Už nikdo ho nebudete kupovat naložený ve skleničce. Stačí jít na svou zahradu o utrhnout tolik, kolik bude potřeba. Co? Čerstvý kopr. Přesvědčte se, jak snadné je tuto aromatickou bylinu vypěstovat!

Letní horka udeřila letos brzy, a tak není divu, že se v tomto horku snažíme jít svěžejší a čerstvější potraviny – především ovoce a zeleninu. Nezapomínejme při tom ani na bylinky – třeba takový kopr je jednou z nejužitečnějších rostlin, které si můžete vypěstovat. Poradíme vám jak na to.

K čemu je dobrý kopr

Kopr je bylinka, která má mnohem více využití než jenom jako zásadní přísada do koprové omáčky. Kopr má i výborné léčivé účinky. Kopr působí pozitivně na:

  • Trávení
  • Regeneraci cév
  • Zvyšuje tvorbu mateřského mléka
  • Posiluje imunitu

Kopr obsahuje spoustu prospěšných živin. Patří mezi ně vláknina, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, železo, vápník, hořčík a draslík. Nechybí v něm ani vitamíny A, B a C.

Čtěte také: Máme pro Vás přehled nejlepších léčívých bylinek, které Vám pomohou se zdravotními problémy.

Pokud ho nevyužijete všechen čerstvý a chcete je uschovat (např. na zimu), je nejlepším řešením ho zamrazit – tak neztratí své pozitivní účinky.

Jak Kopr zasadit

Kopr je, co se pěstování týče, velice nenáročná rostlina. Bohužel spousta zahrádkářů se do pěstování této rostliny nepouští – přitom má kopr spoustu využití. Tuto aromatickou rostlinu můžeme pěstovat venku na zahrádce nebo i v bytě na balkóně nebo jenom v květináči.

Pěstování kopr opravdu není složité, ale je důležité vědět trochu o tom, jak růst této rostliny probíhá. Koprová semínka klíčí velice pomalu – a občas dokonce nemusí vyklíčit vůbec, pokud obsahují příliš velké množství esenciálního olej. Dejte pozor, abyste je nezasadili do kyselé půdy – na tu kopr reaguje špatně a odměny v čerstvé bylince byste se nedočkali.

Bez čeho se do pěstování kopru ani nepouštět:

  • Propustná půda
  • Ochoty hodně zalévat
  • Přístupu ke slunečnímu světlu

Koprová semínka a jak připravit

Čerstvá koprová semínka potřebují trochu pomoci, aby vám vyklíčila správně. Není to ale vůbec těžké. Na začátku budete potřebovat čistou gázu. Kousek ustřihněte a z kousku ustřižené gázy si vytvořte malý sáček, do kterého semínka dáte.

Nejkrizovější jsou první tři dny. Po ty totiž musíte nechat sáček se semínky namočený v horké vodě. Voda opravdu musí být stále teplá – takže ve chvíli, kdy se ochladí, ji budete muset vyměnit. Není to ale tak časově náročné, jak to zní – v průměru bude stačit vodu vyměnit asi pětkrát denně.

Po třech dnech vytáhněte semena z vodní lázně. Semínka přikryjte vlhkou látkou a zakrytá semínka nechte odpočívat na teplém místě po čtyři dny. Pak by s měly objevit první klíčky.

Jak kopr správně zasadit?

Asi půl hodinu před tím, než začnete sázet, nechte semínka trochu osušit. Při samotné sadbě je důležité pamatovat na to, že kopr se nesází v klasických řádcích.

Mnohem lépe mu svědčí způsob, kdy se vyhloubí jamka o velikosti deset až patnáct centimetrů, a to ní se semena zasadí. Nezapomeňte dostatečně rostlinu zalít.

Kopr můžete sklízet už asi za šest týdnů. Nať, která je vysoká asi 20 centimetrů vám skvěle poslouží jako bylinka. Pokud kopr necháte růst dál a necháte ho vykvést, oceníte ho především v kuchyni jako chutné aromatické koření.

Důležitý výběr odrůdy

Není kopr jako kopr. U nás existuje více různých druhů kopru, z kterých si můžete vybrat ten váš, který budete pěstovat. Mezi běžně dostupná semena patří ty od koprové odrůdy Hanák – doba sklizně této odrůdy se pohybuje od června do října.

Pokud vám jde spíše o čerstvou nať než o samotný květ, je pro vás ideální odrůda Moravan. Ten rozkvétá později, a navíc je velice bohatý na listy.

Pokud vás u některého kopru zarazí světle zelené listy, jde s největší pravděpodobností o odrůdu Bio Plan. Chcete-li kopr pěstovat v raději v truhlíků nebo v květináči, je tady pro vás odrůda Compact MINI. Ten nepřeroste skladných čtyřicet centimetrů a má příjemnou, jemnou chuť.

Poznáte, jaká odrůda kopru vám roste na zahrádce? Jaký je váš oblíbený recept s koprem jako přísadou? Podělte se s námi o něj v komentáři.