Pozor! Babiš má nového konkurenta. Zvládne Petr Fiala porazit Andreje a posadit se do premiérského křesla? Jeho plány jsou celkem odvážné. Volby jsou však až v roce 2021. Čím chce ODS oslovit voliče? Plán mají poměrně odvážný! -
Menu

Pozor! Babiš má nového konkurenta. Zvládne Petr Fiala porazit Andreje a posadit se do premiérského křesla? Jeho plány jsou celkem odvážné. Volby jsou však až v roce 2021. Čím chce ODS oslovit voliče? Plán mají poměrně odvážný!

Představa Víta Rakušana je taková, že strany by se spojily čistě za účelem vítězství vel volbách – za účelem poražení Andreje Babiše. Po volbách by se strany navrátily ke svým samostatným programům a ke svému samostatnému fungování.

Podobný názor sdílí i Markéta Pekarová Adamová, členka politické strany TOP 09. Ta se vyjádřila takto: Spolupráce stran konzervativně liberálního proudu je nutností, pokud chceme privatizaci ČR hnutím ANO zastavit. Schopnost dohodnout se i za cenu kompromisů voliči ocenili již ve volbách do EP, uděláme vše pro to, aby v následujících volbách byla integrace stran ještě větší.“

Kdo bude čtvrtou stranou?

Zdá se tedy, že tři ze čtyř stran jsou jasné:

  • ODS
  • TOP 09
  • STAN

Do potřebné čtyřkoalice ale stále jedna strana chybí – ale kdo to bude, o tom se zatím vedou spíše spekulace. Nejčastěji se při těchto spekulacích skloňuje název Lidovci – ale tato strana zatím nic nepotvrdila, ale ani nevyvrátila.

Účast ne této koalici ale jednoznačně odmítli Piráti. Jejich místopředseda (Jakub Michálek) argumentoval takto: „K tomu, aby se piráti účastnili velké koalice, není důvod především proto, že nadále chceme jít vlastní cestou.“

Dalším důvodem, proč se Piráti podle Jakuba Mchálka do koalice nehrnou, je to, že podle nich Babišovi podobná reakce vyhovuje. Jakub Michálek naznačil, že Andrej Babiš se rád prezentuje jako oběť – proto koalice proti němu nebude mít žádaný účinek.

Proč taková touha po opobloku?

Sestavení, udržení a spravování opobloku je velice složitou záležitostí, která s sebou nese mnohé potíže. Proč je podle Petra Fialy tak nezbytné, aby i přesto byl vytvořen a úspěšně doveden k vítězství v příštím volbách?

Jedním z hlavních důvodů je český volební systém. Náš volební zákon je výhodnější pro silnější strany a znevýhodňuje strany menší. Klasickým příkladem je D’Hondtova metoda – kvůli té potřebovala např. menší strana STAN dvakrát větší množství hlasu pro získání mandátu než silná politická strana ANO.

Dalším důvodem, proč je podle Petra Fialy nezbytné vytvořit silnou koalici je vznik nového hnutí Trikolóry, jehož zakladatelem je Václav Klaus junior (bývalý člen ODS). Toto hnutí pravděpodobně stáhne určité procento hlasů voličů, kteří by jinak volili ODS. Strana ODS sice není hnutím ohrožená, ale D’Hondtova metoda může proměnit i malé procento hlasů na velký dopad.

Co se může pokazit?

Spolupracovat se stranou ODS není úplně jednoduché – už proto, že se v ní vyskytuje mnoho výrazných osobnosti (např.  Jan Skopeček, Jan Zahradil, aj.).

Přístup k politice některých jejích výraznější členů je na hraně politických názorů strany a začíná se podobat spíše názorům stran SPD. Aby mohly ostatní strany s ODS spolupracovat, musela by ODS sjednotit vlastní názory a přístupy.

Navíc, i pokud by se vše podařilo, je ze klauzule, která pro koalice představuje obtížnou překážku. Podle této klauzule musí dvě strany, které kandidují spolu, získat 10 % voličských hlasů – v jiném případě jejich hlasy propadnou. V případě tří stran je o 15 % a v námi diskutovaném případu čtyř stran o 20 % – což už není malé místo.

V každém případě se ale strany musí mezi sebou nejdříve domluvit a najít čtvrtou stranu, která s nimi do koalice půjde.

1
2
Tisk
Nezařazené

Mladá aktivistka Greta Thunberg se obává nakažení coronavirem. Testována zatím…

Coronavirus sužuje lidstvo už řadu měsíců. Vše začalo v Číně, ale postupně se virus dostal až k nám do Evropy. Nejvíce byla…
Nezařazené

Při procházce se psem pod stromem našli podivnou plechovku. Jeho…

Chodíte rádi na procházky? V současné době to není úplně vhodné a podle samotného nařízení vlády je to i zakázané. Pokud…
Nezařazené

Adoptovaný pes se během tradiční procházky podíval na svého pána…

Je dobré chodit na procházky, protože to prospívá našemu zdraví. Chodíte také na procházky do parku, do lesa nebo jen…
Nezařazené

Myslel si, že se na vodě vznáší láhev. Když ji…

Svět je velmi zvláštní místo, na kterém se každý den odehrává spoustu zajímavých věcí. Mnohdy o nich nemáme ani páru,…
Nezařazené

Tato fotografie plačícího psa v útulku spustila vlnu neuvěřitelných reakcí

Fotografie zachycují okolní svět tak, jak ho vidíme. Umí rozdávat radost, ale mnohdy také dokáží v lidech vzbuzovat pocity smutku, lítosti,…
Nezařazené

Lékaři varují. Lidé ve věku čtyřiceti let a více, by…

Lékaři by se měli poslouchat, protože ti nejlépe ví, jak nám mohou v případě nemoci pomoci. Myslíte si, že lékaři mají…