Smáli se jí, když jsem řekla, že bydlí v opuštěném bunkru. Když však uviděli, jak si ho předělala, zůstali v němém úžasu

Během 2. světové války byly po celé Evropě postaveny stovky protibombových krytů a bunkrů. Ty sloužily všem obyvatelům, když hrozilo bombardování. Tyto kryty byly vysoce efektivní, protože byly postaveny obvykle ve svazích a při jejich výstavbě se nešetřilo ani betonem, ani ocelí. Díky ním se zachránili životy tisíce civilistů.

Asi v roce 1942 byl postaven i tento bunkr ve Velké Británii. Měl sloužit jako útočiště pro lidi v případě válečného konfliktu a jako ochrana při bombardování. Poté, co skončila 2. světová válka, bunkr začal ztrácet svůj význam a jeho stav se začal výrazně zhoršovat a upadat.

bunker-1 Bunkr by pravděpodobně zanikl, kdyby nebylo ženy jménem Elizabeth Struttonová, která se rozhodla bunkru vdechnout nový život. Bunkr a přilehlý pozemek ji stál přibližně 176 tisíc eur.

Čtěte také: Který šálek se vám nejvíce líbí? Klikněte na něj a zjistěte o sobě úplně vše!

bunker-2

I když někomu připadala tato investice jako nelogická, a to zejména v době hospodářské krize, Elizabeth své rozhodnutí nelituje a při pohledu na přestavěn bunkr rozumíme proč.

bunker-3
Vnitřek bunkru prošlo neuvěřitelnou proměnou. Z provizorních místností určených na úkryt lidí vytvořila Elizabeth krásný byt. Na obrázku vidíte, jak to vypadalo dovnitř před rekonstrukcí.
bunker-4
Dispozice se nezměnily, přece bourat metrové zdi zpevněné ocelí je docela problém, ale ostatní části bunkru, jako například ventilační systém, rozvody a izolace byly kompletně vyměněny a zmodernizované.
bunker-5
Aby bylo v bunkru i běžné světlo, bylo navrženo originální řešení. Namísto technických trubek z původního bunkru osadili takové sluneční trouby, které přivádějí dovnitř denní světlo.
bunker-6 Pokračuj na druhou stranu článku 

Pokračování článku na další stránce