Věnujte se naplno svým dětem! Jejich emoce možná nejsou vidět, ale představují důležitý element v jejich vývoji!

Naše děti jsou tak odlišné! Váhavé, pokorné, bláznivé, tiché, plaché, hlasité, rozzuřené, s úsměvem od ucha k uchu, uplakané … Je až úžasné, jak rychlý obrat dokáže u dětí nastat! V jednu chvíli se smíchy za břicho popadají a najednou přichází hysterický pláč…

Pravda je taková, že problémy s výchovou a vývojem dětí obsazují první příčky v našem moderním světě. Mladá generace už nezažívá to zdravé dětství jako dříve, a tak jako dospělí i děti začínají pociťovat deprese a emocionální problémy již v raném věku.

Čtěte také: Připravte si zdravé, výživné, ale zároveň netradiční rizoto! Je skvělé s dipem ze zakysané smetany!

[hana-code-insert name=’google‘ /]Je nutné si uvědomit, že všechno začíná a končí doma, a to zejména v předškolním a pozdějším období. Rodiče by však tento závažný problém měli řešit a nepokoušet se to maskovat, odvracet od toho pozornost, či na to zapomenout rozhodně řešením není, nikoliv z dlouhodobého hlediska. Dospělí jsou v první řadě rodiče, ne kamarádi. Dětem by tak měli zajistit to, co skutečně potřebují, a ne to, co chtějí.

Moderní maminky a tatínkové rádi odvracejí sebe a dítě od samotného problému. Nedostatek pozornosti pak zaobalí do koupě nové hračky, či jiné formy rozmazlování. Výsledkem je, že dítě nabývá pocit, že vždy dostane to, co chce, a v důsledku tak začne rodiče žádat o další a stále větší formy uspokojení (hračky, mobily, počítače …). Přidejte k tomu špatné stravovací návyky a seznam problémů je na světě!

Na první pohled každý vypadá šťastně a spokojeně. Nikdo nekřičí a povinnosti rodičů jsou splněny. Důsledky tohoto chování se však dostaví v dlouhém období! Trvalé ticho vede u dětí k výskytu různých druhů úzkostí a pocitů, které by v takovém mladém věku neměly v žádném případě zažívat. Dítě necítí ochranu a bezpečnost, ale jen závislost na lásce. Tuto lásku vidí v podobě darků bez jakýchkoliv emocí. Nedostatek citů při komunikaci s dětmi může vést k emocionální impotenci. Neznamená to, že by rodiče neměli rádi své dítě. Znamená to, že je neučí to nejdůležitější – cítit!

[hana-code-insert name=’google‘ /]Vy jste rodiči, a právě proto byste měli určovat limity toho, co je a co není dovoleno. Nezastrašujte a nekřičte na ně, protože tudy cesta nevede. Učte je a ukažte jim však, že pocity a emoce jsou součástí každého z nás.

Pokud v sobě dítě zadržuje úzkost, začne si v sobě vytvářet neopodstatněný strach. V důsledku tohoto strachu bude mít nízké sebevědomí, pochybnosti a zmatek v různých oblastech života.

O 10 let později se stane z dítěte teenager. První variantou je, že z něj vyroste nervózní člověk s depresemi. „Dobrý“ rodič s ním navštíví lékaře, protože si myslí, že něco není v pořádku, ale jiným způsobem to nedokáže vyřešit. Dětská traumata pak budete léčit léky pro dospělé a dále žít ve světě, kde problémy neexistují.

Další možností je, že se teenager začne bouřit, jen aby dosáhl toho, co požaduje. Výsledek nebude pozitivní ani pro rodiče, ani pro samotné dítě.

Existuje ještě jedna možnost – ta nejhorší! Nejedná se o přísně tajnou radu od vystudovaného psychologa. Je to samozřejmost, na kterou se v tomto přetechnizovaném světě zapomíná. Každý by měl začít od sebe: přijít na čas do práce, být dobrou matkou, nebo otcem, přizpůsobit režim spánku a stravování podle dítěte. Namísto sladkostí jim koupit kvalitní boty a vydat se s nimi například na večerní procházku.

Žádná přehnaná péče! To, jak se chováte doma jeden k druhému, pomůže dítěti uvědomit si, že je v rodině důležitým členem a jeho další vývoj bude záviset i na této skutečnosti. Malé chyby či selhání naučí děti překonávat životní překážky, a díky tomu z nich vyrostou silnější lidé. Školák je schopen nosit si sám školní věci v aktovce a v pořádku je i to, pokud bude plakat kvůli zapomenutému domácímu úkolu.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Nicnedělání je užitečné! Dovolte dětem trávit čas i mimo výdobytky moderní doby. Nuda se neřeší jídlem a televizorem, odhaluje kreativitu a rozvíjí kritické myšlení. Dítě by mělo být vždy citově přístupné a otevřené novým zkušenostem, být schopné se vyrovnat s odporem, podrážděním či hněvem. Jeho emocionální svět můžete ovlivnit úsměvem, tancem, procházkami, během, čtením … Nikdy nezapomínejte na to, že dítě, stejně jako Vy, má právo se vyjádřit!

Pamatujte, pouze Vy můžete ovlivnit život Vašeho dítěte. Problémy při výchově dětí je třeba vždy podchytit včas. Náš svět se mění, ať už k lepšímu, nebo horšímu, je už jen na nás. A na nás je i to, abychom z našich dětí vychovali vyrovnané, cílevědomé a rovnocenné členy společnosti!

Děkujeme za přečtení a nezapomeňte sdílet :-)!