David Hampl
13 prosince, 2021
, ,

Rakovina kostí je nepříjemná nemoc, která se šíří do kostních buněk a chrupavek. Důležité je včas rozpoznat příznaky onemocnění a stanovit její stadium, aby pacient mohl dostat vhodnou léčbu.

Nádory v kostech mohou být benigní a maligní. Nejčastěji jde o osteosarkom, který napadá kostní buňky, a chondrosarkom, který napadá chrupavku. Častý je také Ewingův sarkom, který zejména postihuje děti a dospívající. Kromě toho se mohou vyvinout sekundární nádory kostí, zejména u lidí, kteří již měli jiné typy rakoviny. Nejčastěji se jedná o rakovinu ledvin, prostaty a štítné žlázy. Toto jsou nejčastější příznaky.

Bolest

Toto onemocnění nejčastěji doprovází bolesti, které přetrvávají dlouhou dobu a nechtějí ustoupit. Bolest se může zhoršit během cvičení nebo v noci.

Otok

Pokud si všimnete, že část vašeho těla je oteklá bez jakéhokoli jasného důvodu, pak je nádor pravděpodobně již ve fázi, kdy se šíří do dalších tkání.

Obtížný pohyb

Když se nádor dostane až dovnitř kosti, může jednat o problém s pohybem. Pokud se rakovinné buňky rozšíří do páteře, mohou také ovlivnit nervy a způsobit necitlivost a třes v končetinách.

Zlomenina kosti

Pokud je nádor zhoubný, může oslabit kost a způsobit zlomeniny, které vznikají i v důsledku menších pádů. Jedná se o tzv. patologickou zlomeninu, která postihuje kost, jež je již oslabená.

Méně časté příznaky

Kromě výše uvedených příznaků mohou existovat některé vzácné příznaky, které mohou stále souviset s rakovinou kostí:

  • Náhlé hubnutí
  • Pocení
  • Třes
  • Únava
  • Horečka

Pokud zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků, je vhodné co nejdříve navštívit odborníka.

Jak se nemoc léčí?

Jestliže máte podezření na rakovinu kostí, je nezbytné co nejdřív navštívit lékaře. Čím dříve se podaří problém odhalit, tím snadnější a účinnější bude léčba. Obvykle je třeba zhotovit rentgenový snímek postižené kosti, podle kterého lékař dovede rozpoznat, zda je v kosti nádor přítomný. Následně se obvykle odeberou vzorky krve, ve které se sledují hladiny takzvaný nádorových markerů. V poslední řadě je možné také odebrat vzorek kosti. Další postup je zcela v gesci celého týmu lékařů. Jedná se většinou o specialisty v různých oborech medicíny (onkologie, ortopedie, chirurgie). Ti podle výsledků z patologie zhodnotí, jaký typ terapie bude právě pro vás nejvhodnější.

Sdílejte článek