Trpíte v noci svěděním pokožky? Nepodceňujte ho!

Možná patříte i vy k té skupině lidí, která má potíže se svědivou kůží, které se objevují zejména během noci a znepříjemňují vám spánek. Příčiny mohou být různé, od napadení hmyzem, jehož přítomnosti si vůbec nemusíte být vědomi, až po přetížení vašeho nervového systému.

Rozhodně je dobré tyto potíže nepodceňovat, už jen proto, že správným přístupem je můžete zmírnit nebo je zcela eliminovat, a to zejména pomocí

  • zenových meditací
  • léků, a to jak na lékařský předpis nebo volně prodejných, nebo
  • různých alternativních léčebných a relaxačních metod.

Možná vás bude zajímat, proč právě v noci se vaše potíže s kůží zhoršují. Může to být samozřejmě v první řadě proto, že příčina, která stojí za vašimi potížemi, se objevuje právě v této části dne. Může to být však také proto, že v noci je vaše mysl soustředěna pouze na projevy vašeho těla a vy je tak vnímáte s větší intenzitou než během dny, kdy je vaše pozornost rozdělena mezi různé aktivity a podněty.

Čtěte také: Jak poznat temporomandibulární poruchu a koho postihuje?

Pokud jde o možné příčiny nočního svědění, zkuste si projít ty níže uvedené, zda některá z nich může odpovídat i vašemu případu.

Hmyz

Častou příčinou svědění bývají vši, které napadají zejména vlasy pokrytou část hlavy a živí se krví. Ve vlasech kladou vajíčka, takzvané hnidy, a to těsně u pokožky, což způsobuje intenzivní svědění. Vajíčka jsou na vlasy velice pevně přichycena. Svědění se samozřejmě s pokročilou denní dobou zhoršuje.

Dalším nepříjemným malým druhem hmyzu je zákožka svrabová, která způsobuje kožní onemocnění známé pod názvem svrab. Samičky se zavrtávají do kůže a způsobují velice nepříjemné svědění, a to zejména v nočních hodinách, protože lidé spí obvykle přikrytí, čímž vytvářejí pro zákožky ideální teplé prostředí.

Také štěnice patří k drobným druhům hmyzu, který přebývá zejména v oblečení a matracích a v noci vylézá a z hostitele saje krev. Způsobují značné svědění, a to na celém těle, ale až po určitém čase po kousnutí. Problémem je to, že u řady lidí mohou štěnice při svém kousnutí vyvolat také alergickou reakci, čímž se negativní důsledky jejich napadení ještě násobí.

Ekzém

Různými formami ekzému trpí řada lid. Je sice naštěstí neinfekční, ale provází ho obvykle značná svědivost a rozškrábáním postiženého místa je snadné organismus infikovat. Problémem ekzému je, že lékařská věda nedokáže zatím přesně určit a odstranit jeho příčinu, takže léčba je zaměřena na jeho vnější projevy. Ví se pouze, že na jeho vznik mají vliv jak imunita, tak také dědičnost. Lidé trpící ekzémem jej často intenzivněji vnímají právě v noci.

Lupénka

Podobně jako ekzém, i lupénka je kožní onemocnění, které není infekční. Kromě kůže může postihnout také klouby a nehty. Malé děti bývají postiženy spíše akutní formou lupénky, která se dá léčit a poznáte ji podle pupínků nebo ložisek červené barvy. Horší formou lupénky je lupénka chronická. Při ní se kůže loupe a tvoří šupinky a kolem těchto míst bývají červená ložiska. Lidé trpící lupénkou mívají obzvláště v noci návaly svědění.

Kopřivka

Kopřivce se odborně říká urticaria a nejčastěji se objevuje jako vyrážka ve formě pupínků, které bývají bílé nebo zarudlé a svědí. Kolem pupínků se tvoří různě velké svědivé plochy. Často je příčinou vzniku kopřivky alergická reakce organismu, a to zejména na bodnutí hmyzu, léky, potraviny nebo i kovy.

Někteří lidé trpí ale například i alergickou reakcí na sluneční záření, změnu teploty nebo na chlad. Lidé s velice citlivou kůži mohou také například trpět kopřivkou vznikající v důsledku tření oděvu o kůži.