Vypěstujte si bohatou úrodu okurek v plastových lahvích. Postup je jednoduchý, a dokonce nepotřebujete ani zahradu!

Ovoce či zelenina z vlastní zahrady je bezpochyby prostě nejlepší. Co ale dělat, když nemáte zahradu? Nemusíte zoufat. Například okurky si můžete vypěstovat i na balkoně. Pomohou Vám přitom pouze obyčejné plastové láhve. Pokud jste o této metodě pěstování ještě neslyšeli, tak pozorně čtěte.

Plastové lahve máme k dispozici téměř vždy a všude. Mají různá využití, od krmítek pro ptáky až po pomůcky v kuchyni. Víte je využít i na vypěstování okurek. Tento způsob je velmi jednoduchý a téměř zdarma.

Čtěte také: Chcete mlsat zdravě? Tento zdravý fitness dort je správnou volbou pro každého

Výhody této metody

Pokud bydlíte v bytě a nemáte benefit vlastní zahrady, okurky si i tak vypěstujete v pohodlí svého domova. Velké květináče potřebují mnoho místa a málokdy se nám podaří sehnat přesně takový, jaký bychom potřebovali. Plastové lahve jsou skvělou náhradou za květináče či jiné obrovské nádoby. Další výhodou plastových lahví při pěstování zeleniny je, že jsou průhledné a sluneční paprsky se tak dostanou rychleji přímo ke kořenům.

Co budete potřebovat

  • 5 litrovou plastovou láhev (vystačí na 2-5 rostlin)
  • výsevní substrát
  • semínka salátové okurky
  • alobal

Jak na to?

Vyberte si plastovou láhev, kterou chcete použít na pěstování. Vrchní část láhve odřízněte a do spodní části udělejte několik drenážních otvorů. Otvory ze spodku láhve budou sloužit k odvádění přebytečné kapaliny. Obvod láhve obalte alobalem, tento trik zamezí pronikání nebezpečného UV záření ke kořenům rostliny.

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Pokud máte láhev takto připravenou, nasypte do ní půdu tak, aby sahala téměř po okraj, čili asi 1 centimetr od okraje láhve.

Ještě před tím, než dáte semínka do půdy, je dobré je ošetřit proti plísním a chorobám. Takto přispějete i k jejich rychlejšímu vyklíčení. Účinnou ochranou v tomto případě je 2% roztok manganistanu draselného. Semínka můžete do roztoku namočit na 10-12 hodin, dokud nenabobtnají, nebo je můžete nechat nabobtnat na vlhkém hadříku.

Takto připravené semínka můžete sázet do půdy. Následně zalijte vodou tak, aby měly dostatečnou vláhu a přikryjte druhou částí láhve. Vytvoříte si tak provizorní skleník. Pokud se Vám tato metoda nezamlouvá, můžete vyzkoušet i jinou. Semínka nechte před výsadbou naklíčit. Vezměte pár vrstev novinového papíru, namočte je do vody a nechte okapat. Na takto připravený papír dejte semínka. Klíčky se při pokojové teplotě objeví za 2-4 dny. Pokud již klíčky vyšly, dejte semena do půdy.

Velmi dobrý trik je také, když okurky zasadíte do obráceného hrdla láhve, který pak vložíte do nádoby s vodou. Nemusíte se bát, že zapomenete na zálivku protože okurka si vezme tolik vláhy kolik bude potřebovat.

Péče o okurky

Při pěstování okurek tímto způsobem myslete na to, že okurka potřebuje teplé a vlhké prostředí. Nezapomínejte tedy na pravidelné zalévání, buďte ale opatrní. S vodou byste to neměli přehánět – předejdete tak vzniku plísní.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

Pokud chcete mít bohatou úrodu, nezapomínejte ani na naroubování. Okurky zastřihněte po třetím či čtvrtém listě, aby se Vám vytvořily výhonky po stranách. Na těchto výhoncích budou později růst další plody.

Pokud máte okurky zasazené, přenést na balkon je můžete, když se venku oteplí a noční teploty nebudou drasticky klesat. To znamená, že někdy v průběhu měsíce dubna. Případně můžete láhev vložit do půdy, plastový obal nepoškodí kořeny a zároveň Vám i ušetří množství vody při zalévání.

Tento typ sázení je skvělým trikem, jak si vypěstovat fantastické okurky pouze na balkoně. Určitě ho vyzkoušejte. Přejeme Vám příjemné sázení.