Staré roztrhané punčochy jsou skutečným pokladem: Zde jsou čtyři důvody a fígle co s nimi a proč je nevyhodit do koše!

Díra na punčoše obvykle znamená konec jejího základního účelu. Přestože některé punčochy jsou přímo vyráběny s efektivně popuštěnými oky, standardní silonky se zdají být většinou na jedno až dvě použití, než se někde zachytíte a po stehnech či lýtkách se rozběhne stále se prodlužující a rozšiřující díra. Konec použitelnosti punčoch je v tomto případě pouze zdánlivý. Díky elastickému a velmi pevnému vláknu je možné punčochy úspěšně recyklovat v domácích podmínkách aplikací ve zcela jiném účelu.

Proč jsou roztržené punčochy ideálním pomocníkem v domácnosti

Základním materiálem pro výrobu punčoch jsou polyamidová vlákna, která bývají doplněna různými příměsemi majícími vliv na celkové konečné vlastnosti materiálu. Ty zahrnují především velmi dobrou tahovou pevnost a odolnost, flexibilitu a elasticitu. Kromě toho jsou punčochy vyráběny speciální technologií, která umožňuje bezešvé tkaní do kruhu. Látka sice není odolná proti obrusu či mechanickému poškození, je však výrazně prodyšná (jelikož slouží k aplikaci na tělo) a obecně může poskytnout velmi dobré charakteristiky o oblasti filtrace materiálů různé velikosti zrna. Takové vlastnosti jsou v domácnosti velmi dobře uplatnitelné. Zde je pár tipů, jak naložit s roztrženými punčochami a zcela využít jejich potenciál.

Co si můžete z roztržených punčoch vyrobit

Nápadů, jak uplatnit roztržené punčochy, je celá řada, a kromě přímé aplikace se liší také v tom, jakou část punčochy lze k danému účelu použít. Obecně jsou samostatně využívány:

Čtěte také: Tvrdí Vám někdo, že rodinný život je hračka? Pak by měl vidět tyto fotografie!

  • zašité konce (část, která zakrývá chodidla) ustřižené v různé výšce
  • pás s kruhovým opletem (odebraný z lýtkové nebo stehenní části) s různou délkou

Slipová část punčoch se zpravidla nepoužívá.

K čemu se hodí chodidlová část

Díky homogennímu šití představují z jedné strany uzavřené kusy punčoch výhodný nástroj jako dodatečný filtr do vysavače, který se nasadí mezi odsávací potrubí a hubici, či příjemná prachovka pro předměty nepravidelných tvarů. Vedle těchto možností lze z delšího kusu vyrobit také dávkovací pytlík pro různé sypké materiály (převázáním vždy po nasypání potřebné dávky – k tomuto lze využít také pásy bez zašití na konci, pokud se dobře uvážou), či z něj vytvořit filtrační membránu pro uložení do květináče zabraňující vyplavování zeminy.

Na co použít stehenní a lýtkové pásy

Využití pásů kruhově tkané látky z obou stran otevřené je velmi rozmanité. Na jednu stranu lze využít především elasticitu a pevnost, jichž dosáhnete stažením do tenké šňůrky, kterou lze pevně svazovat různé věci (například stonky květů). V rozprostřené formě jimi lze krásně vyspravit poškozené sítě do oken a dveří a další funkční bariéry.