Zavařované okurky v rajčatové směsi z cikánské kuchařky: Recept, který vypadá divně, ale až to ochutnáte nebudete mít slov! – okouzlí všechny chuťové buňky

Možná jste měli štěstí a na zahrádce se vám urodila spousta rajčat a okurek a vy teď přemýšlíte, co s nimi, jak je nejlépe využít. Samozřejmě, receptů na jejich přípravu je celá řada, ale můžete vyzkoušet ten náš, při kterém zavaříte obě plodiny dohromady a získáte netypickou a výbornou směs.

Co budete potřebovat

Abyste si směs mohli sami vyrobit, potřebovat budete

  • 3 kg rajčat
  • 1,5 kg okurek
  • 4 litry vody
  • 4 bobkové listy
  • celý pepř
  • nové koření
  • moučkový cukr – asi 4,5 lžíce
  • sůl – asi 2,5 lžíce, a
  • ocet – asi 4,5 lžíce.

Postup přípravy

Okurky dobře omyjte a vložte do sklenic které jste si připravili k zavařování. Pro tento účel jsou vhodnější okurky menšího vzrůstu. Sklenice neplňte po okraj, maximálně do tří čtvrtin, protože je nutno nechat nějaký prostor také na rajčata.

Čtěte také: V šedesáti letech nemusíte začít stárnout! Naopak, s tímto receptem bude vaše tělo fit dalších několik let!

Nejprve je třeba okurky dobře umýt a pak je rozložit do sklenic.

Do sklenic přidejte k okurkám bobkový list a ostatní koření podle receptu.

Rajčata omyjte, okrájejte stopky a rozkrojte je na půl, což vám usnadní jejich další přípravu, tedy mletí. Pokud máte doma mlýnek na maso, je pro tento účel ideální, použít však můžete samozřejmě i kuchyňský robot nebo mixér a rajčata rozmixovat.

Umletý nebo namixovaný rajčatový protlak poté za stálého míchání, aby se nepřipálil, přiveďte k varu. Jakmile se směs začne vařit, oheň stáhněte a pod pokličkou duste dalších asi 20 minut. Poté hrnec odstavte, přidejte cukr, sůl a ocet a promíchejte.

Zatímco se připravuje rajčatová směs, přelijte okurky ve sklenicích vařící vodou a po 15 minutách ji slejte a sklenice zakryjte víčkem.

Poté sklenice dolejte horkou rajčatovou směsí a dobře utěsněte.

Posledním krokem přípravy je otočení sklenic dnem vzhůru a přikrytí pře noc.

K čemu zavařenou směs využít

V zimě tuto uchovanou úrodu můžete využít např. jako netradiční zeleninovou přízdobu k masu nebo i jako směs pod maso při jeho dušení. V každém případě vám dávka vitamínů přijde v chladných měsících jistě vhod!