Toto je 7 mýtů o koronaviru, kterým nikdy nevěřte! Když si přečetla tyto důležité informace byla v ŠOKU!

Čtěte také: Měsíc, ve kterém jste se narodili, rozhodne o vaší životní cestě

Svět zasáhla pandemie potenciálně smrtícího koronaviru, který se rychle šíří do všech stran. Panika, jež se kolem nákazy strhla je však možná nebezpečnější, než virus sám. Lidová tvořivost dala vzniknout řadě mýtů a dezinformací, šířících se strachem ochromenou společností. Přinášíme vám ty nejrozšířenější z nich a zvedáme prst: nevěřte jim!

1. Koronavirus unikl z vědecké laboratoře

Ne, neunikl. Pomocí vědeckého porovnání genomu SARS-CoV-2 se vzorky koronavirů šířených netopýry se ukázala 96% shoda. Nákazu tedy rozšířili tito létající savci prostřednictvím pangolinů, šupinatých mravenečníků, kteří jsou oblíbenou součástí čínského jídelníčku.

2. Nákazu přenášejí komáři

Nepřenášejí. Neexistuje žádný potvrzený případ šíření infekce kousnutím komára. Šíří se výhradně kapénkami.

3. Virus se šíří na jídle z obchodu

Je to často opakovaný mýtus. Vědci vylučují, že by koronavirus na jídle vydržel dost dlouho na to, aby se jím mohl někdo nakazit. To se spíš nakazíme ve frontě u pokladny nebo z nákupního vozíku, jehož se dotkla infikovaná osoba, která si poškrábala nos.

4. Mohou se nakazit mazlíčci, kteří je přenášejí dál

Za dobu výskytu je dokumentován jen jeden případ přenosu viru z majitele na psa. Mnoho nemocných, z nichž někteří nákaze podlehli, měli mazlíčka, z nichž žádný nebyl nakažen. Není proto důvod k panice. Stejně se však se psem raději nelíbejte a myjte si ruce.

5. Děti se nakazí snáze a častěji umírají

Ne, ne, ne. Ačkoliv se děti častěji dotýkají obličeje, škrábou se či strkají prsty do úst, současné údaje neprokazují častější infekci dětí oproti dospělým. A když už, tak nemoc probíhá mírně.

6. Roušky ochrání před nákazou

Bohužel to tak není. Ve skutečnosti chrání jen ty ostatní před nositelem masky, je-li nakažený. Nositele samého neochrání. Jsou tenké, nepřiléhají na obličej a lidé nevědí, jak je dekontaminovat. Pokud se po kontaktu s infikovanou osobou navlhlé masky dotkneme rukou, riziko infekce se ještě zvýší.

7. Virus bez hostitele nepřežije

Částečně. Záleží na teplotě, vlhkosti, čistotě a typu povrchu, faktem ale je, že virus může přežít mimo tělo po dobu několika hodin až dnů. Balíčků z Aliexpressu se ale bát nemusíte, jsou vystaveny různým teplotám, což virus nepřežije.