Prošívané deky dokážou snižovat hladinu stresu. Tím přispějí k lepšímu spánku

[no_pagination]

Co vám pomůže k tomu, abyste se cítili pohodlně a bezpečně? Pokud je odpověď vrátit se do postele a přikrýt se peřinou, nejste sami. Jako lidé potřebujeme spojení a fyzickou intimitu a ne mnoho věcí dokáže tento pocit lépe nahradit než prošívaná deka.

Přirozené cesty jsou snadné

Ať už hledáte přirozený způsob léčby vaší úzkosti, jednoduché řešení pro uklidnění autistického dítěte, nebo prostě chcete najít lepší způsob, jak vám a vašemu dítěti pomoci lépe usnout každou noc, prošívaná deka může být tím správným řešením.

Čtěte také: Jak často a čím hnojit pokojové rostliny?

Co je prošívaná deka?

Tak jak byste čekali, prošívané přikrývky jsou speciálně navrženy tak, aby byly těžší než standardní přikrývky. Tyto přikrývky typicky váží mezi 2 až 13 kilogramy a jsou často naplněny přírodními materiály nebo plastovými korálky, což jim dává podobnou strukturu jako „Beánie“ dětské hračky.

Tato dodatečná váha dodává teplo a jemný tlak, což napodobuje pocit, že se vás deka drží, když se v ní zabalíte. V důsledku toho mohou prošívané přikrývky zlepšit nálady lidí, bojovat proti úzkosti, uklidit senzorické poruchy jako autismus, léčit nespavost a další.

Výhody tlaku z přikrývky

Všichni toužíme po fyzickém spojení – je to naprogramováno přímo v našem nervovém systému.

Deep Touch Pressure (DTP) je technický termín pro uklidňující pocit jemně rozložené hmotnosti po našem těle. Pro každého, kdo se cítí, že nedostává dostatek pozornosti každý den, DTP může poskytnout úlevu a pomoci vám se cítit klidnější, zdravější a uvolněnější.

Jemný tlak uklidňuje

Tento jemný tlak působí jako uklidňující síla, která může snížit činnost v sympatických sekcích autonomního nervového systému (ANS) způsobem, který zvyšuje vaši endorfinovou produkci a snižuje srdeční frekvenci. Tento proces také uvolňuje neurochemické látky, jako je serotonin a dopamin do krevního oběhu, čímž zlepšuje náladu. Tímto způsobem je DTP účinným přírodním prostředkem pro úzkostné poruchy, chronický stres a spánkovou nespavost.

Je možné zažít výhody DTP z jemné masáže, objímání, mazlení se s partnerem, nebo z prošívané deky. Ve skutečnosti byly prošívané přikrývky původně vyvinuty za účelem snížení úrovně stresu dětí a dospělých se senzorickými poruchami.

7 výhod prošívaných přikrývek

Máte pochybnosti o tom, že prošívaná deka nebude mít žádný velký vliv na kvalitu vašeho života? Tyto výhody vás mohou přesvědčit o opaku.

  1. Snižuje úzkost

Bez ohledu na váš věk je prošívaná deka jednoduchým prostředkem, jak snížit úroveň stresu a dosáhnout uvolněného stavu. Studie, která zkoumala účinnost přilnavých přikrývek s hmotností 13 kilogramů, zjistila, že dvě třetiny účastníků hlásí nižší úroveň úzkosti poté, co deku vyzkoušela.

Výzkum ukazuje, že prošívané deky mohou být obzvláště užitečné při vysokých stresových událostech, jako je návštěva zubaře. Jedna studie ukázala, že prošívané přikrývky způsobily fyziologické změny v nervovém systému zubního pacienta, což způsobilo uklidnění před jejich vstupem do ordinace.

Vzhledem k tomu, že výzkumy ukazují, že dokonce i krátké používání DTP vás může uklidnit, je dobré mít přikrývku po ruce, kdykoliv budete potřebovat rychlou úlevu.

  1. Bojuje proti nespavosti

Možná jste skeptičtí o tom, že lepší pokrývka zlepší váš spánek. Jsou tu však jisté důkazy, které ukazují, že to tak opravdu může být. Studie o pacientech s nespavostí zjistila, že ti, kteří se snažili spát s prošívanou dekou, se v noci méně probouzeli a měli kvalitnější spánek.

Uklidňující účinek prošívané přikrývky může vytvořit pohodlnější prostředí pro usnutí tím, že napodobuje pocit fyzické intimity v posteli. Toto úzké fyzické spojení poskytuje pocit tepla a bezpečnosti, což usnadňuje tělu relaxaci.

Prošívané přikrývky také zvyšují hladinu serotoninu. Serotonin je částečně zodpovědný za hladinu melatoninu v těle, což je chemikálie, která řekne vašemu tělu, když je čas jít spát.

  1. Snižuje stres před spánkem

Zachumlání se v prošívané dece může snížit produkci kortizolu, což je stresový hormon, který zpravidla spouští bojovou či útěkovou reakci ve vašem těle. Příliš velká produkce kortizolu zvyšuje stres vašeho imunitního systému, zvyšuje hladinu cukru v krvi a snižuje účinnost trávicího systému.

Studie však ukazují, že váha deky může také snížit produkci kortizolu při spánku, což usnadňuje získání vyšší kvality relaxace a snižuje riziko vzplanutí stresu, únavy nebo ranní bolesti.

  1. Spouští uvolňující hormony

DTP spouští uvolnění neurotransmiterů, jako je dopamin a serotonin, což jsou dva hlavní hormony pro váš mozek. Tyto obě látky pomohou bojovat proti stresu, depresi a úzkosti a poskytnout klid po stresové situaci.

  1. Uklidňuje nervový systém

Kromě neurochemických změn, které vytvářejí prošívané deky, také zlepšují fungování nervového systému, což znamená, že přikrytí sebe sama je účinným způsobem, jak fyzicky uklidnit a snížit nežádoucí neklid.

  1. Zlepšuje chování dětí ve třídě

Děti, které trpí ADHD, často během školního dne sedí na svých místech. Mezitím v učebně však mohou používat DTP, což může významně zvýšit jejich koncentraci a výkonnost. Další výzkum ukazuje, že prošívaná deka poskytuje dětem bezpečí na základě senzorické stimulace deky a mimo to, může také zlepšit jemné motorické dovednosti, jako je psaní, a to zejména u autistických dětí.

  1. Zklidňuje obsedantně-kompulzivní poruchu

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zmírnit příznaky OCD, je zlepšit produkci serotoninu, a to buď pomocí léků, nebo přirozenými metodami. Prošívané přikrývky jsou osvědčeným způsobem, jak zvýšit hladinu serotoninu, což znamená, že mohou uklidnit vaši mysl a osvobodit vás od vašich nutkání.

Avšak prošívané přikrývky dobře fungují pro boj s veškerými stavy způsobenými nízkými hladinami serotoninu, včetně bipolární poruchy, PTSD a agrese.

A jakou přikrývku používáte doma Vy? Přesvědčil Vás tento článek o koupi nové prošívané přikrývky? Její výhody jsou zkrátka neuvěřitelné, proto určitě doporučujeme vyzkoušet! Třeba je to právě ten správný klíč ke kvalitnímu spánku…

Zdroj fotografií: shutterstock.com