Tohle musíte vidět! Matka dítěte s Downovým syndromem zveřejnila, jak na tom její potomek doopravdy je! Jako jedna z mála našla odvahu říci celou pravdu. Díky tomu sklízí obdiv po celém světě. Budete ji za to milovat!

Děti jsou radost, ale ne vždy je cesta k nim snadná a radostná. Jessica Egan a její manžel o tom vědí své. Než se svého vytouženého potomka dočkali, prošli dlouho cestou plnou neúspěšných pokusů, a dokonce i neúspěšným pokusem o mimotělní oplodnění. Jejich vysněné dítě se ale narodilo s Downovým syndromem.

Když příroda zklame

Jessica Egan o svém plánovaném těhotenství říká, že když se pro dítě rozhodli, nečekali, že by někde mohl nastat problém. Těšili se na dítě a doufali, že těhotenství přijde v rámci týdnů, maximálně měsíců. Bylo pro ně velice nepříjemným překvapením, že se tak nestalo.

Čtěte také: Odešla Olivia Newton-John, hvězda Pomády, která uměla hrát i zpívat

Když zjistili, že jim matka příroda není nakloněna a bez lékařské pomoci to nejspíš nepůjde, stále se nevzdávali naděje. Mezi nejčastější příčiny neplodnosti patří:

  • nízký počet spermií
  • uzávěr vejcovodů
  • hormonální porucha
  • nedostatečná pohyblivost spermií

Možností pro lidi, kterým se oplodnění nedaří, je naštěstí stále víc, a tak se uchýlili k jiným metodám.

Jessica Egan o tomhle období říká: „Přidala jsem se k místní skupině žen, která podporovala neplodné lidi a získala jsem tam mnoho úžasných kamarádek – žen, který si procházel tím stejným, jako já sama.“

Nakonec se manželé odhodlali na první pokus mimotělního oplodnění. Jejich zklamání, když ani tato cesta neuspěla, bylo nepopsatelné. Dokázali se ale navzájem podpořit, neztratili odhodlání a pokusili se o to samé podruhé. Z tohohle pokusu vznikla jejich malá holčička

Jak je důležitá příprava

Po takových útrapách, aby k oplodnění došlo, byla pro manžele zpráva o těhotenství přímo požehnáním. O to hůř na ně ale dolehla zpráva, když v jedenáctém týdnu těhotenství zjistili, že se jejich vymodlená holčička narodí s Downovým syndromem. Jessica vzpomíná:

„Nejdřív, když jsme to zjistili, tak jsme byli zničení. Bylo to ale proto, že jsme s Downovým syndromem neměli žádnou zkušenost a bylo to pro nás naprosto nečekané. Tři dny jsme z toho byli v depresi, ale potom jsem se s manželem rozhodli, že se v té problematice chceme vzdělávat – abychom mohli být zase šťastní a na příchod děťátka se těšit.“

Manželé neotáleli a spojili se s lokální nadací Downova syndromu – tím začalo jejich dlouhé učení se o nemoci, s kterou se narodila jejich dcera jako jedna ze sedmi set zdravých dětí. Dneska manželé říkají, že vzdělávání se o této nemoci mělo největší podíl na tom, že se jejich pocity o nemoci jejich dcery změnily.

Jessica říká, že si uvědomilo, že prostě a jednoduše nerozuměli diagnóze. To hlavně proto, že nikoho v okolí s touto nemocí neměli a neznali – a jak je známo, neznámé věci jsou právě ty nejděsivější. Ve chvíli, kdy potkali rodiče s dětmi, které Downovým syndromem trpěly, strach opadl. Namísto toho získaly spoustu skvělých přátel na celý život.

Dva měsíce po porodu

O tom, co se během doby těhotenství o nemoci vzdělávali, se dočkali svého vytouženého dítěte. O dva měsíce později napsala Jessica upřímnou výpověď šťastné matky dcery s Downovým syndromem a přidala ji na Facebook.

Začíná s nečekanou dávnou humoru: „Když jsem poslala svoji objednávku, tak jsem řekla: Obvyklé množství chromozómů, prosím.“

Vypadá to ale, že vůbec nelituje toho, že její „objednávce“ nebylo vyhověno. Bylo sice na začátku naštvaná, že se nedočkala toho, co mají všichni ostatní. Chromozómy, které její dcera dostala navíc, nikdy neměly ty dokonalé děti na instagramových příspěvcích od jejich přátel. Jessica ale po dítěti toužila a rozhodla se s těmi pár chromozomy navíc smířit.

Další překvapení bylo, když se její dítě, které s vtipem nazývá „zásilka“ rozhodlo přijít o dva měsíce dřív, než je běžně zvykem.

Matka rozhodně nelituje

Jessica ve svém příspěvku říká: „Pokud vám takovou nabídku dají, určitě ji berte (mluví o „nabídce“ chromozomů navíc)! Přikládám pár fotek níže s kompletním produktem a jak můžete vidět, ty extra chromozómy navíc se vyplatily – je to víc roztomilé, víc speciální a mimořádné! O tolik víc radost! Určitě bych si to koupila znovu!“

Její upřímné (a vtipné) vyznání lásky se setkalo s nebývalým úspěchem. Na Facebooku si její příspěvek oblíbilo více, než 347 000 lidí. Je povzbuzující vědět, že lidé jsou schopni přijmout i odlišnost s láskou a pozitivním přístupem.

Jessica také oslovila spoustu ostatních rodičů dětí se stejnou nemocí, a kteří se s tím zatím vyrovnávají. Příspěvek šťastné maminky jim pomohl si uvědomit, že můžou na celou věc pohlížet i ze světlejší stánky. Jessika říká: „Slyšet, že jim můj příspěvek pomohl s tím, se s tím vyrovnat, je skutečně něco, čeho si budu vážit do konce svého života:“

Problémy ale ještě čekají

Přestože se s nelehkou situací vyrovnala Jessica a její manžel obdivuhodně, jsou stále věci, které musí v budoucnosti vyřešit. Například:

  • nevědí, co očekávat v jejím vývoji
  • nevědí, jakou budoucnost svému dítěti plánovat
  • nevědí, jak budou na dceru reagovat spolužáci

Jessica a její manžel ale nepropadají panice. Zatím jsou spokojení s tím, že mají krásnou dceru a dostatek informací, aby se o ni byli schopni postarat.

Říkají, že jediné, co je na Downově syndromu strašidelné je to, že jste to neočekávali. Jejich rada pro všechny rodiče v podobné situaci je, že by si měli uvědomit, že jejich dítě není špatné, ale jen odlišné. Taky je nutné si uvědomit, že ale všechny děti se liší. Navíc nikdy nebudete mít garanci, že i dítě bez Downova syndromu neonemocní nebo se někdy nebude od ostatních dětí lišit.

Downův syndrom

Genetika je složitá vědy, ale řečeno jednoduše, tak když se vyvíjejí mozkové buňky malého dítěte, měla by se každá skládat z 23 párů chromozómů. Polovina je od matky, polovina od otce dítěte. Pokud ale jde o dítě s Downovým syndromem, tak se jeden z chromozómů neoddělí tím správám způsobem.

Takové dítě končí se třemi kopiemi, nebo s částečnou kopií chromozómu 21 navíc místo dvou. Tento chromozóm způsobuje:

  • problémy při vývoji mozku
  • problémy při vývoji fyzických vlastností

Co říkáte na příběh statečné matky? Vyrovnali byste se stejně dobře s podobou situací?