Tento příběh je neuvěřitelný! Osmiletý chlapec dokázal porazit rakovinu mozku. Ukázal se jako velký bojovník, který chce žít. Všichni mluví o obrovském zázraku! -
Menu

Tento příběh je neuvěřitelný! Osmiletý chlapec dokázal porazit rakovinu mozku. Ukázal se jako velký bojovník, který chce žít. Všichni mluví o obrovském zázraku!

Hlavním hrdinou tohoto příběhu je osmiletý chlapec Cameron Scott a – bohužel – rakovina mozku. Naštěstí se Cameronovi podařilo téměř nemožné: rozjetou rakovinu porazit. Chlapec byl hospitalizován v St. Jude´s dětské výzkumné nemocnici, kde mu personál v boji proti této nebezpečné chorobě pomáhal ze všech sil. Pojďme se podívat na jeho příběh.

Všechno začalo pádem

Jednoho dne malý Cameron spadl ze schodů. Protože ho bolela záda, rozhodli se jeho rodiče Tamika a Wendell Scottovi, že ho vezmou do nemocnice. Po prohlídce se ale došlo na něco mnohem vážnějšího. Malý Cameron tehdy ještě nevěděl, jaký boj ho čeká. Ale stejně jako jeho oblíbení superhrdinové, i on v sobě musel najít superhrdinskou sílu, aby s tímto zlem (neboli touto nemocí) bojoval.

Byl tam meduloblastom

Lékař, který na rentgenových snímcích nejprve kontroloval pouze chlapcova záda, se rozhodl, že bude potřebovat další snímky. Snímky jeho krční páteře a hlavy. Bohužel, lékařovo podezření se potvrdilo. Snímky odhalili, že se jedná o nádor mozku nazvaný meduloblastom. Jedná se o vůbec nejčastější nádor mozku, který se vyskytuje právě u dětí. Byl již ve čtvrtém stádiu a rychle se rozšířil do chlapcovi páteře.

Nádor mozku u dětí

Léčba meduloblastomu je poměrně úspěšná, avšak i zde platí, že čím dříve je nádor objeven, tím větší je úspěšnost léčby. Meduloblastom je maligním nádorem centrálního nervového systému, kterým v České republice ročně onemocní přibližně 10 až 12 dětí. Právě optimalizace dávek radioterapie a kombinované chemoterapie jsou tím nejdůležitějším lékem k úspěšnému vyléčení. Intenzita léčby je potom závislá na věku dítěte, rozsahu chirurgické resekce a počtu nádorů.

Jaké je úspěšnost léčby?

V současné době je poměrně vysoká šance dožít se dalších pěti let bez jakýchkoli příznaků. Dosahuje 70-81 % u dětí standardního rizika. Ovšem u dětí s vysokým rizikem, do kteréž skupiny patří i Cameron, je míra pětiletého bezpříznakového přežití někde od 30 do 70 %. Samotná výhra nad nemocí je ještě jakoby Pyrrhovým vítězstvím, protože nemoc se kdykoli může vrátit a malí pacienti jsou tak odkázání na celoživotní kontroly.

Rodina nepropadala panice

Ačkoli to byl pro všechny zpočátku šok, rozhodli se, že i proti takto rozvinuté rakovině budou bojovat. Dodávali si sílu jeden druhému – prostě se rozhodli, že to musí zvládnou. Že v sobě musí najít dostatek síly, protože je čeká dlouhá léčba. Ta musela začít okamžitě. Ještě v té nemocnici proběhla operace, která trvala celkem čtyři hodiny. V rámci této operaci byl nádor odstraněn a chlapec byl převezen do nemocnice St. Jude´s pro další léčbu.

Další léčba

A tam začala další léčba. Tato nemocnice již byla specializovaná na takto vážné nemoci, a tak u malého Camerona zahájila cílenou a účinnější léčbu pomocí průkopnického genového sekventování. Bohužel se zjistilo, že chlapec nemá jen jeden typ rakoviny, ale rovnou čtyři. Léčba kombinuje celkem tři nástroje:

  • chirurgickou resekci,
  • radioterapii,
  • chemoterapii.

Dlouhých šest měsíců léčby

Chlapec tak musel podstoupit dlouhé léčení. Celý proces trval šest měsíců a finančně jej celý pokryla nemocnice. Tato nemoc je velice vzácná, přesto se podařilo ji porazit. Zvládnul to malý chlapec a jeho rodina. Cameron a jeho pět starších sourozenců si tak mohlo na oslavu vyrazit do Legolandu na Floridě. Oslavili tak nejen Cameronovo uzdravení, ale taktéž Den díkuvzdání roku 2017. Takže malý Cameron měl v podstatě štěstí, že spadnul ze schodů a lékař u něj mohl rakovinu odhalit. Možná, že kdyby čekal byť jen o měsíc déle, už by jeho léčba nemusela být tak úspěšná.

Líbil se vám článek?

Tisk
ZDRAVÍ

Ihned si prohlédněte svou kůži a zkontrolujte, zda na něm…

Kůže je největším orgánem našeho těla. Proto je dobré ji pečlivě sledovat a jakékoliv změny reflektovat a nebrat je na…
ZDRAVÍ

Neuvěřitelné se stalo skutečností. Vrtačky se už bát nemusíte, zubní…

Možná se v následujícím také poznáte. Sedíte v čekárně před ordinací zubního lékaře a v ruce žmouláte čistý kapesník. Za…
ZDRAVÍ

Vyhazujete pecky z meruněk? Až si přečtete toho, už to…

Meruňky chutnají prostě výborně – není proto divu, že se z tohoto oblíbeného ovoce vyrábějí přesnídávky, džemy, marmelády i kompoty. Meruňky…
ZDRAVÍ

Šokující přiznání lékařů! Chtěli vydělávat velké peníze a tak začali…

Dnešní svět je plný překvapení a informací, které mohou mnohdy vzbudit opravdu velký poprask. Vzbudí poprask o to větší, když…
ZDRAVÍ

Dejte na rady odborníků a dejte si každý den hned…

Možná ani nevíte, jak blahodárné účinky má voda, kterou vypijete hned po ránu. V poslední době se pití vody stává čím…
ZDRAVÍ

Mobilní telefon má dnes každý. Málokdo tuší, jak vám může…

Možná vůbec nevíte, jak zařízení, které nosíme neustále u sebe může ohrožovat váš zdravotní stav. Podle americké výzkumnice doktorky Devry…