Jste už unavená z dlouhého procesu vybírání brambor z půdy v dlouhých lánech, navíc pokud ani úroda není velmi bohatá? Vertikální pěstování brambor, které šetří čas a hlavně místo, je pro Vás skvělým řešením. Oblíbená metoda pěstitelů s malými zahrádkami je nenáročná a co se týče výsledné úrody brambor, také štědrá.
Následující návod Vám ukáže, že na pěstování brambor se dá jít i jinak než klasicky obvyklým způsobem. Vertikální pěstování brambor je poměrně rozšířenou a oblíbenou metodou.
Jak na vertikální pěstování brambor?
[hana-code-insert name=’google‘ /]
Pro tento účel jsou vhodné jakékoliv nádoby nebo velké pytle. Použít můžete i sudy, a dokonce i velké igelitové tašky. Pointou je schopnost opatřit zeminu do výšky, na kterou jsou všechny tyto „nádoby“ vhodné. V porovnání s klasickým pěstováním brambor má tento vertikální způsob pěstování mnoho výhod.
Výhody vertikálního pěstování
Tašky nebo válcové nádoby můžete umístit na jakémkoli místě. Důležitá je pouze dostupnost slunečního záření.
Brambory nemusíte pracně vykopávat v dlouhých lánech.
Igelitové pytle drží v půdě v teple, což je důležité i na prospěšné zahřívání hnojiva. Tím pádem se zvyšuje množství a kvalita výsledné úrody.
Brambory není třeba okopávat a očišťovat od plevele.
Ve vacích nebo pytlích nedochází ke vzniku stojaté vody, čímž předcházíte hnilobným procesům.
Bramborové hlízy se získávají čistěji.
Brambory nenapadají škůdci (mandelinka bramborová), plísně, ani plevel.
Postup
Na tento způsob pěstování brambor jsou nejvhodnější velké pytle, které se používají na mouku, obilí nebo cukr a mají kapacitu přibližně 100 litrů.
Nejprve pytle na okrajích srolujeme a nasypeme do nich 2 až 3 vědra směsi půdy a humusu. Normální půdu a humus mícháme ve stejném poměru. Takto vytvoříme základ pro pěstování brambor. Tato vrstva by měla být nejvyšší.
[hana-code-insert name=’Dole‘ /]
Následně začíná „výsadba“ brambor. Ukládáme je opatrně, pak zasypeme vrstvou zeminy tak, abychom nepoškodili mladé výhonky. Po tomto procesu měch se zeminou a bramborami uložíme na místo, kde je dostatek slunečního záření. To zabrání tvorbě plísní a navíc zahřívá půdu, což prospěje dobré a kvalitní úrodě.
Dále provádíme tradiční péči o brambory, která zahrnuje zavlažování či hnojení. Do pytle stále postupně sypeme půdu a dáváme pozor, abychom nepoškodili a zcela nezasypali mladé výhonky. Tento způsob je vlastně obdobou zahrabávání brambor na poli. Půdu přidáváme dokud nenaplníte pytel do dvou třetin jeho výšky. Už po dvou měsících se můžete těšit úrodě, která je ve velikosti pěsti.
Pokud se rozhodnete tento způsob pěstování brambor zkusit, přejeme Vám hodně štěstí a bohatou úrodu!