Zazimování bazénu je důležitější než si myslíte! Jak na to?

Venkovní bazény jsou neodmyslitenou součástí pohodového léta. Pokud si ovšem chcete užívat relaxu i příští rok, bazén musíte správně zazimovat.

Nafukovací bazény jsou hračka!

Zazimování nafukovacího bazénu je velice jednoduché. Tento proces by se dal shrnout do 3 jasných kroků.

  1. vypustit vodu
  2. očistit stěny bazénu
  3. bazén pečlivě schovat (u tohoto bodu je velice důležité, aby byl bazén suchý, aby se nevytvořila plíseň)

Kdy bazén zazimovat? 

Správný čas pro úspěšné zazimování bazénu je jedním z nejdůležitějších kritérií, které platí pro nadzemní bazény. Nejčastěji toto období přichází na podzim, kdy teplota vzduchu ještě nepadá pod bod mrazu a teplota vody se pohybuje kolem 10 stupňů Celsia.

Dalším velice důležitým bodem je čistota vody. Pokud má voda ve vašem bazénu spíše zelenou barvu, je potřeba, aby jste vodu nejprve důkladně vyčistili.

Čtěte také: Neskutečně dobré plněné bramboráky: výborná večeře, kterou si zamilujete!

Pár kroků pro úspěšné zazimování

1) Zbavte se nečistot

Nejprve z bazénu vyndejte schůdky a všechny další věci, které vám mohou překážet v důkladném čištění. Pomocí síťky se zbavte větších nečistot, které mohou plavat na hladině a zbylé nečistoty odstraňte vysavačem. Je opravdu velice důležité, aby byla voda čistá. Dále proveďte dezinfekci písku ve filtraci.

2) Kontrola vody

PH vašeho bazénu by mělo být v rozmezí 7,0 – 7,4. Množství chloru by správně mělo být 0,3 – 0,6 mg/l. Pokud budete chemické složení vody jakkoliv upravovat, nezapomeňte zapnout filtraci minimálně na 24 hodin kvůli promíchání vody.

Hladinu vody dále snižte o 10 cm pod sběrač nečistot (tzv skimmer) a zaměňte bulvu vratné trysky za zátku.

3) Očistěte stěny bazénu

Pro tento krok použijte libovolný čistič na bezény. Stěny vyčistěte a opláchněte.

4) Hadice, filtrace, čerpadlo…

Nyní by jste měli být ve fázi, kdy je váš bazén čistý a voda má správné chemické složení. V tuto chvíli by jste měli odpojit hadici a zkontrolovat zda-li v ní nezůstala nějaká voda. Pro čerpadlo platí to samé. Dále nastavte pozici ZIMA na šesticestném ventilu. Odmontujte výpustí zátky a vypusťte vodu. Veškeré části filtrace apod. je nutné uložit na suchém místě.

5) Solární ohřev

Pokud vám zamrzne voda v solárním ohřevu, můžete se s ním velice rychle rozloučit. Přesně proto je důležité, odstranit ze všech desek vodu a bezpečně je uschovat.

6) Tepelné čerpadlo

Odpojte čerpadlo a uzavřete ventily, dále vypusťte vodu tak, že odšroubujete potrubí z přípojek filtračního okruhu (přebytečnou vodu vysajte do sucha – velice důležité). Nakonec potrubí našroubujete zpět.

7) Mráz

  • Hadice, filtraci, schůdky apod. uložte na místo, kde teploty neklesají pod bod mrazu.
  • Do bazénu dejte přípravek, který je přímo pro zazimování vody.
  • Proti zamrznutí vody můžete použít dilatační plováky, které také můžete jednoduše nahradit PET lahvemi (tento krok není vždy potřeba – záleží na typu bazénu).
  • Dokud nemrzne, bazén můžete chránit pouze plachtou (před nečistotami). Jakmile začne mrznout, bazén nechte odkrytý.
  • Zapuštěné bazény ovšem doporučujeme zakrýt zimní plachtou, kvůli bezpečnosti apod. Tato plachta může být na bazénu umístěna až do jara.