Tento příběh je neuvěřitelný! Osmiletý chlapec dokázal porazit rakovinu mozku. Ukázal se jako velký bojovník, který chce žít. Všichni mluví o obrovském zázraku! -
Menu

Tento příběh je neuvěřitelný! Osmiletý chlapec dokázal porazit rakovinu mozku. Ukázal se jako velký bojovník, který chce žít. Všichni mluví o obrovském zázraku!

Hlavním hrdinou tohoto příběhu je osmiletý chlapec Cameron Scott a – bohužel – rakovina mozku. Naštěstí se Cameronovi podařilo téměř nemožné: rozjetou rakovinu porazit. Chlapec byl hospitalizován v St. Jude´s dětské výzkumné nemocnici, kde mu personál v boji proti této nebezpečné chorobě pomáhal ze všech sil. Pojďme se podívat na jeho příběh.

Všechno začalo pádem

Jednoho dne malý Cameron spadl ze schodů. Protože ho bolela záda, rozhodli se jeho rodiče Tamika a Wendell Scottovi, že ho vezmou do nemocnice. Po prohlídce se ale došlo na něco mnohem vážnějšího. Malý Cameron tehdy ještě nevěděl, jaký boj ho čeká. Ale stejně jako jeho oblíbení superhrdinové, i on v sobě musel najít superhrdinskou sílu, aby s tímto zlem (neboli touto nemocí) bojoval.

Byl tam meduloblastom

Lékař, který na rentgenových snímcích nejprve kontroloval pouze chlapcova záda, se rozhodl, že bude potřebovat další snímky. Snímky jeho krční páteře a hlavy. Bohužel, lékařovo podezření se potvrdilo. Snímky odhalili, že se jedná o nádor mozku nazvaný meduloblastom. Jedná se o vůbec nejčastější nádor mozku, který se vyskytuje právě u dětí. Byl již ve čtvrtém stádiu a rychle se rozšířil do chlapcovi páteře.

Nádor mozku u dětí

Léčba meduloblastomu je poměrně úspěšná, avšak i zde platí, že čím dříve je nádor objeven, tím větší je úspěšnost léčby. Meduloblastom je maligním nádorem centrálního nervového systému, kterým v České republice ročně onemocní přibližně 10 až 12 dětí. Právě optimalizace dávek radioterapie a kombinované chemoterapie jsou tím nejdůležitějším lékem k úspěšnému vyléčení. Intenzita léčby je potom závislá na věku dítěte, rozsahu chirurgické resekce a počtu nádorů.

Jaké je úspěšnost léčby?

V současné době je poměrně vysoká šance dožít se dalších pěti let bez jakýchkoli příznaků. Dosahuje 70-81 % u dětí standardního rizika. Ovšem u dětí s vysokým rizikem, do kteréž skupiny patří i Cameron, je míra pětiletého bezpříznakového přežití někde od 30 do 70 %. Samotná výhra nad nemocí je ještě jakoby Pyrrhovým vítězstvím, protože nemoc se kdykoli může vrátit a malí pacienti jsou tak odkázání na celoživotní kontroly.

Rodina nepropadala panice

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

1
2
Tisk
Nezařazené

Lékaři byli šokováni, když zjistili, jak tato poloha při spánku…

Konečně je večer a vy se po náročném dni chystáte do postele. Už se nemůžete dočkat, až zalezete do peřin…
Nezařazené

Co znamenají různé barvy mycích houbiček? Každá má svůj určitý…

Kuchyňské houbičky používáme téměř všichni každý den při umývání nádobí. Jsou lidé, kteří používají myčku, jež vše obstará, ale stále…
Nezařazené

Toto je nejlepší způsob od uznávané fyzioterapeutky, jak pořádně uvolnit…

Tvrdě pracujete a domů se vracíte až pozdě večer? Nestíháte odpočívat a vaše tělo jede neustále na max? Je vám…
Nezařazené

Tyto buchty dělám podle mojí maminky, která je má od…

Láká vás vyzkoušet něco nového, ale nevíte co? Už vás nebaví pořád dokola opakovat ty stejné recepty, které už stejně…
Nezařazené

Dostali jsme smutnou zprávu o smrti úžasné a známé ženy.…

Smrt je součástí lidského života a bohužel nikdo z nás neví, kdy si pro něj přijde. Kdybychom věděli, kdy si pro…
Nezařazené

Jestli máte doma psa, musíte si tento článek přečíst. Pokud…

Pes je nejlepší přítel člověka, alespoň se to tak říká a ve většině případů to opravdu platí. Znám jen velmi…