Tato jedna věc má více antioxidantů než borůvky, více železa než špenát a více vitamínu A jak mrkev. Co to je?

Někteří možná hned víte, o čem je řeč. Mnozí z nás však nemají ani tušení. Je to tak? Řeč je o zázračné potravině, o níž se ve světě začalo mluvit jen několik let dozadu, přičemž jsme se o ní mohli doslechnout jako o zeleném zázraku či tajemství zdraví starověkých Aztéků. Dnes, kdy se již o této potravině dozvídáme stále více a více, víme, že je velkým kamarádem vegetarinů či veganů kvůli bílkovinám. Nejde tu však jen o ně. Spirulina je nesmírně bohatým zdrojem důležitých antioxidantů, enzymů, vitamínů a minerálů, což znamená, že bychom kolem ní neměli projít jen tak bez povšimnutí.

Co dělá tuto potravinu tak speciální?

Jedná se o cyanobakterie, resp. sladkovodní modro-zelenou řasu obsahující beta-karoten a chlorofyl. Jak dobře víme, řasy produkují kyslík ve vodě prostřednictvím fotosyntézy podobně jako rostliny. Spirulina je však výjimečná v tom, že neobsahuje celulózu, což znamená, že je pro nás lehce stravitelná.

Dnes najdeme tyto sinice téměř všude, ať už v oceánech, sladkých vodách, vlhkých půdách,… Dokonce i na Antarktidě. Spirulina, kterou si však koupíte ve formě prášku, pilulek či vloček, však pochází z břehů Havaje nebo Jižní Ameriky.

Čtěte také: Je to neuvěřitelné, ale „všelék“ existuje. Pomůže Vám při nespavosti, proti padání vlasů, při špatném trávení či hojení ran!

Pokud svou stravu obohatíte o spirulinu, tělo se Vám odvděčí. Výhodnou je zejména pro již zmíněné vegetariány a vegany, kterým může chybět vitamin B-12, jehož je tato řasa opravdu bohatým zdrojem.

Co obsahuje 1 gram spiruliny?

3 100 % víc beta-karotenu (vitamin A) jak mrkev
5 500 % více železa než špenát
600 % více bílkovin než tofu
280 % více antioxidantů než borůvky

Modro-zelené řasy obsahují vitamin B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (nikotinamín), B6 ​​(pyridoxin), B9 (kyselina listová), C, D a E.

Spirulina je také výborným zdrojem draslíku, vápníku, chrómu, mědi, hořčíku, manganu, fosforu, selenu, sodíku a zinku.

Stále však nekončíme. Mezi další výhody užívání spiruliny patří:

# Zmírňování příznaků alergie
# Zvyšování imunity
# Regulace krevního tlaku
# Normalizace cholesterolu
# Napomáhá střevní flóře
# Snižuje riziko rakoviny
# Snižuje riziko katarakty a degenerace spojené s věkem
# Protizánětlivý a antimikrobiální účinek
# Antivirová ochrana proti HIV, oparu a hepatitidě
# Zlepšení stavu jater po konzumaci chemických drog

Jak by se měla spirulia užívat?

Je jen a jen na Vás, kterou formu tohoto zázraku se rozhodnete užívat. Mnozí lidé však mají v oblibě spirulinu přidanou do chutných smoothies, které si takto obohatíte živinami ještě více. Zajímavou možností je přidat lžíci prášku spiruliny do kapsy s popcornem, do kterého můžete pro ještě dokonalejší chuť přidat drcený česnek, případně ji můžete přidat do chutných cookies.

Tak co, přesvědčili jsme Vás? Pokud ano, neváhejte se o nové vědomosti podělit i se svými kamarádkami. Pomáhat je třeba!