Tento příběh je neuvěřitelný! Osmiletý chlapec dokázal porazit rakovinu mozku. Ukázal se jako velký bojovník, který chce žít. Všichni mluví o obrovském zázraku! -
Menu

Tento příběh je neuvěřitelný! Osmiletý chlapec dokázal porazit rakovinu mozku. Ukázal se jako velký bojovník, který chce žít. Všichni mluví o obrovském zázraku!

Hlavním hrdinou tohoto příběhu je osmiletý chlapec Cameron Scott a – bohužel – rakovina mozku. Naštěstí se Cameronovi podařilo téměř nemožné: rozjetou rakovinu porazit. Chlapec byl hospitalizován v St. Jude´s dětské výzkumné nemocnici, kde mu personál v boji proti této nebezpečné chorobě pomáhal ze všech sil. Pojďme se podívat na jeho příběh.

Všechno začalo pádem

Jednoho dne malý Cameron spadl ze schodů. Protože ho bolela záda, rozhodli se jeho rodiče Tamika a Wendell Scottovi, že ho vezmou do nemocnice. Po prohlídce se ale došlo na něco mnohem vážnějšího. Malý Cameron tehdy ještě nevěděl, jaký boj ho čeká. Ale stejně jako jeho oblíbení superhrdinové, i on v sobě musel najít superhrdinskou sílu, aby s tímto zlem (neboli touto nemocí) bojoval.

Byl tam meduloblastom

Lékař, který na rentgenových snímcích nejprve kontroloval pouze chlapcova záda, se rozhodl, že bude potřebovat další snímky. Snímky jeho krční páteře a hlavy. Bohužel, lékařovo podezření se potvrdilo. Snímky odhalili, že se jedná o nádor mozku nazvaný meduloblastom. Jedná se o vůbec nejčastější nádor mozku, který se vyskytuje právě u dětí. Byl již ve čtvrtém stádiu a rychle se rozšířil do chlapcovi páteře.

Nádor mozku u dětí

Léčba meduloblastomu je poměrně úspěšná, avšak i zde platí, že čím dříve je nádor objeven, tím větší je úspěšnost léčby. Meduloblastom je maligním nádorem centrálního nervového systému, kterým v České republice ročně onemocní přibližně 10 až 12 dětí. Právě optimalizace dávek radioterapie a kombinované chemoterapie jsou tím nejdůležitějším lékem k úspěšnému vyléčení. Intenzita léčby je potom závislá na věku dítěte, rozsahu chirurgické resekce a počtu nádorů.

Jaké je úspěšnost léčby?

V současné době je poměrně vysoká šance dožít se dalších pěti let bez jakýchkoli příznaků. Dosahuje 70-81 % u dětí standardního rizika. Ovšem u dětí s vysokým rizikem, do kteréž skupiny patří i Cameron, je míra pětiletého bezpříznakového přežití někde od 30 do 70 %. Samotná výhra nad nemocí je ještě jakoby Pyrrhovým vítězstvím, protože nemoc se kdykoli může vrátit a malí pacienti jsou tak odkázání na celoživotní kontroly.

Rodina nepropadala panice

Ačkoli to byl pro všechny zpočátku šok, rozhodli se, že i proti takto rozvinuté rakovině budou bojovat. Dodávali si sílu jeden druhému – prostě se rozhodli, že to musí zvládnou. Že v sobě musí najít dostatek síly, protože je čeká dlouhá léčba. Ta musela začít okamžitě. Ještě v té nemocnici proběhla operace, která trvala celkem čtyři hodiny. V rámci této operaci byl nádor odstraněn a chlapec byl převezen do nemocnice St. Jude´s pro další léčbu.

Další léčba

A tam začala další léčba. Tato nemocnice již byla specializovaná na takto vážné nemoci, a tak u malého Camerona zahájila cílenou a účinnější léčbu pomocí průkopnického genového sekventování. Bohužel se zjistilo, že chlapec nemá jen jeden typ rakoviny, ale rovnou čtyři. Léčba kombinuje celkem tři nástroje:

  • chirurgickou resekci,
  • radioterapii,
  • chemoterapii.

Dlouhých šest měsíců léčby

Chlapec tak musel podstoupit dlouhé léčení. Celý proces trval šest měsíců a finančně jej celý pokryla nemocnice. Tato nemoc je velice vzácná, přesto se podařilo ji porazit. Zvládnul to malý chlapec a jeho rodina. Cameron a jeho pět starších sourozenců si tak mohlo na oslavu vyrazit do Legolandu na Floridě. Oslavili tak nejen Cameronovo uzdravení, ale taktéž Den díkuvzdání roku 2017. Takže malý Cameron měl v podstatě štěstí, že spadnul ze schodů a lékař u něj mohl rakovinu odhalit. Možná, že kdyby čekal byť jen o měsíc déle, už by jeho léčba nemusela být tak úspěšná.

Líbil se vám článek?

Tisk
ZDRAVÍ

Když vás začne bolet právě takto břicho, buďte na pozoru.…

Ne vždy bolesti břicha znamenají jenom to, že jste něco špatného snědli. Velmi často mohou ukazovat také na to, že…
ZDRAVÍ

Vzhled a tvar vaší stolice vypoví hodně o vašem zdraví.…

O tomto tématu se běžně příliš nehovoří a mnohým z nás může být vůbec nekomfortní si o něm číst. Pravdou ale…
ZDRAVÍ

Tato malá dírka u ucha vás může pěkně vyděsit. Co…

Malé nenápadné dírky v místě, kde se spojuje tvář s ušní chrupavkou, si u druhého člověka téměř ani nevšimnete. Jenže…
ZDRAVÍ

Vaše krevní skupina ovlivňuje osobnost, váhu a další podstatné faktory.…

Znáte svou krevní skupinu? Mnoho lidí tuto důležitou informaci vůbec nezná. Přitom je to poměrně zásadní informace, která určuje řadu…
ZDRAVÍ

Muž porazil rakovinu plic pomocí kanabidiolu. Lékaři jsou v šoku…

Rakovina je v současné době jednou z nejčastějších příčin úmrtí na světě. Zároveň je bohužel jednou z nemocí, na kterou zatím nebyl objeven…
ZDRAVÍ

Budete překvapeni tím, co vše vám rty mohou prozradit o…

Rty jsou pravděpodobně po očích druhým místem, kterého si na obličeji lidí kolem sebe všímáme. I proto jim především ženy…