Vyhazujete pecky z meruněk? Až si přečtete toho, už to nikdy neuděláte. Proč? Stačí je vyloupat a použít jádra, která jsou v nich obsažena. Nečekaná super síla meruňkových jader vás dostane!

Meruňky chutnají prostě výborně – není proto divu, že se z tohoto oblíbeného ovoce vyrábějí přesnídávky, džemy, marmelády i kompoty. Meruňky jsou výborné i jako součást pečených i nepečených moučníků. Víte ale o tom, že to nejcennější na meruňkách jsou jejich jádra? Prozradíme vám proč!

Zdroj zdraví známý po staletí

O úžasných léčivých schopnostech meruňkový jader věděli lidé už se starověku. Používala se například:

  • Ve Starém Egyptě
  • V Číně

Egypťané používali prášek z meruňkových jader jako lék na ztrátu hlasu. Jeho pozitivní účinky měli vyzkoušené i při střevních potížích. V Číně se zase dočkal využití meruňkový olej, který působí přímo zázračně na neduhy kůže. Výborné výsledky má i při onemocnění kloubů.

Čtěte také: Podívejte se na tyto 3 záhadné případy. Myslíte si, že byste mohli být detektivem? Zkuste je vyřešit. Když se vám to povede, máte skutečně velký talent pro řešení zločinů

Ve středověk proslavit meruňková jádra lékař Avicenna. Ten je používal jako lék na bronchitidu.

Co se skrývá v meruňkových jádrech

Meruňková jádra jsou plná živin a vitamínů – právě díky tomu jsou tak zdravá a mají tolik oceňované léčivé vlastnosti.

Meruňková jádra obsahují vitamín E, díky kterému lze zpomalit nechtěné stárnutí. Meruňková jádra jsou také výborným prostředkem k posílení imunity – a to především obsaženému:

  • Draslíku
  • Vápníku
  • Fosforu
  • Železu

Draslík a železo navíc pomáhají při boji s anémií. Meruňková jádra obsahují i jód a hořčík, takže jsou výborná i jako stimulant mozku a štítné žlázy.

Sportovci jistě ocení vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, které jsou neocenitelným pomocníkem při regeneraci namáhaných svalů. Ocení to ale i ti, kteří se do cvičení nehrnou – nenasycené mastné kyseliny jsou zárukou zdravých vlasů, kůže a nehtů.

Velkou výhodou je i obsah vitamínů skupiny B. Vitamín B17 má osvědčené pozitivní účinky při boji s rakovinovými buňkami a vitamín B15 zase umí snížit hladinu cholesterolu. Také působí pozitivně na funkčnost jater a ledvin.

Meruňkami proti rakovině? A proč ne

Ovocná jádra švestek, třešní, a právě i meruněk obsahují vitamínu B17, který můžete znát pod názvem laetril. Je to právě tato látka, díky které mají jádra svoji typicky hořkou chuť.

A je to právě tato látka, o které se dlouhodobě diskutuje, že je výrazným pomocníkem v boji s rakovinovými onemocněními. Oficiální lékařské postupy sice tento fakt neuznávají, ale příroda ví své a ovocná jádra určitě za vyzkoušení stojí.

Mnoho pacientů trpících rakovinou tuto látku užívá jako doplněk ke své klasické léčbě. Tato látka také funguje jako preventivní opatření proti této nemoci.

Abyste docílili co největšího účinku, je potřeba jíst meruňková jádra syrová a v dostatečném množství. Potřebné množství vypočítáte jednoduše – na každých vašich 5 kg tělesné váhy by mělo správně připadnout jedno meruňkové jádro. Ideální je tyto jádra konzumovat ráno, asi hodinu před snídaní.

Důrazně se nedoporučuje po dobu užívání meruňkových jader konzumace cukru a kávy – a to především, aby nedošlo k nechtěným účinkům.

Samozřejmě je nutné si uvědomit, že jde pouze o přírodní prostředek, jak léčbu podpořit – ale ani meruňková jádra nemůžou nahradit léčku schválenou lékařem.

Léčivé recepty s meruňkovými jádry

Rakovina není ale ani zdaleka jedinou nemocí, při které se vyplatí dát šanci hořkých meruňkovým jádrům. Mezi další patří srdeční arytmie. Pro tuto nemoc se doporučuje tento recept:

  • Rozemelte 0,5 kg citrónu (např. ve mlýnku na maso)
  • Přidejte 20 rozemletých meruňkových jader
  • Přidejte 0,5 kg medu
  • Vše promíchejte a nechte několik dní odležet

Tento recept je nejenom zdravý, ale oproti samotným jádrům i sladký – a navíc obohacený o živiny a vitamíny z medu a citrónu. Vám bude stačit si každé ráno a večer dát jednu polévkovou lžíci tohoto sladkého zdravotního lektvaru.

Další možná využijí léčivé síly meruňkových jadérek

Mezi velice nepříjemné zdravotní problémy se řadí nemoci spojené s červy. Od těch vám dobře pomůže velké množství surových meruňkových jader – alespoň 40 denně.

Pokud máte problémy se srdcem, i vám pomůžou meruňková jádra. Nejlepšího účinku dosáhnete, dokud si z nadrcených jader připravíte čaj (doporučené množství je 10 g na jeden šálek). Ten by se měl užívat každý den před tím, než půjdete spát.

Podobný postup vám poslouží i pokud se trápíte s bronchitidou. Prášek z meruňkových jader stačí přimíchat do čaje nebo do mléka – takový nápoj byste měli pít dvakrát denně.

Jak na přípravu meruňkových jader

Pro budoucí použití jsou vhodná jenom jádra z ovoce, které je zcela zralé. U nezralých se velice rychle ztrácí kvalita suroviny a ke konzumaci se již nehodí.

Nejdůležitější je nechat jádra důkladně usušit – osušená jádra nechce rozprostřená na papíru. Dbejte na to, aby byly jenom v jedné vrstvě. Případně můžete využít i klasickou sušičku na ovoce – nebo trouchu, kde budete ovoce při velice nízké teplotě sušit.

Sušit můžete jádra buďto v celku, nebo oloupané. Jádra v celku mají tu výhodu, že mají delší dobu, po kterou vydří v pořádku. Na druhou stranu oloupaná jádra mají lepší chuť.

Aby se vám s usušenými jadérky dobře pracovalo, je dobré dodržovat tento postup. Jádra, které chcete rozemlít, dejte na dřevěné prkýnko, které přikryjete látkou (například čistou utěrkou nebo ručníkem). Tato látka by měly být zatížena prkýnkem tak, aby byly jádra látkou vlastně obaleny a možné úlomky se neměly šanci dostat z pod látky. Pokud máte jádra takhle připravená, stačí se chopit kladiva a rozdrtit je na menší kousky.

Meruňková jádra se doporučují skladovat buďto v látkovém nebo v papírovém sáčku. Primárně jde ale o to, aby jádra nenavlhla – takže je klidně můžete skladovat i ve skleněné nebo plastové nádobě. Pokud sáhnete po tomto řešení, vyměňte víčko nádoby za kus látky nebo gázy.

Pro ideální skladování meruňkových jader je tmavé a suché místo. I sušená meruňková jádra ale mají svoji životnost – ani při ideálním skladování byste jej neměli uchovávat po dobu delší než 12 měsíců.