Za teplého dne policista spatřil dítě v uzamčeném a pařícím se autě na slunci: Chystal se rozbít okno, ale to, co následovalo, je neuvěřitelné!

Obdobné případy bohužel nejsou nijak vzácné, a když se stanou, ví o nich rázem celý svět, který alespoň na chvíli hrůzou oněmí. Máme na mysli situaci, kdy někdo během teplých letních měsíců nechá po nějakou dobu dítě zavřené v autě.

Někdy se může jednat o zapomnětlivost, kdy třeba otec není zvyklý dítě v autě sám vozit a zapomene ho tam, v jiných případech jde o podcenění situace, které se dá vyjádřit slovy „vždyť jsem za chvíli zpátky, nic se nemůže stát“. Jenže takový člověk nikdy neví, co ho zdrží, co mu znemožní se zpět k autu včas vrátit. Navíc, tito lidé vůbec nedomýšlejí, co se v teplých dnech děje uvnitř zavřeného automobilu. Ano, v teplých dnech, nemusí totiž být nijak horko. Teplota vzduchu prudce stoupá a dětský organismus reaguje na přehřátí úplně jinak než dospělý člověk a mnohem rychleji u něj dochází ke kolapsu. A proč tomu tak je? V dětském těle totiž

  • termoregulační systém ještě neplní všechny své funkce a tělo se tak rychle přehřeje, a
  • je v něm obsaženo více vody, které ho činí citlivějším na velké zvýšení teploty.

Neuvěřitelný omyl

Jednoho horkého červencového dne někde v USA vše nasvědčovalo tomu, že došlo k obdobné tragédii. Na tísňovou linku volali znepokojení občané, kteří si na parkovišti jednoho diskontního obchodního domu patřícího k velkému známému americkému řetězci povšimli zaparkovaného vozu, v němž bylo ponecháno dítě, které nejeví známky života.

Čtěte také: Nechte se inspirovat a vyrobte si domácí jogurt, který chutná mnohem lépe jak ten z obchodu.

Na místo byl okamžitě vyslán poručík Jason Short, který obhlídkou vozu zjistil, že se na zadním sedadle nachází deka a pod ní vyčnívají malé dětské nohy. Dítě na žádné signály nereagovalo sebemenším pohybem a poručík tedy neváhal, rozbil okenní sklo a dítě z auta vytáhl. Protože dítě nejevilo známky života, započal ihned s resuscitací, tak, jak byl naučený. Po chvíli si však uvědomil, že je něco jinak, že tělo na jeho oživovací pokusy vůbec nereaguje. A vzápětí se dovtípil, proč tomu tak je. Nešlo totiž o skutečné dítě, ale o hračku, která však byla od opravdového dítěte k nerozeznání.

Poté se k vozu dostavila i majitelka, Carolynne Seiffert, která byla velice překvapená přítomností policisty i dalších přítomných. Ochotně vysvětlila, že panenku zakoupila za 2300 dolarů právě proto, že se jedná o tak věrnou napodobeninu skutečného dítěte. Navíc uvedla, že těchto panenek vlastní několik. Říká se jim „reborn dolls“, doslova „znovuzrozené panenky“ a některé webové stránky jsou dokonce koncipovány tak, že si je nekupujete, ale adoptujete za poplatek, který fakticky samozřejmě představuje kupní cenu panenky.

Aby v budoucnu k podobným nedorozuměním nedocházelo, přišla Carolynne s originálním nápadem, kdy si nechala na zadní sklo vozu vyrobit nálepky informující o tom, že se v autě nachází panenka, a nikoliv opravdové dítě a není tak žádný důvod k obavám.