Svrab je nepříjemné onemocnění, které může potkat každého z nás. Zjistěte, jak ho poznáte a jak se ho zbavíte. Prohlédněte si svou kůži, než se rozšíří natolik, že bude jeho léčba velmi komplikovaná

Svrab, nepříjemné kožní onemocnění, které způsobuje roztoč zákožka svrabová. I když v posledních letech počty infikovaných lidí klesají, stále se jedná o jednu z nejčastějších kožních infekcí. Výskyt souvisí s dodržováním hygieny, a tak je pravda, že svrab postihuje především bezdomovce, ale vyskytuje se i na jiných místech, například v nemocnicích, věznicích, školkách, domovech důchodců či internátech. Co vlastně o tomto nepříjemném onemocnění víme?

Co je způsobuje svrab?

Za toto onemocnění je zodpovědný asi půl milimetru velký roztoč zákožka svrabová. Konkrétně samička tohoto roztoče, která, jak napovídá i její název, se zavrtává pod kůži a vyvrtá pod ní chodbičky, do kterých klade vajíčka. K zavrtání si vybírá především ta místa na těle, kde je jemná kůže, například na prsou, hýždích, mezi prsty, v podpaží či v okolí genitálií. K uchycení jí stačí jen tři minuty. Inkubační doba nemoci je obvykle mezi dvěma až šesti týdny. Podle údajů z hygienických stanic, kam mají lékaři povinnost výskyt svrabu hlásit, je nejvíce pacientů ve věku do patnácti let a nad sedmdesát pět let.

Jaké jsou příznaky onemocnění svrabem?

Svrab se projevuje především intenzivním svěděním pokožky v napadených místech a také okem viditelnou vyrážkou či podrážděním pokožky. Svědění je nejvíce intenzivní v noci. Pokud si člověk postižená místa škrábe, napomáhá tak rozšíření nemoci na další části těla. Při bližším ohledání napadených částí kůže na ní můžeme spatřit tunýlky a vřídky či malé puchýřky, někdy dokonce i samotné roztoče, které mají podobu černých teček. Intenzita svědění i vyrážka se s časem zhoršuje.

Čtěte také: Muž se postavil k oknu a podíval se na protější dům. To, co uviděl ho šokovalo a ihned zburcoval policii, záchranku a hasiče

Kde se můžeme svrabem nakazit?

Se svrabem se můžeme nejčastěji setkat a nakazit především v prostředcích městské hromadné dopravy. V polstrovaných sedadlech totiž roztoč přežije i několik dní. Dalšími rizikovými místy jsou ubytovny, špatně vyprané prádlo v nemocnici či ze secondhandu, ale nakazit se je možné také během exotické dovolené především v zemích třetího světa.

Jak se před onemocněním svrabem chránit?

Nejobecnější a zároveň nejdůležitější radou je dodržování základních hygienických pravidel, tedy důkladné mytí rukou, nepoužívání cizích hygienických potřeb, oblečení a lůžkovin, pravidelná výměna, praní a žehlení lůžkovin, ručníků a podobně. Dále také vyhýbání se kontaktu s osobami, které by mohly být svrabem infikované.

Jak probíhá léčba svrabu?

Součástí léčby svrabu bývá v naprosté většině případů dvou až třídenní izolace pacienta, ať už v domácím prostředí či v nemocnici, během které se člověk jednak vyhýbá veškerým kontaktům s okolím a zároveň si natírá celé tělo speciální mastí s obsahem síry. Dalším důležitým krokem je důkladná dezinfekce celé domácnosti, ve které člověk žije, tedy vyhození či pečlivé vyvaření a vyžehlení veškerého prádla, oblečení i bot. Návrat do školy či do práce se doporučuje až po několika dnech, aby nedošlo k případnému nakažení okolí. Onemocnění je nutné zaléčit kompletně, neboť jinak hrozí jeho znovuobnovení.

Svrab u domácích mazlíčků

U koček a psů, kteří žijí v nepříliš čistém prostředí, se často vyskytuje ušní svrab, kterému se někdy lidově říká prašivina. Nejčastějším projevem ušního svrabu je, že postižené zvíře se často drbe a třese hlavou, neboť ho postižené ucho svědí. Ve výjimečných případech je možný i přenos tohoto onemocnění na člověka, především na děti.