Tato malá dírka u ucha vás může pěkně vyděsit. Co to znamená a je to nebezpečné? Nebo je to naopak výhoda?

Malé nenápadné dírky v místě, kde se spojuje tvář s ušní chrupavkou, si u druhého člověka téměř ani nevšimnete. Jenže pokud ji objevíte u sebe nebo třeba u svého dítěte, určitě vás to znejisti. Tušíte, co by to mohlo znamenat a jestli to může být nějak nebezpečné? Sebemenší tělesné abnormality nám přirozeně nahánějí strach.

Podivná dírka, která ale není riziková

Hned na začátek vás můžeme uklidnit – tato malinká dírka u ucha není nijak nebezpečná, alespoň pokud se udržuje čistá a nevznikne v okolí zánět. Jde o dědičnou vývojovou vadu, která se objevuje zhruba u jednoho procenta populace, o něco častěji se vyskytuje u afrických národů. Kdo je pověrčivý, bude mít ze své dutinky naopak radost. V Etiopii se totiž traduje, že dutinka u ucha přináší svému majiteli bohatství a prosperitu. Někdy se tato dírka nazývá ušní fistula a obvykle nezpůsobuje vážnější potíže podobně jako ani jiné dutiny v těle.

Je ale velmi nutné dbát na pečlivou hygienu. Ve chvíli, kdy by se do této dírky dostaly bakterie, mohla by se zanítit, začít hnisat nebo se pod ní může vytvořit cysta. V takovém případě by bylo nutné tuto situaci řešit s vaším lékařem. Pokud ale budete dodržovat zásady běžné hygieny a dutinku pravidelně čistit, nemělo by se vám nic podobného stát.

Čtěte také: Kamarádka mi dala ochutnat čokoládové lanýže a doma jsem si jich musela udělat 2 kila. Super recept!

A jak tedy tato podivná dutinka vzniká? Odpověď na tuto otázku není zcela jasná – existuje hned několik teorií. Se zajímavou teorii přišel americký biolog Neil Shubin. Podle něj by záhadná dutinka mohla být evolučním pozůstatkem rybích žáber a dokazovat, že lidé i ryby měli jednoho společného prapředka. Proti této teorii ale hovoří fakt, že dutiny se objevují i jinde na těle, nejen u ucha. Často se mohou vyskytovat například i u konečníku a také se mohou vytvářet i v průběhu života.