Pesticidy v potravinách jsou velkým problémem. Existuje však stát, kde je kompletně zakázali. A výsledek? Mnohem lepší a větší úroda, rozkvět divoké přírody a také podstatně větší odbyt. Kde k tomu došlo? -
Menu

Pesticidy v potravinách jsou velkým problémem. Existuje však stát, kde je kompletně zakázali. A výsledek? Mnohem lepší a větší úroda, rozkvět divoké přírody a také podstatně větší odbyt. Kde k tomu došlo?

 • papája
 • řepka nebo kukuřice
 • Jsou přítomny v mnoha snídaňových cereáliích a ve většině zpracovaných potravin, které jíme. Pokud složky na balení obsahují kukuřičný sirup nebo sójový lecitin, je pravděpodobné, že tyto výrobky obsahují GMO.

  Jsou GMO bezpečné?

  Mnozí upozorňují na to, že nebyly provedeny žádné dlouhodobé studie, které by potvrdily bezpečnost používání GMO, zatímco některé studie na zvířatech indikují, že konzumace GMO může způsobit poškození vnitřních orgánů, zpomalení růstu mozku a zahuštění trávicího traktu. GMO jsou spojeny se zvýšenými potravinovými alergeny a gastrointestinálními problémy u lidí. Zatímco mnoho lidí si myslí, že změna DNA rostliny nebo zvířete může zvýšit riziko rakoviny, výzkum se zatím ukázal jako neprůkazný.

  Indie, jako krásný příklad

  Na rozdíl od jiných států, kde se neustále vyvíjí nejrůznější inovace v pěstování plodin, zejména díky pesticidů a dalších ne přírodních látek, tak v Indii existuje místo, kde se nesmí používat absolutně žádné pesticidy. Již od roku 2016 existuje v Indii místo, které je 100 % organické a je to opravdu poznat. Od roku 2014 se:

  • Zvýšila úroda rostlin
  • Zvýšila návštěvnost turistů
  • Zlepšilo zdraví půdy
  • Zvýšilo množství zvířat

  Pro příklad můžeme uvést, že v této destinaci žije na 500 druhů motýlů, ale také některé druhy vzácnější zvěře, jako je panda červená nebo tibetský tur. Sikkim je vnitrozemský stát uhnízděný v Himálajích bez vlaku nebo komerčního letového spojení. Této oblasti se však podařilo uspět ve své misi, která překonala všechny překážky. V průběhu let bylo přibližně 75000 hektarů půdy přeměněno na certifikovanou ekologickou farmu podle pokynů stanovených Národním programem pro ekologickou produkci.

  Jde to i bez chemikálií

  Ekologické pěstování nezahrnuje použití chemických pesticidů a hnojiv a pomáhá tak udržovat harmonickou rovnováhu mezi různými komplexními ekosystémy. Také se zlepšila kvalita půdy, která dále zlepšuje standardy produkovaných plodin. Produkování plodin bez chemických přípravků by mělo být samozřejmostí i v naší zemi. V poslední době často zjišťujeme, že hodně potravin je k nám dováženo z jiných zemí. Přitom to není úplně potřeba, to samé platí v případě živočichů. Respektive hovězího i vepřového masa.

  1
  2
  Tisk
  Nezařazené

  Mladá aktivistka Greta Thunberg se obává nakažení coronavirem. Testována zatím…

  Coronavirus sužuje lidstvo už řadu měsíců. Vše začalo v Číně, ale postupně se virus dostal až k nám do Evropy. Nejvíce byla…
  Nezařazené

  Při procházce se psem pod stromem našli podivnou plechovku. Jeho…

  Chodíte rádi na procházky? V současné době to není úplně vhodné a podle samotného nařízení vlády je to i zakázané. Pokud…
  Nezařazené

  Adoptovaný pes se během tradiční procházky podíval na svého pána…

  Je dobré chodit na procházky, protože to prospívá našemu zdraví. Chodíte také na procházky do parku, do lesa nebo jen…
  Nezařazené

  Myslel si, že se na vodě vznáší láhev. Když ji…

  Svět je velmi zvláštní místo, na kterém se každý den odehrává spoustu zajímavých věcí. Mnohdy o nich nemáme ani páru,…
  Nezařazené

  Tato fotografie plačícího psa v útulku spustila vlnu neuvěřitelných reakcí

  Fotografie zachycují okolní svět tak, jak ho vidíme. Umí rozdávat radost, ale mnohdy také dokáží v lidech vzbuzovat pocity smutku, lítosti,…
  Nezařazené

  Lékaři varují. Lidé ve věku čtyřiceti let a více, by…

  Lékaři by se měli poslouchat, protože ti nejlépe ví, jak nám mohou v případě nemoci pomoci. Myslíte si, že lékaři mají…