začít s romantickou opékačku.

Jak se Vám tento nápad zamlouvá? Nám přijde naprosto geniální!