Většina používá tento kořen jenom při nachlazení. To je dost málo, jelikož vám pomůže vyčistit játra i ledviny, či působí preventivně proti rakovině. O jakou potravinu se jedná? Koupíte ji v jakémkoliv obchodě -
Menu

Většina používá tento kořen jenom při nachlazení. To je dost málo, jelikož vám pomůže vyčistit játra i ledviny, či působí preventivně proti rakovině. O jakou potravinu se jedná? Koupíte ji v jakémkoliv obchodě

Zázvor je rostlina s listnatými stonky a nažloutlé zelené květy. Zázvorové koření pochází z kořenů rostliny. Zázvor je původem z teplejších částí Asie, jako je Čína, Japonsko a Indie, ale nyní se pěstuje v částech Jižní Ameriky a Afriky. Podívejte se na další informace o tomto zázraku a připravte si dokonalý čaj.

Zázvor má mnoho pozitivních účinků

Zázvor se běžně používá pro různé typy žaludečních problémů, včetně kinetózy, ranní nevolnosti, koliky, podrážděného žaludku, nadýmání, průjmu, syndromu dráždivého tračníku, nevolnosti, nevolnosti způsobené léčbou rakoviny, nevolnosti způsobené HIV, nevolnosti a zvracení po operaci, nebo nevolnosti v těhotenství.

Zázvor nejen v těhotenství

Zázvor roste v Číně, Indii, Africe, Karibiku a dalších teplých podnebích. Kořen rostliny zázvoru je známé koření se silným aroma. Je to tradiční lék v mnoha kulturách po tisíce let. Zdá se, že zázvor napomáhá i trávení. Studie zjistily, že užívání zázvoru může u některých těhotných žen snížit nevolnost a zvracení. Těhotné ženy by však měly být opatrné. Někteří odborníci se obávají, že by to mohlo zvýšit riziko potratu, zejména ve vysokých dávkách. Není považován za nebezpečný u méně než 1500 mg, ale v případě, že si nejste jisti, poraďte se se svým lékařem.

Zázvor pomáhá i při bolesti

Zdá se, že zázvor pomáhá s bolestivými obdobími. V jedné studii více než 60% žen pociťovalo, že zázvor zmírňuje bolest. Existují také důkazy, že zázvor může zmírnit bolest osteoartrózy. Může také pomoci s:

  • Revmatoidní artritidou
  • Bolestí svalů a kloubů
  • Bolestí hlavy

Díky tomuto aromatickému koření však také můžete zmenšit otok, snížit hladinu cukru v krvi, snížit cholesterol, chránit se před Alzheimerovou chorobou, urovnat srážlivost krve nebo snížit krevní tlak.

Jak zázvor konzumovat

Optimální dávky zázvoru nejsou nijak určeny. Kvalitní a účinné látky v doplňcích se mohou značně lišit od výrobce k výrobci. Tím je velmi těžké nastavit standardní dávku. Poraďte se se svým lékařem. Mnoho lidí pije zázvorové čaje nebo nealkoholické nápoje. V malých dávkách má zázvor několik vedlejších účinků. Vysoké dávky zázvoru, více než 5 gramů denně, zvyšují šanci na vedlejší účinky. Zázvor na kůži může způsobit vyrážku. Nyní se asi zajímáte, jak používat kořen zázvoru, abyste využili jeho mnoha potenciálních přínosů pro zdraví. Naštěstí je kořen zázvoru k dispozici v různých formách a může být snadno začleněn do každodenního života.

 

Čerstvý zázvor by měl mít tenkou, lesklou pokožku, kterou lze snadno seškrábnout nehtem. Měl by mít také ostré, pepřovité a ostré aroma. Zázvor, který je špatný, bude mít měkké skvrny a vlhkou texturu. Kořen zázvoru lze jíst

  • čerstvý
  • mletý
  • nebo jako šťávu

Zázvorový čaj a zázvorová šťáva

Šálek čaje z kořene zázvoru nebo zázvorová voda jsou dokonalým prostředkem, jak zmírnit nepříjemný podrážděný žaludek. Nejlepší je, že oba tyto nápoje můžete připravit přímo v pohodlí vlastní kuchyně pomocí čerstvého zázvoru. Podívejte se na recept, který je opravdu zázračný. Budete potřebovat 1 sklenici vody, 1/4 čajové lžičky práškového zázvoru nebo 1 čajovou lžičku čerstvě nastrouhaného zázvoru, dále pak:

  • 1/4 čajové lžičky práškové kurkumy nebo 1 čajovou lžičku čerstvě nastrouhané kurkumy
  • 0,5 dcl kokosového mléka
  • 1 až 2 čajové lžičky medu pro chuť

Příprava je jednoduchá. Smíchejte kurkumu a zázvor a zalejte horkou vodou. Je vhodné nechat alespoň po dobu 10 minut vylouhovat. Následně čaj dochuťte kokosovým mlékem a medem. Je to sice zvláštní kombinace, ale určitě vás postaví na nohy.

Zázvorová šťáva na horké léto

Další snadný způsob, jak se dostat ke své denní dávce zázvoru, je šťáva. Můžete to snadno udělat buď pomocí odšťavňovače, nebo loupáním a strouháním zázvoru, který nastrouhaný scedíte přes sítko. Můžete ho také smíchat s jinými zeleninovými šťávami. Zázvorová šťáva je také základní složkou mnoha druhů asijské kuchyně a může být přidána do klasických jídel, jako je hovězí nebo kuřecí. Zkuste experimentovat s vašimi oblíbenými marinádami přidáním trochu zázvorové šťávy, aby se chuť ještě více rozplynula.

Možné vedlejší účinky

Zázvor je obecně bezpečný a je nepravděpodobné, že způsobí nějaké nežádoucí vedlejší účinky u většiny lidí. Mezi hlášené příznaky patří žaludeční potíže, pálení žáhy a průjem. Ačkoli je to vzácné, někteří lidé mohou také mít alergii na zázvor. Pokud pociťujete jakékoli příznaky alergie na potraviny, jako je kopřivka, otok nebo potíže s dýcháním, okamžitě přestaňte zázvor užívat a informujte svého lékaře. Při aplikaci na kůži může zázvorový esenciální olej u některých lidí způsobit podráždění kůže. Začněte vždy s nízkou dávkou a postupně ji můžete navyšovat. Držte se doporučené denní dávky a snižte podle potřeby, pokud máte jakékoliv negativní příznaky. Určitě však vyzkoušejte, jaké má tato rostlina zázračné účinky.

Líbil se vám článek?

Tisk
ZDRAVÍ

Když vás začne bolet právě takto břicho, buďte na pozoru.…

Ne vždy bolesti břicha znamenají jenom to, že jste něco špatného snědli. Velmi často mohou ukazovat také na to, že…
ZDRAVÍ

Vzhled a tvar vaší stolice vypoví hodně o vašem zdraví.…

O tomto tématu se běžně příliš nehovoří a mnohým z nás může být vůbec nekomfortní si o něm číst. Pravdou ale…
ZDRAVÍ

Tato malá dírka u ucha vás může pěkně vyděsit. Co…

Malé nenápadné dírky v místě, kde se spojuje tvář s ušní chrupavkou, si u druhého člověka téměř ani nevšimnete. Jenže…
ZDRAVÍ

Vaše krevní skupina ovlivňuje osobnost, váhu a další podstatné faktory.…

Znáte svou krevní skupinu? Mnoho lidí tuto důležitou informaci vůbec nezná. Přitom je to poměrně zásadní informace, která určuje řadu…
ZDRAVÍ

Muž porazil rakovinu plic pomocí kanabidiolu. Lékaři jsou v šoku…

Rakovina je v současné době jednou z nejčastějších příčin úmrtí na světě. Zároveň je bohužel jednou z nemocí, na kterou zatím nebyl objeven…
ZDRAVÍ

Budete překvapeni tím, co vše vám rty mohou prozradit o…

Rty jsou pravděpodobně po očích druhým místem, kterého si na obličeji lidí kolem sebe všímáme. I proto jim především ženy…