Tento příběh je neuvěřitelný! Osmiletý chlapec dokázal porazit rakovinu mozku. Ukázal se jako velký bojovník, který chce žít. Všichni mluví o obrovském zázraku! -
Menu

Tento příběh je neuvěřitelný! Osmiletý chlapec dokázal porazit rakovinu mozku. Ukázal se jako velký bojovník, který chce žít. Všichni mluví o obrovském zázraku!

Hlavním hrdinou tohoto příběhu je osmiletý chlapec Cameron Scott a – bohužel – rakovina mozku. Naštěstí se Cameronovi podařilo téměř nemožné: rozjetou rakovinu porazit. Chlapec byl hospitalizován v St. Jude´s dětské výzkumné nemocnici, kde mu personál v boji proti této nebezpečné chorobě pomáhal ze všech sil. Pojďme se podívat na jeho příběh.

Všechno začalo pádem

Jednoho dne malý Cameron spadl ze schodů. Protože ho bolela záda, rozhodli se jeho rodiče Tamika a Wendell Scottovi, že ho vezmou do nemocnice. Po prohlídce se ale došlo na něco mnohem vážnějšího. Malý Cameron tehdy ještě nevěděl, jaký boj ho čeká. Ale stejně jako jeho oblíbení superhrdinové, i on v sobě musel najít superhrdinskou sílu, aby s tímto zlem (neboli touto nemocí) bojoval.

Byl tam meduloblastom

Lékař, který na rentgenových snímcích nejprve kontroloval pouze chlapcova záda, se rozhodl, že bude potřebovat další snímky. Snímky jeho krční páteře a hlavy. Bohužel, lékařovo podezření se potvrdilo. Snímky odhalili, že se jedná o nádor mozku nazvaný meduloblastom. Jedná se o vůbec nejčastější nádor mozku, který se vyskytuje právě u dětí. Byl již ve čtvrtém stádiu a rychle se rozšířil do chlapcovi páteře.

Nádor mozku u dětí

Léčba meduloblastomu je poměrně úspěšná, avšak i zde platí, že čím dříve je nádor objeven, tím větší je úspěšnost léčby. Meduloblastom je maligním nádorem centrálního nervového systému, kterým v České republice ročně onemocní přibližně 10 až 12 dětí. Právě optimalizace dávek radioterapie a kombinované chemoterapie jsou tím nejdůležitějším lékem k úspěšnému vyléčení. Intenzita léčby je potom závislá na věku dítěte, rozsahu chirurgické resekce a počtu nádorů.

Jaké je úspěšnost léčby?

V současné době je poměrně vysoká šance dožít se dalších pěti let bez jakýchkoli příznaků. Dosahuje 70-81 % u dětí standardního rizika. Ovšem u dětí s vysokým rizikem, do kteréž skupiny patří i Cameron, je míra pětiletého bezpříznakového přežití někde od 30 do 70 %. Samotná výhra nad nemocí je ještě jakoby Pyrrhovým vítězstvím, protože nemoc se kdykoli může vrátit a malí pacienti jsou tak odkázání na celoživotní kontroly.

Rodina nepropadala panice

Ačkoli to byl pro všechny zpočátku šok, rozhodli se, že i proti takto rozvinuté rakovině budou bojovat. Dodávali si sílu jeden druhému – prostě se rozhodli, že to musí zvládnou. Že v sobě musí najít dostatek síly, protože je čeká dlouhá léčba. Ta musela začít okamžitě. Ještě v té nemocnici proběhla operace, která trvala celkem čtyři hodiny. V rámci této operaci byl nádor odstraněn a chlapec byl převezen do nemocnice St. Jude´s pro další léčbu.

Další léčba

A tam začala další léčba. Tato nemocnice již byla specializovaná na takto vážné nemoci, a tak u malého Camerona zahájila cílenou a účinnější léčbu pomocí průkopnického genového sekventování. Bohužel se zjistilo, že chlapec nemá jen jeden typ rakoviny, ale rovnou čtyři. Léčba kombinuje celkem tři nástroje:

  • chirurgickou resekci,
  • radioterapii,
  • chemoterapii.

Dlouhých šest měsíců léčby

Chlapec tak musel podstoupit dlouhé léčení. Celý proces trval šest měsíců a finančně jej celý pokryla nemocnice. Tato nemoc je velice vzácná, přesto se podařilo ji porazit. Zvládnul to malý chlapec a jeho rodina. Cameron a jeho pět starších sourozenců si tak mohlo na oslavu vyrazit do Legolandu na Floridě. Oslavili tak nejen Cameronovo uzdravení, ale taktéž Den díkuvzdání roku 2017. Takže malý Cameron měl v podstatě štěstí, že spadnul ze schodů a lékař u něj mohl rakovinu odhalit. Možná, že kdyby čekal byť jen o měsíc déle, už by jeho léčba nemusela být tak úspěšná.

Líbil se vám článek?

Tisk
ZDRAVÍ

Chcete omládnout o několik let? Chcete si příjemně odpočinout? Či…

Slyšeli jste už meduňce? Pokud ano, pravděpodobně ji dobře znát jako bylinku, která se používá ke zklidnění a k zajištění dobrého…
ZDRAVÍ

Podívejte se na seznam těchto příznaků, které značí poškození jednoho…

Játra za nás vykonávají těžkou práci, ale většinou o nich ani nevíme. To, že játra vlastně nebolí, neznamená, že jsou…
ZDRAVÍ

Když budete pít nápoje z těchto 2 ingrediencí, už nikdy…

Všichni se snažíme být šťastnými a dokonalými lidmi v životě, každý den děláme všechno možné. Každý z nás vynakládá obrovské…
ZDRAVÍ

Neuvěříte, jaké příznivé účinky pro vaše tělo získáte konzumací jedné…

V dnešní době se mnoho lidí uchyluje k nakupování různých chemických přípravků, které se sice na první pohled tváří jako důležité léčivé…
ZDRAVÍ

Budete překvapeni, jak se jednoduše bránit nepříjemným projevům stáří. Stačí…

Staří lidé to v dnešní době nemají vůbec jednoduché. Nejen, že důchody nestojí za nic, ale léky, které jsou v rámci nemocí…
ZDRAVÍ

Budete překvapeni, jaký vliv na vás budou mít jednoduché tinktury.…

V dnešní době je velice moderní klást důraz hlavně na zdravý životní styl a všechno, co je s ním spojeno. Samozřejmě, že…