Pozor na vysoký krevní tlak, je to tichý zabiják

Problémy s vysokým krevním tlakem jsou v populaci velice běžné a jejich patologie roste spolu s rostoucím věkem pacientů. Tyto zdravotní potíže jsou tak časté, že se objevují u každého třetího dospělého člověka.

Pro vysoký krevní tlak (odborně hypertenzi) je typické, že se léčba zaměřuje až na zmírnění následků onemocnění, protože ve velké většině případů (uvádí se až 95 %) není bohužel příčina jeho vzniku známá.

Další problematická skutečnost je absence jednoznačných, univerzálních příznaků, protože člověk může vysokým tlakem trpět, aniž by si to uvědomoval. U řady osob se sice může objevit například únava nebo bolest hlavy, ale není to pravidlem a tyto příznaky mohou navíc znamenat i něco jiného než jen vysoký tlak. Odborníci radí pravidelné měření tlaku, aby byla zajištěna včasná diagnostika případných obtíží.

Čtěte také: Jaro je tu! Odstraňte nebezpečné toxiny ze střev!

Nejvíce ohrožené skupiny

Jak bylo již dříve uvedeno, jedná se o onemocnění vyskytující se častěji s přibývajícím věkem. U mužů jde o skupinu nad 55 let, u žen nad 64 let. Svou roli hraje samozřejmě také určitá rodová predispozice, k vysokému tlaku jsou více náchylní ti, kteří

  • trpí spánkovou apnoe
  • mají diagnostikován diabetes neboli cukrovku
  • trpí onemocněním ledvin
  • jsou příliš vystaveni stresu
  • kouří
  • ve větší míře konzumují alkohol, nebo
  • nemají pravidelnou, přiměřenou fyzickou námahu.

Jak se vysoký tlak projevuje

Onemocnění je v zásadě bezpříznakové, ale sebepozorováním lze přece jen vysledovat, že člověk může být tímto stavem potencionálně ohrožen.

Nejobvyklejším projevem vysokého tlaku je silná bolest hlavy, a to obvykle ráno, po probuzení.

Mezi typické příznaky se řadí rovněž celková únava, zvýšená dušnost, výskyt závratí, které přímo související se změnami krevního tlaku, dále různé poruchy vidění, křeče ve svalech anebo také krvácení z nosu. Postižení si často stěžují také na zvracení nebo minimálně nutkání ke zvracení.

Možné následné komplikace

Pokud není hypertenze včas a odborně léčena, může vyústit v kornatění tepen a v důsledku až v anginu pectoris, která je způsobena nedostatečným přísunem krve a kyslíku do srdce. Nedostatečné prokrvení srdečního svalu a nedostatečný přísun kyslíku mohou vést k srdečnímu infarktu a mozkové mrtvici, což jsou velice závažné a život ohrožující zdravotní komplikace.

Způsoby snížení vysokého krevního tlaku

Při léčbě hypertenze je důležité, aby medikace šla ruku v ruce s potřebnou úpravou životního stylu.

Pokud jde o typy předepisovaných léků, kteří pacienti ve většině případů užívají doživotně, u většiny pacientů se předepisují jako kombinované. Patří mezi ně betablokátory, diuretika a další typy léků.

Pokud se jedná o úpravu životního stylu, pacienti musí výrazně snížit obsah přijímané soli, tuků a také omezit konzumaci alkoholu. Kouření se důrazně nedoporučuje. Odborníci kladou důraz také na dostatečný, kvalitní spánek a omezení stresu. Strava by měla být bohatá na zeleninu a ovoce a denní režim by měl zahrnovat pravidelný pohyb a fyzickou aktivitu.