Starý koberec nevyhazujte. Překvapivě jej můžete skvěle využít ve své zahradě

Dříve byly koberce v bytech mnohem populárnější než v dnešní době. Teď dáváme přednost parketám a plovoucím podlahám, protože jsou mnohem jednodušší na údržbu. Z toho důvodu spousta lidí vyhazuje své staré koberce a nahrazuje je podlahami. Ale věřte, že starý koberec si nezaslouží, aby skončil v popelnici. Dokáže pro vás totiž udělat ještě hodně služeb, i když se netýkají jeho primárního účelu.

Výplně mezi záhony

Koberec je skvělým nástrojem, jak zakrýt mezery mezi záhony. Jinými slovy, můžete si ve své zahradě vytvořit originálně vypadající cestičky. Na rozdíl od jiných krytin skrze koberec proniká vlhkost celkem snadno, což zabrání koncentraci vody na jednom místě. Kromě toho koberec bude skvělou ochranou před plevelem, protože žádná rostlina není schopna prorůst tak hustým materiálem. Tvorba takových cest je velice jednoduchý.

  • Nejdříve urovnejte povrch.
  • Změřte délku a šířku na odřezky koberce
  • Jednoduše položte a udupejte

Už žádné plenění

Díky tomu, že nežádoucí plevel nedokáže porazit tak silný materiál, z jakých jsou koberce vyráběny, nemusíte díky jeho použití řešit plenění. Stačí v koberci vytvořit díry na správných místech a položit jej na povrch, kde máte zaseté například jahody nebo cukety. Díky správně umístěným řezům v koberci dokáží plodiny růst, ovšem plevel kolem, který bude udusaný kobercem, bude mít smůlu. A co je nejdůležitější? Voda kobercem snadno pronikne a půda bude moci dýchat.

Čtěte také: 7 domácích prostředků, kterými vybělíte podrážky bot

Zničení plevele ze sousední zahrady

Občas mohou nastat situace, kdy vyčnívá cizí plevel ze sousední zahrady do naší. Zabránit tomu můžete opět díky použití koberce. Rozřežte jej na pruhy a položte k plotu, který vás dělí se sousedem. Plevel tak ztratí přístup ke slunečnímu světlu, jednoho z hlavních stimulantů jeho růstu, a po nějaké době uschne. Semena, která rozfoukává vítr, ulpí na koberci a nebudou moci klíčit.

Více tepla pro rostliny

Staré koberce mohou být použity k tomu, aby dodaly zahradním rostlinám více tepla. Uložte je na záhony a položte na ně malé větvičky nebo zeminu. Takovou „postýlku“ můžete rostlinám připravit, dokud nepřestanou plodit nebo kvést.